Wikingowie: Walhalla
powrót do forum 1 sezonu

Film fantasy ale...

ocenił(a) serial na 5

Jak dla mnie kilka rażących rzeczy:
1. Czyste ubrania w czasach, gdzie rzadko się kąpano a co dopiero prano.
2. Fryzury. Wszyscy obcięci równo elektryczną maszynką (zwłaszcza Kanut Wielki) pasuje bardziej na teatr a nie film wysokobudżetowy.
3. Murzynka jarlem…hmmm chyba poprawność poszła za daleko.

ocenił(a) serial na 3
magdaxd

A ja proponuję abyś sięgnęła po prace dotyczące inwazji berberyjsko arabskiej na półwysep Iberyjski - szczególnie zwracając uwagę na skład etniczny najeźdźców. Tak dla ciekawości sięgnąłem przed napisaniem tego komentarza do opublikowanych badań genetycznych - no więc liczba afrykańskich przodków (Bantu) wśród mieszkańców Europy Południowej (Hiszpanie, Portugalczycy, Włosi itp.) jest bardzo mała i wynosi od 1 do 3%.

Khair

Ale człowieku ty ogarnij czas XD To o czym piszesz miało miejsce 300 lat wcześniej XD Odnosisz się do badań, ale linków żadnych... Ty tylko starasz się brzmieć mądrze, a piszesz bzdury. Sardyńczycy mają nawet w swojej fladze wizerunek czarnoskórych przodków. Afrykańskich przodków to nawet ja mam a jestem niebieskooką blondynką XD

magdaxd

Czemu robisz że słowian brudasów myjących się raz na kilka miesięcy czy ty zdajesz sobie sprawę jak by śmierdział taki człowiek? Jak by chorował, przeciez wybiły by go epidemie. Ten miesiąc o którym napisałaś jest nierealny a kilka miesięcy to już w ogóle. Ludzie mają zakodowane żeby myć się jak najczęściej bo to jest instynkt, jesteś brudny czujesz się źle nawet zwierzęta to mają. Dlaczego ludzie którzy mieli dostęp do wody mieli by się myć tak rzadko? Raz na miesiąc to może myśli się jaskiniowcy ale i to mało pawdopodobne

MuryJerycha

Maroko to Afryka. Proponuję zamiast nauki, zacząć od podstawowej umiejętności czytania ze zrozumieniem. Ty twierdzisz, że w Maroko nie ma osób czarnoskórych XD

magdaxd

No kilku w tych czasach było, służąc jako eunuchy u ciapatych w haremach.

greedo23

Proponuję jednak zajrzeć na mapę

magdaxd

Nie muszę, znam historię "zawodowo". Mi tych głupot nie sprzedasz.

greedo23

"zawodowo", czyli nie zawodowo XD

ocenił(a) serial na 5
Slawomir_Oo

Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś i zastanów się czy to jest na temat. Masz pretensje, że oglądając serial netflixa ludzie nie zastanawiają się nad powieściami historyczno-fantasy Cherezińskiej i jeszcze te suche porady "...spędził byś czas na czytaniu i edukacji" albo "...łatwiej i ciekawiej się wtedy dyskutuje". Łatwiej i ciekawiej się dyskutuje jak będziemy się trzymali tematu Panie "wujek dobra rada". Przypomnę, że tematem jest serial (marny) netflixa o wikingach osadzony w realiach historycznych EUROPY sprzed 1000 lat w którym ktoś obsadził w roli jarla wikingów kobietę i to czarną. Równie dobrze mogli w tej roli wystawić kaczora donalda lub myszkę mickey. Ja oceniłem ten film nisko i uzasadniam dlaczego, po to jest filmweb. Problem w tym, że ludzie którzy uważają się za nowoczesnych, wykształconych i tolerancyjnych nie są w stanie zaakceptować innego zdania.

MuryJerycha

Nie wspominałem, że jesteś niewyedukowany, ale w końcu wypowiedzi same na to wskazują.. Nie martwi Cię, że potężny w tamtych czasach Wolin jest przedstawiany jako wioska rybacka. Pomorze ma gigantyczne klify, a ojciec Knuta zmartwychwstał, by pilnować jego Anglii na tronie Norwegii osadzając brata Knuta, który w serialu jest jego synem... Nie, bo przecież to sci-fi. Przeszkadza Ci, że Netflix w powieści sci-fi umieszcza czarnoskórą w roli Jarla... I nawet opisuje całkiem racjonalną i realną historię, jak to mogło się stać... Idź się doedukuj, bo faktycznie masz gigantyczne braki... i przestań wypisywać głupoty. Do wielu seriali, gdzie Netflix potrafi "zrodzić" czarne dzieci z białej pary lub Amazon miesza białych i czarnych elfów w 1 plemieniu bez jakichkolwiek wyjaśnień, to sam mam zastrzeżenia. Ale niestety dajesz przykład, że używasz tej samej durnej antyideologii i skrajności, co Netflix i Amazon, tylko w 2. kierunku... Cechą wspólną jest brak intensywnego wykorzystania neuronów... Btw faktycznie tolerancyjni ludzie mają w zadku te Wasze pro/antyidelologiczne bzdety... Jestem kiepski z kinematografii i chciałem się czegoś poduczyć, bo wydaje mi się, że gra aktorska czasami może być średnia. Ale nie na tym forum, bo widzę, że tutaj wolicie pluć na siebie, jak na typowym forum ogólnym...

Slawomir_Oo

Generalnie, to brat Knuta faktycznie był królem Norwegii... Knut po śmierci ojca, przejęciu Anglii i posadzeniu na tronie swojej żony (zresztą bardzo starej) wyjechał do Norwegii, zabrał ze sobą nałożnice i syna i pomagał tam bratu w rządach aż do jego śmierci i wtedy osadził na tronie małoletniego syna i kochankę na tronie Norwegii i potem chłopak został tam zabity i tak Knut stracił Norwegię.

ocenił(a) serial na 5
Slawomir_Oo

Sam się dokształć i trzymaj się tematu a nie bujaj w obłokach.
Gatunek filmu to dramat HISTOTYCZNY a nie sf. Uważsz, że czarna kobieta w czasasz wikingów jest racjonalnie wytłumaczona??? Chyba sobie jaja robisz. Kobiety rządzące samotnie to rzadkość przez cała historię średniowiecza i to w całej europie, kobiety dowódcy to więcej niż rzadkość. Czarna kobieta dowódca na północy to jak serial s-f a nie dramat historyczny.

magdaxd

Co to za głupoty w średniowieczu ludzie sie myli(w Krakowie było kilkanaście łazni) dopiero końcem średniowiecza się to zmieniło po epidemii dżumy

MuryJerycha

Ja bym jeszcze dodał białe zęby u wszystkich elegancko wyprostowane na aparacie, a w paru przypadkach nawet licówki. Mało to realistycznie wygląda…

użytkownik usunięty
MuryJerycha

Bombelku bez wiedzy, skąd masz info, że w tamtych czasach się rzadko kąpano?

Większość osad i miast była osadzona obok rzek, jezior i mórz. Dostęp do czystej wody był niemal nieograniczony, i nie wiem czy wiesz, ale z biologii byś się dowiedział - zwierzęta (w tym ludzie) mają INSTYNKTOWNIE zakorzenione w swoim umyśle, aby dbać o czystość. Dlatego małpy w stadzie się czyszczą z insektów i brudu, dlatego koty myją swoje futro i dlatego... ludzie OD ZAWSZE dbali o higienę, bo jest to NATURALNY instynkt, podobnie jak seks, jedzenie i picie wody. Obecne czasy zaczynają nas wyzbywać tych instynktów, dlatego jesteśmy dziś tak marnym gatunkiem, że co druga osoba ma jakieś alergie, byle przeziębienie powoduje że ledwo żyjemy, a kilka zarazków powoduje u nas problemy z żołądkiem. Jesteśmy ewolucyjnym gównem, w porównaniu do naszych przodków. Żyjemy dłużej tylko i wyłącznie ze względu na rozwój technologii, ale jako gatunek jesteśmy dużo słabsi, i fizycznie i mentalnie.


A co do fryzur. Wiesz że brzytwa to narzędzie wymyślone tysiące lat temu, a brzytwa jest w pełni wystarczająca aby ostrzyc osobę tak samo dokładnie jak maszynką.


Niestety Twoja wiedza jest zerowa, więc opowiadasz głupoty.


Co do jarl-murzynki. Zawsze fascynuje mnie obecne protestowanie wobec poprawności politycznej. Szkoda że od setek lat opowiada się ludziom bajkę o "białym Jezusie", i jakoś nie słyszałem przez te wszystkie lata, aby ktokolwiek się temu sprzeciwiał. Bo wiesz, że Jezus nie był biały, co nie?

ocenił(a) serial na 5

Ale bzdury!!! Skąd masz te informacje z instrukcji dla jehowych?

użytkownik usunięty
MuryJerycha

Z książek naukowych, polecam czytać więcej to przestaniesz wypisywać bzdury w necie

ocenił(a) serial na 5

Bredzisz synku i tyle. W których to naukowych książkach opisują twoją wersję higieny we wczesnym średniowieczu? Myli się rzadko a kompali kilka razy w roku, mieli wszy i kołtuny. Pili głównie piwo lub miody bo była większa szansa, że nie zarażą się jakimś ustrojstwem z brudnej wody. Jeżeli chodzi o brud to były nawet specjalne narzędzia do zdrapywania brudu. Wojownicy na wyprawch łupieżczych nie rzadko spali w lasach przez wiele tygodnie w jednych i tych samych ubraniach i nie pi...,że je prali bo niby jak? Zastanawiam się skąd się takie pustaki biorą, jeste naprawdę wiele dokumentów w tym ciekawie nakręcone krótkie filmy np. na yt, wejdź, zobacz snafcoo od siedmiu boleści i nie komentuj więcej.

użytkownik usunięty
MuryJerycha

"KOMPALI" - jakieś kompoty robili z Twojej głupoty, czy co? Po 1. Kąpali się regularnie, bo KAŻDA osada i miasto leżało przy rzece/morzu. Po 2. Pili normalnie wodę, bo w tamtych czasach rzeki nie były brudne, a przegotowana woda nie ma żadnych bakterii i wirusów bo 99% z nich zdycha w temperaturze powyżej 50 stopni. Wiesz, że wtedy nie było ścieków, które zanieczyściły rzeki, co nie? Czy jeszcze nie doczytałeś tej historii? XD Po 3. Nie chodzili w brudnych ubraniach, bo KAŻDA osada i miasto leżało przy rzece/morzu. Mieli dostęp do wody non-stop. Wyjątkiem są wyprawy o których wspominasz, ale to chyba jest dość logiczne, nie? Po 4. Wanny i łazienki zostały wynalezione w XVI wieku PRZED NASZĄ ERĄ, ale tak... Wikingowie w średniowieczu nie myli się, bo byli zacofani o 3000 lat XDDD Za dużo Netflixa i YT się naoglądałeś. Drewniane balie to pewnie wynalazek z XX wieku XD Po 5. Nie wiem czy wiesz, ale... to właśnie WIKINGOWIE uchodzili za tzw. "czyściochów" i jako jedni z niewielu ludów kąpali się PRZYNAJMNIEJ raz w tygodniu. Po 6. Jest mnóstwo tekstów z średniowiecza napisanych przez naukowców mówiących o higienie i roli wody w zdrowiu człowieka. Nic nie wiesz, poczytaj więcej.

ocenił(a) serial na 5

Nawet nie zaskoczyłeś celowych błędów ynteligencie. Brak słów na idiotyzmy.

ocenił(a) serial na 3
MuryJerycha

Nie tłumacz bo nie ma sensu dyskutować ze ślepym o kolorach. Brak argumentów to doczepi się do ortografii, składni, wyglądu a póżniej jeszcze usłysz że jesteś nietolerancyjny.

użytkownik usunięty
Gerard_Katowice

Ja mam brak argumentów? Wymieniłem z 10 w poście wyżej, za to Twój przydupas to ma argumenty XD cytuję "Zastanawiam się skąd się takie pustaki biorą, jeste naprawdę wiele dokumentów w tym ciekawie nakręcone krótkie filmy np. na yt" FILMIKI NA YOUTUBE XDDDDD Ja przeczytałem jakieś 30 książek o historii wikingów napisanych przez najlepszych naukowców, ale FILMIKI NA YOUTUBE powiedzą Ci prawdę.

ocenił(a) serial na 3

łaaaaahahahaha. Innym wciskaj ciemnotę. Ci najlepsi naukowcy są z netflixa rozumiem.

użytkownik usunięty
MuryJerycha

Mhm, celowy błąd w JEDNYM słowie w całym komentarzu. Z całą pewnością. Jesteś idiotą i tyle.

ocenił(a) serial na 5

To przeczytaj jeszcze raz !

ocenił(a) serial na 3

Jakie to typowe. Nie masz argumentów to obrażasz wszystkich w koło bo mają inne zdanie a na dodatek zesr... byś się ze strachu gdybyś miał to powtórzyć F2F bochaterze (specjalnie dla ciebie "ch").

użytkownik usunięty
Gerard_Katowice

Tak, byłbym przerażony powiedzieć Ci to w twarz. Jesteś taki groźny, strach się bać xD

użytkownik usunięty

Macie p&oacute;ł-m&oacute;zgi link do artykułu <br/>https://www.mojanorwegia.pl/historia/byc-zdrowym-jak-wiking-oto-ich-sposoby -by-u strzec-sie-przed-chorobami-12282.html <br/> <br/>Poczytajcie akapit &quot;Wikingowie dbali o higienę&quot; i zamknijcie już te puste mordy, bo nie macie nic do powiedzenia pr&oacute;cz bredni. Macie tam nawet zdjęcie grzebienia wiking&oacute;w, jakbyście myśleli że ktoś to Sobie tam wymyślił. <br/> <br/>A jak chcecie autor&oacute;w to wygooglujcie autora Philip Line albo książki &quot;Olaf Haraldsson. Wiking - kr&oacute;l - święty&quot; i &quot;Ludzie p&oacute;łnocy&quot;. <br/> <br/>I na przyszłość. Jak macie 2IQ, i nie macie nic sensownego do powiedzenia to zamknijcie mordy.

ocenił(a) serial na 3

Nie ośmieszaj się człowieku! Wlepiłeś link do strony emigrantów zarobkowych z Polski. Z opisem wspaniałej krainy itd. To są ci twoi najlepsi naukowcy? Na dodatek w artykule piszą, że jak na tamte standardy myli się często a w filmie pokazali ludzi z współczesnymi fryzurami, strzyżonych maszynką w czyściutkich ubraniach jakby zmieniali co dzień i o tym właśnie MuryJerycha pisał, że wygląda to bardzie na teatr a nie film ale ty musisz się doczepić bo nie jesteś w stanie przeczytać ze zrozumieniem co piszącemu posta przeszkadzało... nosz qfa co pół mózg.

użytkownik usunięty
Gerard_Katowice

Mam Ci cytować teksty z książek? Proszę.

Jak czytamy w książce Else Roesdahl pt. Historia Wikingów, angielski kronikarz pisał, że Skandynawowie zawdzięczali swoje powodzenia u angielskich dam temu, że co sobota brali kąpiel, czesali swoje włosy i nosili piękne stroje.

Z kolei, dzięki anonimowemu listowi wiemy, że wikingowie wyznaczali trendy w modzie. Autor listu upomniał swego brata Edwarda, aby ten trzymał się swoich obyczajów i wystrzegał się duńskiej mody golenia szyi.

Jak tłumaczy duńska historyczka i antropolożka, chodziło o zapuszczanie długich włosów z przodu i goleniu karku, którą to modę widzimy na malowidle ściennym z Bayeux z lat '70 XI wieku.

Co Ci jeszcze mam podać, żebyś zrozumiał, że Ty i Twój przygłupi koleżka gadacie bzdury? Wikingowie byli czystym ludem jak na warunki średniowiecza. Błędne rozumienie ich zwyczajów bierze się z tego, że przez lata opierane były one na opisach ich RYWALI, którzy widzieli ich tylko w momentach bitew i konfliktów, czyli wtedy, kiedy higiena nie była dla nich istotna.

Twoje argumenty o strzyżeniu maszynką to w ogóle jakiś absurd. Wiecie, że brzytwa goli dokładniej i lepiej, ale nikt jej nie używa bo trwa to dużo dłużej i jest znacznie bardziej niebezpieczne? Ale w tamtych czasach wymyślne fryzury były czymś normalnym. Ba! Odkryto nawet zwłoki wikinga, który miał... TATUAŻE! A o to również się czepiano, że gdzie tatuaże w tamtych czasach.

ocenił(a) serial na 3

Naprawdę w to wierzysz??? Tak ciężko w dobie powszechnej informacji wpisać w wyszukiwarkę „higiena w średniowieczu” i poczytać artykuły, opracowania itd. Mamy strony historyków, uczelni, ludzi zawodowo zajmującymi się badaniem historii i wszyscy piszą to samo: brud, smród i bardzo podstawowe produkty do życia zwłaszcza w Europie północnej. Myśle, że nic cię nie przekona bo masz wryte w głowie swoją wersję historii tak jak netflix.

użytkownik usunięty
Gerard_Katowice

No wpisz i poczytaj. Wikingowie byli &quot;czystym&quot; ludem. Wyr&oacute;żniali się w średniowieczu, wynika to z tego że żyli na ziemiach Norwegii, a tam jest mn&oacute;stwo małych rzek, dostęp do morza i wodospad&oacute;w. Od setek lat używali drewniany balii do kąpieli. <br/> <br/>Mnie odsyłacie do czytania, a sami wpisujecie w wyszukiwarkę, czytacie jeden artykuł, kt&oacute;ry wyskakuje jako pierwszy po wpisaniu tej frazy i kł&oacute;cicie się nie mając zielonego pojęcia o czym m&oacute;wicie.

ocenił(a) serial na 5

Podaj żródło!

MuryJerycha

Mi się podobają wygolone pachy. Na bank to norma

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones