Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy (2022)
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy: Sezon 1 Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy Sezon 1, Odcinek 4

Wielka woda

The Great Wave 1h 11m
5,6 2 271
ocen
5,6 10 1 2271
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy
powrót do forum s1e4

Temat w serialu potraktowany dość swobodnie i mamy bardzo zróżnicowaną rasowo społeczność, wymiksowaną, gdzie ciemnoskórzy rodzice, mulaci (lub jedno z nich), mają białe, rumiane dzieci (np. hobbitka) lub odwrotnie - biały król ma córkę mulatkę, czy śniady Isildur. Oczywiście, że jest to możliwe, aczkolwiek w serialu wydaje się niemal regułą, że w rodzinie musi być (przepraszam za wyrażenie) kolorowo. I właśnie dlatego, że rzuca się to w oczy, jako reguła, a nie wyjątek daje to do myślenia. Co chcą przekazać nam tym twórcy? Dlaczego to według nich ma wiekszą wartość, niż jak to bywa w naturze, że ludzie dobierają się jednak na zasadzie podobieństwa, rzadziej na zasadzie przeciwieństwa... Temat poruszam, nie żeby komuś umniejszać wartości, ale dlatego, że jest to wyraźnie widoczne w tym serialu. Jak nigdzie do tej pory (przynajmniej z tego, co ja oglądałam). Dlatego zastanawia mnie przekaz twórców.

ocenił(a) serial na 3
alantolina

Jedną z odpowiedzi może być próba dostosowania się do nowych standardów Akademii Filmowej. Jest ich cztery (A, B, C i D), a film musi spełniać minimum dwa, by móc starać się o nominację.

Przypomnę jedynie kategorie standardu "A":

Standard A: Reprezentacja na ekranie (film musi spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków):

A1. Pierwszoplanowa rola lub istotna rola drugoplanowa.

Przynajmniej jeden z głównych aktorów lub istotnych aktorów drugoplanowych pochodzi z niedostatecznie reprezentowanej grupy rasowej lub etnicznej:

Azjaci
Latynosi
Afroamerykanie
rdzenni Amerykanie lub rdzenni mieszkańcy Alaski
mieszkańcy Bliskiego Wschodu / Afryki Północnej
rdzenni mieszkańcy Hawajów lub innych wysp Pacyfiku
inna niedostatecznie reprezentowana rasa lub grupa etniczna

A2. Zasady dotyczące całej obsady filmu.

Przynajmniej 30% aktorów na drugim planie lub w epizodycznych rolach musi reprezentować co najmniej dwie grupy:

kobiety
mniejszości rasowe lub etniczne
osoby LGBTQ+
osoby niepełnosprawne (fizycznie lub umysłowo)

A3. Główny wątek filmu lub jego tematyka.

Główna fabuła filmu lub jego tematyka koncentruje się na niedostatecznie reprezentowanej grupie lub grupach:

kobiety
mniejszości rasowe lub etniczne
osoby LGBTQ+
osoby niepełnosprawne (fizycznie lub umysłowo)

alantolina

Ciekawe stwierdzenia: "biały król ma córkę mulatkę" - mulaci powstają ze związku osoby białej z czarnoskórą więc co ci się nie zgadza? Ale jeszcze lepszy jest śniady Isildur - grający go aktor - Maxim Baldry - jest angielsko - rosyjskiego pochodzenia, jedynie według jakichś aryjskich norm można uznać, że jest za mało biało-biały.

_Andrzej_

Dlatego napisałam, że jest to MOŻLIWE. Zastanawia mnie jednak, że nie jest to wyjątek, ale raczej reguła w tym serialu. Odpowiedzią mogą być faktycznie "parytety". Jest to jednak nowe zjawisko, że pokazywane są "w rodzinach" (partnerzy>rodzice i ich dzieci), a nie np. jak dotąd "w sąsiedztwie" (rodziny o różnym pochodzeniu etnicznym mieszkające obok siebie). Zwróciłam zdaje się uwagę na kolejną nowość w standardach i poprawności ;)

alantolina

Czyli gettyzacja - ale nieoficjalna, żeby na papierze wyglądało że jej nie ma.

ocenił(a) serial na 5
alantolina

Biali biorą śluby z czarnymi. Koniec świata.

alantolina

Fucha listonosza czy kuriera. Mówi ci to coś? Jak widać w srodziemiu ciężko o wiernego partnera. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones