PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=771634}

Opowieść podręcznej

The Handmaid's Tale
8,0 72 405
ocen
8,0 10 1 72405
7,7 15
ocen krytyków
Opowieść podręcznej
powrót do forum serialu Opowieść podręcznej

Wiem ze jest to swojego rodzaju manifest feministyczny skierowany głównie w kościół katolicki i co rusz słyszę porównania do programu wyborczego PIS ale czy nikt nie ma wrażenia, że niemalże tego typu państwa w mniejszym zakresie już funkcjonują... Mam tu na myśli państwa które opierają swoje prawo na koranie i prawie szariatu. Co rusz słyszymy o książkach kobiet które uciekły z Arabii Saudyjskiej czy Somalii bo były traktowane przedmiotowo, tylko do utrzymania domu czy rodzenia dzieci. O tych które dopuściły się aktów cudzołóstwa i w jaki sposób zostały im zadane kary. Tak więc to że byle klecha pogrozi sobie palcem z ambony czy polityk partii rządzącej palnie że kobiety to są od gotowania i od rodzenia dzieci uznaje się za przedsmak tego co mamy zamieszczone w owym serialu, wydaje mi się co najmniej śmieszne w porównaniu ze światem doczesnym oferującym przez islamistów

Zapraszam do dyskusji, choć pewnie naraziłem się tym wpisem wielu użytkownikom tego forum chciałbym przeprosić jeśli ktokolwiek poczuł się nim urażony :)

daerilia

Kobieta w ciąży z gwałtu może usunąć zgodnie z obowiązującym prawem. I Tyle z oblężonej twierdzy.

ediz4

To obowiązujące od lat 90. prawo byłoby teraz znacznie bardziej restrykcyjne, gdyby nie protesty. To, że bardziej od ciebie świadomi ludzie dostrzegli i odparli kościelno-pisowskie "oblężenie" nie znaczy, że do takiego nikt nigdy nie budował machin. :') Ale cóż, pewnie wygodnie żyć z zamkniętymi oczkami w błogiej ciemności.

daerilia

Skąd to wiesz? Jesteś wróżką?
"Ale cóż, pewnie wygodnie żyć z zamkniętymi oczkami w błogiej ciemności."
Znacznie łatwiej żyć w oblężonej twierdzy zrzucając winę za swoje położenie i złe wybory życiowe na siły który cały czas chcą Cię zniszczyć. Na każdym roku czyha PiS który chce Ci coś odebrać.

ediz4

Pudło. Moje położenie to moja zasługa, a złe wybory są cennym doświadczeniem. Mój sprzeciw wobec polityki PiSu wynika z empatii wobec skrzywdzonych ludzi, którym odbiera się wolność decydowania o swoim ciele w imię cudzych idei. Gdyby nie twierdze, mielibyśmy tu iście islamski ustrój sygnowany kradzionym symbolem krzyża. (Wątpię, by Jezus podał tym fałszywym fanatykom rękę :))

daerilia

Wolność nie ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny chyba. Nie chcesz mieć dzieci - stosuj antykoncepcje lub zrezygnuj ze seksu. Wolność decydowania o swoim ciele kończy się tam gdzie pojawia się inne ciało które chce żyć.
"Gdyby nie twierdze, mielibyśmy tu iście islamski ustrój sygnowany kradzionym symbolem krzyża."
Tak. I burki, i zrzucanie gejów ze skał, i małżeństwa aranżowane itp. Typowe objawy

ediz4

Widocznie młody jesteś i nie pamiętasz, ale za poprzedniej kadencji pisu mieliśmy modlitwy o deszcz i naciski na nowelizację kodeksu karnego określającą maksymalną głębokość dekoltu i długość spódniczek mini.

harry_garncarz

A w UE debatują nad krzywizną banana. Minister dopiero zapowiedział program związany z suszami i powodziami
https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/program-wieloletni-ws-przeciwdzialania-s uszom-i-powodziom
Czytam i czytam i nic tam o modlitwie nie ma. O spódniczkach też nic nigdzie nie widzę. Podaj numer artykułu to poszukam w kodeksie. Taki efekt wyszukiwania takich nic nie wartych informacji i budowania na nich narracji.

ediz4

Czytanie ze zrozumieniem leży i kwiczy? Czy to tylko rozumienie otaczającego świata?
1. W UE NIE debatują nad krzywizną banana, tylko ustalają normy jakości. Takie, które są ustalone dla wszystkiego, dla soków, napojów, perfum też.
2. Sugeruję zwrócić uwagę na "za poprzedniej kadencji". Na Youtube jest nawet filmik, wystarczy wpisać "modlitwa o deszcz". A osobnikiem który mówił o spódniczkach to był Artur Zawisza. Google nie gryzie.

harry_garncarz

No i co mnie niby ma obchodzić wypowiedź losowego posła. Z rozumieniem otaczającego świata Ty masz problem. Budujesz oblężoną twierdzę na podstawie wydarzeń które nie mają żadnego wpływu na realne rządzenie. Wcale mnie to nie zaskoczyło.

ediz4

Problemów ze zrozumieniem ciąg dalszy. To nie jest "wypowiedź losowego posła" tylko lobbing na rzecz konkretnego projektu. Coś, co ma spory wpływ na realne rządzenie.

Co do syndromu oblężonej twierdzy to właśnie taką postawę prezentuje pis. Wszędzie układy, spiski, Tusk, Putin, Merkel, nauczyciele, sędziowie, lekarze, wszyscy spiskują przeciwko biednemu pisowi. Ale to typowe dla pisu: wszystkie swoje winy przypisywać innym - coś na zasadzie "złodziej najgłośniej krzyczy: łapać złodzieja!".

harry_garncarz

No. Projekt wielkiego tańca deszczu a co do Zawiszy to od kiedy od jest w ogóle posłem - xD

ediz4

Gwiazdeczko, niech PiS przestanie ingerować w moje osobiste sprawy, to poradzę sobie bardzo dobrze. Nie wszyscy mają problem z życiem/podejmowaniem decyzji, tak jak ty, więc nie potrzebują PiSu, żeby mówił im co ma robić. To się nazywa dorosłość.

daerilia

za 2019 rok, z łącznej liczby 1116 legalnych aborcji w PL 33 z powodu zagrożenia życia matki, 3 z powodu podejrzenia o gwałt, reszta to wady.
za
https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/200819353-Raport-1116-legalnych-aborcji-w-2019-r oku.html

acidity

Jeszcze jedno.
Wiesz, że w Polsce leki na potencję z sildenafilem, które są dostępne w Polsce bez recepty (jedyny kraj w Europie, który sprzedaje te leki bez recepty), w połączeniu z lekami nasercowymi, arytmią, nadciśnieniem mogą powodować zawał i zgon? Ellaone nie powoduje takich skutków ubocznych, a jest na receptę, natomiast taki niebezpieczny lek jest ogólnie dostępny. Ba, co chwilę są reklamy w tv.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
sweet_anger

Bo co, bo ty tak powiesz? Niektórym mania kontroli innych odbiera zdolność samodzielnego myślenia.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
sweet_anger

Antykoncepcja awaryjna jest po to, żeby brać ją w awaryjnej sytuacji. Czy zażyjesz ją sama, czy przepisze ci ją lekarz, to skutki uboczne będą takie same. Zachowaj więc dla siebie te inwektywy, bo sama piszesz głupoty.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
sweet_anger

Lepiej przestań, skoro nie potrafisz wypowiadać się nie obrażając kogoś. W sumie współczuję ci, że rodzice cię tak zaniedbali, że nie nauczyli cię kultury osobistej.

lily333

Sama jestem kobietą i po części przyznaję Ci rację, powinien być dostęp do takiej antykoncepcji dla rozsądnych kobiet, tylko jak określić która kobieta jest rozsądna. Prawda jest taka, że ta rozsądna będzie korzystała ze standardowej (na receptę) antykoncepcji hormonalnej i dla niej taka tabletka nie będzie potrzebna. Przykład Wielkiej Brytanii niestety potwierdza to, że dostęp bez recepty do pigułki dzień po powoduje, że nastolatki faktycznie łykają je jak dropsy i koszty są tu bez znaczenia. Jednej jest łatwo kupić za pieniądze rodziców a inne skołują pieniążki inaczej.
Podobno chłopcy nie chcą zakładać gumki, bo przecież weźmiesz pigułkę po, a dziewczyny łykają nawet do kilku w miesiącu.
W przypadku gwałtu, po zgłoszeniu, lekarz dokonujący oględzin powinien natychmiast zaproponować.
Ja wiem, że to jak powinna wyglądać rzeczywistość i jak faktycznie wygląda to dwie różne rzeczy, ale jednak pigułka po bez recepty wywołuje u mnie mieszane uczucia.

Lalu

A te nierozsądne powinny być w ciąży? Skąd masz dane dotyczące Wielkiej Brytanii? Już był taki, który twierdził, że polskie nastolatki łykają równowartość kilku stów jak cukierki i jego wiarygodność jest zerowa. Tak poza tym, to zdajesz sobie sprawę, że nie wszystkie spray gwałtu są zgłaszane, a lekarze unikają oględzin zgwałconych jak ognia.

lily333

Masz rację co do tego jak wygląda rzeczywistość, a jak wyglądać powinna. Natomiast dane o Wielkiej Brytanii wzięłam z dokumentu BBC, ale to stary dokument, chyba z przed 10 lat.

lily333

Nie wiem czy nierozsądne powinny być w ciąży, ale napewno nie powinny łykać pigułek dzień po jak mentosów.

Lalu

Z dwojga złego lepiej żeby łykała tabletki niż rodziła niechciane dzieci. Chociaż i tak nie uwierzę, że dużo Polek byłoby na to stać.

Lalu

Mieszkałam w Anglii, mieszkałam w Danii, nie słyszałam ani nie widziałam ani razu aby "młode dziewczyny łykały tabletki po jak dropsy". Nie słyszałam również o żadnych przypadkach gdy kobiety po wzięciu takiej tabletki lądują w szpitalu bądź tracą życie. Wiem za to doskonale że seks w cywilizowanych krajach Europy nie jest żadnym tabu, lekarze dostępni są wręcz w każdej chwili i nikt nikomu nie podsuwa w aptekach klauzul sumienia. I gdy czytam o tym jak ktoś zaczyna zajmować się sumieniem innych kobiet i dziewczyn "bo one nie powinny" to po prostu szlag mnie trafia. Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja (nie tylko kobiet a przede wszystkim mężczyzn) na równi z szacunkiem do cudzego życia seksualnego, jakiekolwiek by nie było.

ocenił(a) serial na 9
sweet_anger

Co to za komentarz! Nie umiesz normalnie rozmawiać, to sie w ogóle nie odzywaj.

Dzida_86

Od kiedy to tylko kobieta jest stroną w seksie? Z tego co wiem, do tanga trzeba dwojga

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 5
Alex303

Nie musisz zaraz obrazac, przyklad prawicowego katolika? Bo ktos powie, pomysli inaczej to zaraz glupi? Inaczej mysli to na stos? Malo sredniowiecza, ciemnych wiekow? Brawo....

acidity

''... Wiesz co, myślę, że powinieneś omijać szerokim łukiem portale typu gazeta pl(kapitał polski - stare komuchy), tvn pl(kapitał amerykański), wp pl(kapitał niemiecki), onet pl(kapitał niemiecki) i 80% innych gazet i portali głównie niemieckich, bez przerwy pianę biją, jak z tymi standardami porodowymi i konwencji. ''
Oho , aspirujesz na drugiego ( pierwsze miejsce zdaje się być zarezerwowane ) Komendanta państwa PiS ?. Co jaśnie pan Komendante przewiduje dla tych co nie omijają powyższych szerokim łukiem ? Lekkie czy ciężkie tortury ? Może szybka czy długa eliminacja '' warzyw '' ?
Polskie media o parówkach i puszkach coca-coli wysadzające samolot , wybacz , mnie nie przekonują. karnowskich i sakiewiczów nawet nie uważam za Polaków. To obywatele państwa PiS i Biereckiego . Nawet jako kabaret żałośnie to wygląda choć wypompowali 4 mld złotych z wspólnej kasy.. To nie TVN po roku pokazał jak niejakiego Szymona bodajże, paralizatorem zakatowano w Wrocławiu na komendzie ? Ach co za wstrętna stacja :) Antypolska , bo przecież Polacy to naród chrystusowy i rzeczy be nie robi.

'' i gdy przypomnę sobie, jak tabletki antykoncepcyjne wpływały na moją żonę, to w pełni popieram to rozwiązanie. ''
Moja małżonka ( ja również ) nie znosi jak ktoś jej się pakuje w życie osobiste i prosi każdego aby tego nie robił. Bo jeśli się okaże , że ona zostanie Komendantem to '' dla dobra Twojej małżonki każe żreć to Twojej małżonce '' dla jej dobra'' . Oczywiście w imię boga i pokaże jej wszystkie atesty i certyfikaty , że Twojej małżonce ''to to służy''.
Nie lubi też marchewki. I zaleca jej omijanie szerokim łukiem. na razie. Chodzi jej bowiem po głowie pomysł aby tejże zakazać.
To może jednak jak Twoja nie chce a moja '' chce '' to żyjmy sobie w zgodzie nie sugerując i zmuszając drugiej strony do swoich racji. Niech każdy żyje jak chce ( w granicach prawa korzystając ze zdobyczy poprzednich pokoleń )
''A co do konwencji antyprzemocowej... ''
Odmówienie dotacji dla Centrum Praw Kobiet ( i im podobnych ) to oczywiście '' boska pomoc '' PiSu. Głoszenie , że w Polsce przemocy nie ma nie spowoduje , że tej przemocy nie będzie.

I na koniec.
''Sam więc widzisz, że nie taki PiS straszny, jak go malują.''
To Ty PiS malujesz na różowo i tobie podobni udający , że jest wszystko OK. W latach 30tych zeszłego wieku w Niemczech wielu też twierdziło , że to nie możliwe itd. W Korei Pólnocnej również. Nie tak dawno tak zniewolono bliski nam naród na Białorusi.
Dzisiaj PiS NIKT nie maluje takim jak jest. Nie ma odcienia brunatności dla tej sekty wchodzącej z buciarami obłoconymi w nasze życie i segregującej ludzi na sorty , pławiąc się w kłamstwach sięgających Gwiazd , które ( niestety ) ciemny lud kupuje .

P.S.
Co będzie jak ty nie będziesz Komendantem ?

użytkownik usunięty
mariaczczi1

Ale się uśmiałam. Mega argumenty. Czemu jeszcze Cię nie ma w polityce. Mógłbyś niezle utrzeć nosa PiSowskiej dyktaturze :)

ocenił(a) serial na 6

Nic by nie mógł, przepadłby z kretesem nie będąc nawet wysłuchanym, bo demagogią nacechowaną emocjami świata się nie podbije. To przydatna umiejętność, gdy się przemawia do tłumów, które chce się np. podburzyć, albo też utwierdzić w ich przekonaniach, ale między politykami trzeba mówić merytorycznie i dystansem. Takie gadki i szastanie jakimiś przykładami z całego świata, na dodatek nie mającymi nic wspólnego z rzeczywistością w jakiej funkcjonujemy, możliwe jest w każdym temacie. Niektórzy podważają w ten sposób kulistość ziemi, a inni lądowanie na księżycu. Ale pomiędzy politykami, to za mało... Czy wy ludzie, nie dostrzegacie, że przyczyną nieprzerwanej klęski opozycji jest m.in. to, że oni nie mają nic mądrego do powiedzenia i ograniczają się do pisania przemówień pod publikę? Czy dla porównania widzieliście choć raz normalny dzień pracy w sejmie? To straszna nuda, a wypowiedzi z mównicy językiem prawniczym są na takim poziomie, że przeciętny człowiek nie jest w stanie zrozumieć o co chodzi. I to jest właśnie język prawdziwej polityki, a nie osobnik wrzeszczący na mównicy z zamiarem wypromowania się, albo przypomnienia wyborcom, że jeszcze istnieje...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 5
normalny77

jak milo, tyle milosierdzia katolickiego w Tobie :)

acidity

Załóżmy, że potrzebujesz tabletki w piątek, do lekarza po receptę nie dostaniesz się aż do poniedziałku. Więc.... jednym słowem - przesranka. To zrozumiałe, że martwiłeś się, jak środki hormonalne działały na Twoją żonę, ale to argument z d*py, każdy jest odpowiedzialny za swoje ciało, kobieta nawet biorąc taką tabletkę sama się waha. Ale to jest JEJ decyzja.

ocenił(a) serial na 5
elfka77

Ciekawe jest to że ci sami politycy którzy w sprawie aborcji najmocniej podnosili argument "to jest moje ciało i moja decyzja" teraz żądają przymusu szczepień na covid i chcą karać ludzi którzy się temu sprzeciwiają.

acidity

stare, ale jednak odpowiem na jeden argument - tak, wizyta u lekarza po pigułkę jest okropna. Każdemu może wydarzyć się przypadek, którego i tak się wstydzi... A wizyta jest naprawdę straszna. Wiadomo jeszcze na kogo się trafi, ale w większości jest to gehenna i ocenianie. Więc często trzeba płacić za wizytę prywatną + wykupić pigułkę. I spada to zazwyczaj na kobietę. Jak pigułka była bez recepty, wystarczyło, że kosztowała spore hajsy, więc nie można było sobie na nią pozwolić ot tak. Bardziej nam szkodzą hormony znajdujące się w jedzeniu, niż hormony przyjęte raz w razie awarii. Serio. Żadnego medycznego punktu widzenia w tym.

ocenił(a) serial na 6
aleera89

Cenna uwaga. Dlatego pisałem, że w kwestii wizyty, to kobiety powinny się wypowiedzieć, bo mi trudno postawić się w waszej sytuacji. Jeżeli twoja opinia nie jest odosobniona, to można rzec, że wyłapałaś sedno problemu. Utrudnić, rzucić kłody pod nogi, poniżyć by zniechęcić.

acidity

Kolejny nawiedzony, który udowodni, że większość kobiet się myli w sprawach, które tylko ich samych dotyczą...

"Przyjmowanie hormonów nie jest obojętne dla organizmu" - oj, to tak z troski zakazli wolnej sprzedaży? A my głupie nie zrozumiałyśmy!
Popularny lek przeciwbólowy, dostępny bez recepty i łykany jak cukierki, również przez dzieci, ma już udowodnione działanie proudarowe i prozawałowe, plus u kobiet doprowadzał do głuchoty. W dodatku, zwiększone ryzyko udaru czy zawału, wywołane przez ten lek, NIE mija, mimo odstawienia leku. Czyli, niezła trucizna. ŻADEN, słownie: żaden, z tych troskliwych polityków nie zaproponował, żeby był na receptę. To by było tyle w kwestii rzekomej troski o zdrowie obywateli.

Papierosy i alkohol też nie są "obojętne dla organizmu", co więcej, mają działanie rakotwórcze i ogólnie są szkodliwe, zarówno dla je zażywających, jak i dla otoczenia. Nigdzie jednak panowie politycy nie wprowadzają dlań żadnych ograniczeń. I czy to przypadek, że w większości palaczami i pijącymi alkohol są mężczyźni? Tu jest pies pogrzebany, kłamczuchu.

acidity

Śmiesznie czytać taki komentarz po roku działań Pisu :) faktycznie, rzeczywistość baaaardzo udowodniła jak to PiS nie jest ‚straszny jak go malują’ ;)

ocenił(a) serial na 7
acidity

Co do prasy i portali:
Zagożały pisbolszewik potępia prase, każdą niezależną, każdej przypinając łatkę.
O swojej ulubionej wpolityce, dorzeczy, GP, TvPis nie napisze nic.

ocenił(a) serial na 10
acidity

Ktoś tu ma nieźle sprany mózg, oj oj patriotyzm może jednak szkodzić.

acidity

obudzicie się wszyscy za późno...jak w tym filmie...jak stado baranów...a w tym czasie PIS "zaora" nasz kraj i konsekwencje będą płaciły jeszcze nasze dzieci, zachęcam do refleksji i krytycznego myślenia

ocenił(a) serial na 6
_wickedwoman_

Dziwnie brzmi nawoływanie do refleksji i krytycznego myślenia w świetle tego, że mamy do czynienia z fikcją literacką powstałą w połowie lat 80-tych. O ile mi wiadomo Margaret Atwood nie jest wieszczką, ale skoro tak usilnie starasz się dopatrzyć w "Opowieści Podręcznej" zwiastuna przyszłości, to czemu np. nie przyjmiesz innej jej wersji opisanej w "Ludzkich dzieciach" (powieści, a nie filmie, bo ten nie poświęca na politykę ani chwili, natomiast powieść w całości jest jej poświęcona) będącej następstwem tego samego tj. bezdzietności i podejmowanych działań, aby utrzymać społeczeństwo w ryzach? Phyllis Dorothy James w odróżnieniu od Margaret Atwood, miała za sobą kilkanaście lat pracy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, dzięki czemu z olbrzymią łatwością lawiruje pomiędzy niuansami podejmowanych decyzji politycznych, a ich wpływem na społeczeństwo znajdujące się w obliczu zagłady.

Wiesz jaka są podstawowe różnica pomiędzy konserwatystami i liberałami? Ci pierwsi twardo stąpają po ziemi i opierają się na faktach, natomiast ci drudzy lubią żyć w świecie fantazji i urojeń będącej następstwem wszechobecnej propagandy, w którą w końcu uwierzą nawet sami jej autorzy. Jest to też odpowiedź na pytanie, dlaczego konserwatyści na całym świecie przegrywają w mediach (po prostu się nimi brzydzą i im nie wierzą).
Nie oczekuj więc, że będę rozmyślał nad prawdziwym życiem biorąc za wzór literacką/filmową fikcję.

acidity

Pani Margaret Atwood podczas pisania powieści bardzo wzorowała się na sytuacji w Iranie po obaleniu Rezy Pahlawiago. Książka jest fikcją literacką dlatego, że zmieniła miejsce w którym dzieje się akcja i umieściła nieco inną religię w tle. Też w sumie nie do końca, bo Stary Testament jest elementem wspólnym wielu religii. Natomiast tak ogólnie, to wydarzenia z książki nie są wyobrażeniem przyszłości, tylko opisem tego, co już się kiedyś wydarzyło.

ocenił(a) serial na 6
Lalu

O genezie powstania książki pisałem już kiedyś w innym miejscu (nie pamiętam, czy w tym wątku). I nie opowiada ona o tym co się wydarzyło, a jedynie ukazane formy przemocy wobec kobiet miały miejsce w rzeczywistości na przestrzeni różnych czasów i państw.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones