Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy (2022)
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy: Sezon 1 Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy sezon 1, odcinek 6

Udûn

1h 9m
5,9 2 057
ocen
5,9 10 1 2057
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy
powrót do forum s1e6

Odc. 6 - plusy, minusy, absurdy

Plusy:
1. Sauron chciał porządku. Niby mała zgodność z uniwersum a cieszy.
2. Wg Adara Morondiorowie i orkowie (Urukowie w jego nomenklaturze) są dziećmi Iluvatara i zasługują na swoją ziemię. Dostrzegam w tym jakąś myśl nadającą się do obrony, w przeciwieństwie do Galadrieli.
3. Morondiorowie. Doceniam jako dodatek nie będący w sprzeczności z uniwersum. Choć ta nazwa raczej nie jest przypadkowa, pochodzi od ang. 'moron' zapewne.
4. Spójność tematyki odcinka. Zwłaszcza brak Hobbitów.

Minusy:
5. Urukowie. To dobrze obrazuje bezsensowność dokonywania zmian: materiał wyjściowy jest dość ubogi, ale zamiast uzupełniać to się większość zmienia lub usuwa. Ta nazwa (Uruk) ma swoje ustalone znaczenie w uniwersum. To orkowie poddani eugenice pod koniec trzeciej ery przez Saurona, więksi, silniejsi. Twórcy serialu mieli prawo do nich, bo są opisani we Władcy Pierścieni, w tym dodatkach. Dlaczego jest to zmieniane? Mam dwa wyjaśnienia: to niezamierzona zmiana, wynikająca z niechlujstwa albo to celowa taktyka, mająca na celu irytowanie fanów, aby można im było zarzucać hejt tłumaczący niskie oceny.
6. Isildur je jabłko, daje gryza koniowi, po czym wychodzi na pokład i wyrzuca je do morza. Niby drobnostka, ale dopełnia obraz bohatera. Przed serialem myślałem, że Isildur nie zniszczył pierścienia, bo był podatny na niego. Ale okazuje się, że nie - on jest po prostu głupi. Albo załadowano za dużo prowiantu do okrętów.
7. "To nie jest prawdziwy Numenor" - Isildur prawdopodobnie po raz pierwszy powiedział coś sensownego. Patrząc z perspektywy serialu, chodzi zapewne o to, że nie lubią już elfów. Do moralnego upadku Numenoru droga wciąż daleka.
8. Obrona twierdzy. Produkcje Jacksona nie były pod tym względem lepsze (zwłaszcza Hobbit 3), więc nie będę się pastwił.
9. Skala serialu wciąż mnie przytłacza. Wyruszamy ocalić Śródziemie. Ocalamy wioskę. W sumie to i tak nieźle, biorąc pod uwagę wielkość sił ekspedycyjnych.
10. Zastanawia logistyka. Gdzie na tych trzech statkach pomieścili tyle koni, ich opancerzenia, żołnierzy, uzbrojenia dla stajennych, jabłek itd.? Jak oni w ogóle dotarli do wioski? Wysłali we wszystkie strony zwiadowców, uszczuplając skromne siły? Królowa jest w oddziale niebojowym, co za ulga.
11. Przyspieszone tempo ruchu konnicy, dziwnie to wyglądało.
12. Rękojeść broni Saurona naprawdę jest protoplastą pierścienia. Aby się pozbyć trzeba dać go komuś. Ponadto jest kluczem do otwarcia tamy i ma jakiś związek z wulkanem.
13. Wulkany wybuchają gdy wleci do nich woda. Magia albo muszę sobie przypomnieć podstawy fizyki, chemii, geografii ze szkoły, bo coś mi umknęło.

Absurdy:
14. Jak ja nienawidzę Galadrieli. Teraz wyszło z niej okrucieństwo, chce zabić całe potomstwo Adara (czy raczej Iluvatara?) a jego samego zostawić żywego aby mu powiedzieć, że dzieci nie żyją. Na odchodne przycięła mu szyję; poprzednio w uniwersum serialu takie obrażenia były śmiertelne (dla elfa pojmanego przez bandę Adara). Nie wiem, co poczuł Halbard i Galadriela walcząc obok siebie, ale to chyba żądza krwi. Adar dobrze ją podsumował (szukasz Saurona? Spójrz w lustro). Chcecie złych elfów w serialu? Super, ale mogliście przeczytać Silmarillion, żeby złapać ducha ich moralnego upadku i parę opracowań tolkienologów żebyście to zrozumieli.

Ocena: 4/10

Omówienia poprzednich epizodów (spoilery):
odc. 1: https://www.filmweb.pl/serial/Władca+Pierścieni%3A+Pierścienie+Władzy-2022-83508 2/episode/1/1/discussion/Odc.+1+-+plusy%2C+minusy%2C+absurdy,3315948
odc. 2: https://www.filmweb.pl/serial/Władca+Pierścieni%3A+Pierścienie+Władzy-2022-83508 2/episode/1/2/discussion/Odc.+2+-+plusy%2C+minusy%2C+absurdy,3316166
odc. 3: https://www.filmweb.pl/serial/W%C5%82adca+Pier%C5%9Bcieni%3A+Pier%C5%9Bcienie+W% C5%82adzy-2022-835082/episode/1/3/discussion/Odc.+3+-+plusy%2C+minusy%2C+absurdy ,3316742
odc. 4: https://www.filmweb.pl/serial/W%C5%82adca+Pier%C5%9Bcieni%3A+Pier%C5%9Bcienie+W% C5%82adzy-2022-835082/episode/1/4/discussion/Odc.+4+-+plusy%2C+minusy%2C+absurdy ,3317960
odc. 5: https://www.filmweb.pl/serial/W%C5%82adca+Pier%C5%9Bcieni%3A+Pier%C5%9Bcienie+W% C5%82adzy-2022-835082/episode/1/5/discussion/Odc.+5+-+plusy%2C+minusy%2C+absurdy ,3319275

ocenił(a) serial na 3
nazuul

Nic dodać nic ująć. Jak tylko bohaterowie otwierają paszczę, to wiem, że zaraz usłyszę cringe. Męczyłem się przy tym odcinku kolosalnie. Na raz tego nie dałem rady przetrawić.

ocenił(a) serial na 2
PrologPL

Dodać to jeszcze można, w podobnych wpisach inni punktują różne wątki, których tutaj nie zawarłem (m.in. GGGGrzegorz, Pallando, zarptak). Np. o jabłku Isildura jest osobny temat ze szczegółowym omówieniem. :)

ocenił(a) serial na 5
nazuul

Co do wulkanu, w pierwszej chwili też rozwalił mnie ten pomysł, ale jednak może mieć sens. Jeśli wylejesz wodę na rozgrzany olej to też cuda się dzieją. Co prawda lawa to nie olej i różnice w gęstości mogą odgrywać rolę, niemniej i tak woda natychmiast przechodzi w parę wodną i ciśnienie w komorze rośnie, co do wybuchu może doprowadzić.
Także tutaj byłbym ostrożny.

ocenił(a) serial na 2
Mlodzik91

Tak, byłem ostrożny, dlatego wrzuciłem to do kategorii "minus" a nie "absurd".
To mogła być erupcja freatyczna: https://pl.wikipedia.org/wiki/Erupcja_freatyczna
W wersji angielskiej jest też mowa o bombach wulkanicznych.
Albo erupcja freatomagmatyczna: https://en.wikipedia.org/wiki/Phreatomagmatic_eruption
Niemniej, cała sekwencja nadal wydaje się niespecjalnie przekonująca.

nazuul

Uruk to ork w czarnej mowie, zatem nie ma tu żadnego odstępstwa od Tolkiena. Jest wręcz normalne, że wybijający się na niepodległość używają nazw własnych, co ma podkreślać ich samostanowienie.
Z tym jabłkiem - nie wiem czy to był czegoś symbol. Może pożegnania Numenoru, a może nakarmienie morza :)
Nie wyruszają ocalić Śródziemie, lecz budzące sie na południu siły zła. I te siły póki co są skromne. Także u Tolkiena na tym etapie Sauron był bez szans w starciu z Numenorem
Wybuch wulkanu dziwnie przedstawiony, bo to nagromadzenie pary powinno doprowadzić do wubuchu

ocenił(a) serial na 2
pandada

Urukowie:
Z dodatku A do Władcy Pierścieni:
"In the last years of Denethor I the race of uruks, black orcs of great strength, first appeared out of Mordor, and in 2475 they swept across Ithilien and took Osgiliath"
Z dodatku F do Władcy Pierścieni:
"Orcs and the Black Speech. Orc is the form of the name that other races had for this foul people as it was in the language of Rohan. In Sindarin it was orch. Related, no doubt, was the word uruk of the Black Speech, though this was applied as a rule only to the great soldier-orcs that at this time issued from Mordor and Isengard"

Wyruszając nie wiedzą jakie te siły zła są. Mnie nie przekonuje, że Królowa sobie płynie nawet na rekonesans z takimi siłami.
Nie wiadomo, jaki to jest etap, bo jest chronologia pomieszana.

ocenił(a) serial na 7
nazuul

13. Mnie najbardziej rozbawiło, że potrzebny był magiczny artefakt żeby zburzyć tamę.. Nie mogli jej rozebrać / wysadzić / cokolwiek jak już tam byli?
Chyba, że Adar sam nie wiedział co się stanie po użyciu miecza, ale sprawiał wrażenie, że wszystko było zaplanowane.

nazuul

Absurdy? Caly ten odcinek jest jednym wielkim absurdem. Wyłączyłem w momencie jak Galadriela przyjechała do wioski i nie mam zamiaru więcej tego gówna oglądać. Broniłem tego serialu od początku, ale ten odcinek to jakaś niezrozumiała abominacja. Ocena? -infinity/10

ocenił(a) serial na 2
miltenqaz

Nie, cały ten sezon jest jednym wielkim absurdem. :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones