The Last of Us (2023)
The Last of Us: Sezon 1 The Last of Us Sezon 1, Odcinek 6
Odcinek The Last of Us (2023)

Rodzina

Kin 58m
7,7 5 428
ocen
7,7 10 1 5428
The Last of Us
powrót do forum s1e6

Bezspoilerowo o szóstym odcinku The Last of Us powiem tak: dla mnie jeden z najlepszych seansów w całym sezonie. Podobnie jak w epizodzie czwartym, na pierwszym planie umieszczono tu Joela i Ellie, jednak nie ograniczono się tutaj jedynie do rozwijania relacji ojciec - córka, ale podkreślono aspekt psychologiczny postaci przez nawiązanie do ich strachu. Strachu przed utratą z jednej strony oraz obawie przed byciem porzuconym z drugiej, gdzie w obu przypadkach oznaczałoby to konieczność przeżywania najgorszego koszmaru po raz kolejny. Jak się spodziewałem, nieco zmodyfikowano tutaj wydarzenia znane z gry i w gruncie rzeczy cieszy mnie to, że autorzy nie chcieli tylko puszczać kolejnych oczek do fanów pierwowzoru budując kolejne podobieństwa w skali 1:1 ale zdecydowali się na zinterpretowanie pewnych scen na nowo. Był to pierwszy raz od pierwszego odcinka gdy prawdziwie udało mi się docenić warsztat aktorski Pedro Pascala - a miał czym się tutaj wykazać. Zachowanie Joela w tym epizodzie mocno kontrastuje z jego dotychczasowym wycofaniem emocjonalnym i widz dopiero teraz prawdziwie uświadamia sobie jak wiele rzeczy ten człowiek skrywa i z jakimi demonami się mierzy. Uwielbiam scenę z córką i to jak ona rzutuje na jego kontakty z Ellie. Aktorsko był to jeden z najlepszych epizodów i pod tym względem nie miał słabych momentów.

Na bardzo duży plus zasługuje muzyka. W tle słychać ambient znany z gry i dla fana móc to słyszeć to jest miód na serce, ale najbardziej w ucho wpadł mi cover "Never Let Me Down Again" Depeche Mode z zakończenia tego odcinka. Nie spodziewałem się powrotu tego utworu, a już na pewno nie takiej jego interpretacji. Jestem pod pozytywnym wrażeniem i czekam na więcej.

Wszystko wskazuje na to, że następny odcinek będzie oparty na retrospekcji z życiorysu Ellie - co fani gry kojarzą z Left Behind - aczkolwiek mogę się mylić. Nie oglądam trailerów bo spoilerują mi widowisko więc nie mogę być tego pewny, ale scenariuszowo miałoby to najwięcej sensu. Bella Ramsey wysunie nam się na pierwszy plan, a serialowa Ellie otrzyma szansę by stać się widzowi znacznie bliższa niż w poprzednich odcinkach. Wiedząc jak emocjonalne będzie zakończenie sezonu, trzeba jakoś podpuścić ludzi by zaczęli z tą postacią bardziej sympatyzować. Czekam cierpliwie do poniedziałku.

ocenił(a) serial na 6
Deakon_Black

Nie najlepszy? Dziwne.

ocenił(a) serial na 4
inzynier6pl

Najlepszym odcinkiem dla mnie był epizod pierwszy. Dzisiejszy stawiam na drugim miejscu.

Deakon_Black

Zgadzam się ze stwierdzeniem odnośnie pierwszego odcinka, ale na drugim miejscu zdecydowanie postawił bym odcinek drugi. Niestety po tych odcinkach poziom serialu poleciał na twarz i to z łoskotem. Miał być Tarantino, a dostaliśmy autora książki telefonicznej. Serial powstaje na podstawie gry, tym czasem jego twórcy na każdym kroku uciekają od gry. Od koszmarnego doboru aktorów po niemal całkowite zerowanie poziomu napięcia i akcji którymi ta gra wręcz ocieka. Wygląda to tak jak by przerobić Obcego 8 pasażera na teletubisie. Jest pięknie, słodko, wzruszająco i tak cały czas, aż chciało by się zapytać dlaczego HBO nie dodaje abonentom w pakiecie papierowych torebek na wymiociny. Niestety nie jest to przypadek, a zdecydowanie stały trend w amerykańskim kinie wystarczy sięgnąć po sagę zmierzch w wersji książkowej by się przekonać jak bardzo tzw wizja reżysera potrafi sponiewierać świetne dzieło innym przykładem takiej degrengolady jest gra o tron. Bardzo jest mi przykro, że los wymienionych pozycji podzieliła gra the last of as którą bardzo lubię i z której 8 godzinny film growy zawierający całą fabułę można zobaczyć na YT. Zdecydowanie dla serialu produkcji HBO stanowi on niedościgniony wzór do którego nawet się nie zbliżyli, a szkoda ponieważ pierwsze dwa odcinki zapowiadały, że serial po mimo wyraźnych odstępstw od fabuły gry ma zadatki na hit. Niestety znając oryginalną fabułę można powiedzieć otwarcie, że ten serial to tylko kolejny ckliwy gniot made in HBO. Bardzo mi przykro z tego powodu. Liczyłem na znacznie więcej akcji, fabuły, ostrego realizmu świata gry i jego grozy.

ocenił(a) serial na 4
Net_Obserwator

Ja z oceną chciałbym wstrzymać się aż do końca sezonu - a zostały do tego trzy tygodnie - ale z większą częścią Twojej wypowiedzi się zgadzam. Bo jako adaptacja gry komputerowej dla mnie The Last of Us wypada korzystnie pod tym względem że materiał źródłowy ma tutaj znaczenie (w przeciwieństwie do netflixowego Wiedźmina chociażby) i ze wszystkich ekranizacji / adaptacji gier jakie do tej pory widzieliśmy, tutaj przyłożono się tak, że fani gry wreszcie są zadowoleni. Jako widowisko samo w sobie jednak The Last of Us nie trafia do mnie tak jak to sobie wyobrażałem że będzie po pierwszym odcinku, który poprzeczkę zawiesił dosyć wysoko. Nieustannie też porównuję sobie moje wrażenia z tymi, które miałem przy The Walking Dead i niestety to nie jest ta sama półka. Pierwsze sezony TWD potrafiły naprawdę mocno mnie zaskoczyć i związać z bohaterami (pożegnanie Daryla z bratem i pierwsze łzy Ricka zapamiętam na zawsze), z kolei przy The Last of Us poziom odcinków jest nie tyle nierówny, co świat w nim przedstawiony jest nieco zbyt cukierkowy jak na produkcję postapo. Abstrahuję tutaj od scenografii, bo ta mi się podoba bardzo, a chodzi mi o aspekt stricte scenariuszowy oraz o casting postaci epizodycznych (ta laska co dowodziła grupą rebeliantów to pomyłka totalna była). Być może drugi sezon będzie ostrzejszy.

ocenił(a) serial na 8
Net_Obserwator

Na szczęście się mylisz bo serial jest hitem obiektywnie niezależnie od atwojej opinii. Ocena 8,2 oraz oglądalność o tym świadczy. A jako że czekam na wydanie gry na PC jestem zadowolony ze od niej odchodzą, oby jak najwięcej.

ocenił(a) serial na 6
dannymalarz

obiektywnie ? nie ma czegoś takiego, więc zmyślasz, serial jest bardzo nierówny, od dobrych do bardzo słabych odcinków, a jest hitem bo dobrze się sprzedaje, a nie, że to dobry serial

ocenił(a) serial na 6
Deakon_Black

"Najlepszym odcinkiem dla mnie był epizod pierwszy. Dzisiejszy stawiam na drugim miejscu."

dokładnie podzielam Twoje zdanie

ocenił(a) serial na 8
Deakon_Black

Delikatnie jednak zaspojlerowales na szczęście czytałem po

ocenił(a) serial na 4
dannymalarz

W którym miejscu?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones