Wikingowie: Walhalla
powrót do forum 1 sezonu

Do wszystkich obrońców historii, nie przeszkadza wam że Widlobrody zarządzał Anglia w imię Kanuta, że nie Upsalla nie została zniszczona przez jednego chrześcijańskiego fanatyka i wgl wiele rzeczy wam nie przeszkadza tylko czarna kobieta Jarl, której postać w miarę sensownie została wytłumaczona XD.
Rozumiem wkurzanie się na Netflix za pchanie na siłę pewnych wartości (zwlasza Wiedźmin) ale akurat w tym przypadku, wasza krytyka jest już na siłę. Jest ona postacią marginalną, biorąc pod uwagę wszystkie pozostałe nieścisłości historyczne na to na prawdę da się przymknąć oko, no chyba że już wszędzie doszukujcie się spisku XD

ocenił(a) serial na 4
Tomasz_Przybysz_fw

Ty chyba to 10 dałeś tylko na przekór, skoro uważasz,że serial jest genialny,to masakra

Tomasz_Przybysz_fw

daruj sobie, żaden z twoich marnych argumentów nie ma sensu

Tomasz_Przybysz_fw

Takich zmian względem historii jest dużo więcej , niż wymieniłeś. Np.Leif faktycznie popłyną z Grenlandii do Norwegii , z tym że jego ojciec Eryk Rudy nigdy nie został wygnany z Norwegii , a z Islandii . Jest tego więcej, ale to nie o to tu chodzi. Jeśli weźmiemy pod uwagę poprzedni serial "Vikings" to tam takich niezgodności historycznych było jeszcze więcej , a mimo to epoka, klimat ,wszystko niesamowicie grało i chciało się tego więcej.
Mówisz , że nie powinniśmy się czepiać czarnej jarl , ponieważ jej historia została sensownie wyjaśniona, więc rozwieje twoje wątpliwości , co do tego sensu.
W drugim odcinku wspomniana Jarla wyjaśnia ,że jej dziadek dopłyną do Afryki i poślubił " córkę afrykańskiego rodu " Jakiego rodu ? Mógłbyś wyjaśnić , co znaczy według Ciebie Afrykański ród we wczesnym średniowieczu ?
Bo dla kogoś kto interesuje się historią z tego okresu, to jest po prostu śmieszne, ponieważ Afryka w tym czasie była zamieszkana przez prymitywne , dzikie plemiona , które mieszkały w szałasach i nie było tam wtedy żadnej ,ale to żadnej cywilizacji.
Faktycznie są źródła które podają, że Wikingowie dopłynęli do Afryki ,są nawet wzmianki o przywożeniu niewolników stamtąd, ale Wikingowie ,tacy brutalni i bezwzględni wojownicy mieli też swoje prawa, a jednym z nich było takie prawo, że tylko wiking może przewodzić Wikingom.
Nie powiedziałbym nic na ten temat ,jeśli w tym serialu zobaczył bym czarnych niewolników ,nawet kilku wyzwolonych za swoje zasługi .Byłoby to działanie oparte na historycznych domniemaniach ,a nie na prawdziwych wydarzeniach ,ale miałoby to większy sens, a to po prostu ogląda się dziwnie momentami , poprzez nie prawidłowe obsadzenie czarnoskórej aktorki .Tyle w temacie

ocenił(a) serial na 10
mateush87bpa

Podane przeze mnie niezgodności historyczne miały służyć jako przykłady, ale dziękuję za rozwinięcie.
Afrykański ród, najprawdopodobniej miał oznaczać iż pochodziła ona z terenów ówcześnie znanej Afryki, czyli zapewne Maghreb. Teren, pod zwierzchnością arabską będący lepiej rozwinięty niż większość ówczesnej Europy.
Dla kogoś kto się zna na historii to jest po prostu śmieszne że można myśleć iż cała Afryka była pełna dzikich plemion. Słyszałeś kiedy o imperium Mali?
Nie mamy dowodów na kobiety Jarl ale nikt się nie wkurzał że w Wikingach Lagherta została Jarlem. Wtedy to nie psuło klimatu, ale teraz psuje, bo Jarl nie mógł pojąć za żonę czarnej kobiety z Afryki i spłodzić z nią potomstwa. I zanim powiesz że czarnych tam nie było bo Afryka arabską to uwierz mi byli. Poczytaj trochę książek skoro Cię ten temat interesuje

Tomasz_Przybysz_fw

Wyobraź sobie , że czytam dużo książek oraz artykułów opowiadających , o tym okresie czasowym , a średniowieczna Afryka , najzwyczajniej mnie nie interesuje .
Z tego co pamiętam , mój komentarz dotyczył czasu, o którym opowiada ten serial.
Nie wspominałem nic o XIII wieku , w którym powstało Imperium Mali , ponieważ było to prawie dwa wieki później , także póki co podtrzymuje , że w tamtym okresie Afryka była zamieszkała przez prymitywne plemiona , a nawet jeśli istniały plemiona ,które były znacznie lepiej rozwinięte od innych , to nie kuli oni stalowych zbroi , nie wytwarzali broni tak dobrej i trwałej , jak i nie posiadali trwałych umocnień,jakie można było zaobserwować w tamtym okresie w Europie. Taki lud , nawet lepiej rozwinięty i mniej dziki od swoich sąsiadów , to względem Europejczyków w tamtych czasach , wciąż lud prymitywny.

ocenił(a) serial na 10
mateush87bpa

Maghreb jest częścią Afryki który był lepiej rozwinięty od Europy
Sam przyznałeś że nie masz wiedzy o Afryce, więc skąd bierze Ci się urojenie by mówić na temat plemion afrykańskich?
Nawet jeśli uznamy to co mówisz, to co to ma do czarnej Jarl ?

Tomasz_Przybysz_fw

O czarnej jarl napisałem wyżej , drugi komentarz był odpowiedzią na twój, w którym sam pomyliłeś okresy czasowe.
Tak jak napisałem wyżej , wikińskie prawo pozwalało władać tylko Wikingom .
Poczytaj trochę dla odmiany na temat średniowiecznej Europy, może wtedy zrozumiesz o jakie nieścisłości chodzi.
Faktycznie małe mam pojęcie na temat afrykańskich plemion , ale musisz wziąć pod uwagę ,że jeśli na siłę komuś próbujesz udowadniać swoją rację ,a ten ktoś pierwszy odezwał się na ten temat ,to znaczy raczej że coś o tym jednak, może wiedzieć.
Póki co Wielki Maghreb nie jest faktem historycznym, ponieważ ostatecznych dowodów na to niema, nadal pozostaje tylko nacjonalistyczną ideą zrodzoną w XX wieku .
Zaczynam się zastanawiać , czy my w ogóle rozmawiamy na temat historycznych faktów czy domniemań ?

ocenił(a) serial na 10
mateush87bpa

Skąd wziąłeś pojęcie "Prawa Wikińskiego"? Mam rozumieć że znasz spisany kodeks prawny obowiązujący we wszystkich grupach Skandynawskich?
Czym jest pojęcie "wiking" pomijając fakt iż na pewno nie jest pojęciem etnicznym, ale ok bo powiesz że czepiam się słówek. Masz świadomość iż ówcześni ludzie nie utożsamiali się z pojęciem "naród" w dzisiejszym rozumieniu tego słowa ? Nawet jeśli "Wikińskie prawo" pozwalałoby władać tylko "Wikingom" to ona jest "Wikingiem," bo urodziła się w Skandynawii mając ojca Jarla XD
Co do drugiego akapitu to kompletnie nie wiem co Ci odpowiedzieć bo jest idiotyczny. Mam nie mówić Ci że się nie znasz, bo jako pierwszy zacząłeś o tym mówić i muszę przyjąć że coś jednak wiesz tak po prostu. Wybacz ale tak to zrozumiałem XD idiotyzm
No i majstersztyk na sam koniec :). Chciałeś bym wskazał obszar Afryki który wówczas był lepiej rozwinięty. Podałem Maghreb, czyli pojęcie geograficzne. Nigdzie nie pisałem o Wielkim Maghrebie
Skoro już wiemy jakim znawcą tematu jesteś to wytłumaczę Ci iż Maghreb to północną Afryka w wyłączeniem Egiptu. Filmweb bawi i uczy :)
Nie znasz się na historii powtarzasz jakieś tam zasłyszane informacje. Przyznaj się do pomyłki i tyle, to nie wstyd
Pozdrawiam gorąco

ocenił(a) serial na 1
Tomasz_Przybysz_fw

Tomuś xD Tragedia świata co wypisujesz. Określenie Wiking odnosiło się do wszystkich mieszkańców Skandynawii łącznie z Finami a nawet najemnymi Sasami i fryzami którzy łupili Heptarchię na wyspach. Przeważnie w głównej mierze byli to tzw. Danowie zamieszkujący półwysep jutlandzki, przodkowie dzisiejszych Duńczyków. Akurat ich prawa i dzieję są całkiem dobrze zachowane i nie ma tam żadnej wzmianki o czarnych jarlach czy wyzwoleńcach jakiejkolwiek maści którzy by nimi dowodzili. Przeważnie wódz wikingów był możnym ze znaczącego rodu który szukał szczęścia za morzem bo był drugim albo trzecim synem lokalnego władcy. Jeśli chodzi Maghreb była to kraina historyczna głownie dzisiejsza Mauretania i Maroko zamieszkiwana przez wiele plemion we wczesnym średniowieczu głównie przez murzynów sudańskich którzy w IX i X wieku zostali praktycznie całkowicie wyparci na południe bo ich miejsce zajęli Arabowie. Wikingowie przeważnie czarnych niewolników mordowali na miejscu lub sprzedawali ich żydom w Kordobie. Nie wykluczam że mogli zabrać jakieś czarne niewolnice do Skandynawii ale nie nabyły one tam żadnego splendoru, być może były nawet poświęcane Odynowi. To co piszesz jest po prostu kłamstwem i urojeniem, jeśli podoba ci się film proszę, oceniaj sobie jak chcesz ale nie wypisuj głupot.

ocenił(a) serial na 10
Shutruk

Określenie Wiking nie jest jednoznacznie zdefiniowane, ale najprawdopodobniej odnosiło się do zajęcia, piractwa. Nie rozumiem po co podważasz, tą część mojej wypowiedzi skoro sam dodajesz że inne grupy plemienne były tak określane (chociaż przyznaję nigdy o tym nie słyszałem). Akurat ich prawa jako dla całości nie istnieją, a przynajmniej my nic o tym nie wiemy. Czarnego Jarla nie było, tak samo jak Widlobrody nie zarządzał Anglia w imieniu Kanuta. Rozumiesz wgl mój argument, iż nikt nie krytykuje wszystkich pozostałych niezgodności, skupiacie się tylko na tym jednym elemencie? Skąd masz dane dotyczące sytuacji czarnych niewolników ? Podaj źródła. Zostali wyparci, to stwierdzenie przesadne zważywszy iż Arabowie byli zainteresowani tylko podatkami, ewentualnie przechodzeniem na Islam.
Założenie iż czarna kobieta czy wgl kobieta mogła być Jarlem nie ma oparcia w dostępnych nam danych, ale to fikcja artystyczna rządząca się swoimi prawami.
Dlaczego tak bardzo wkurza Cię czarna kobieta ? Propaganda Netflix, ok ale biorąc pod uwagę ich działania ten przykład jest wręcz niewidoczny.

ocenił(a) serial na 1
Tomasz_Przybysz_fw

Ponieważ w tamtym okresie Wiking było określeniem ogólnym w stosunku do najeźdźców z północy. W bandach wikingów służyły różne narodowości, byli wśród nich nawet Słowianie połabscy czy nawet Szkoci z Alby. Sam Uba najprawdopodobniej był fryzyjskim najemnikiem który służył pod Ivarem, a w niektórych źródłach jest nawet utożsamiany z Guthrumem Starym. Jednak na pewno nie było wśród nich czarnych wojów :D Już w czasach Wandalów którzy zaczęli rządzić w Afryce wiele murzyńskich plemion zaczęło uchodzić na południe i południowy zachód. Już w okresie arabskich emirów którzy zaczęli rządzić w Mauretanii spotkanie murzyna było ogromną rzadkością. W tej chwili nie jestem w stanie ci przytoczyć konkretnych źródeł na których pracowałem bo było to ponad 10 lat temu, więc musiał bym wrócić do domu i poszukać bibliografii i opracowań na których się uczyłem. Właśnie głównym zarzutem co do tego serialu jest ta tzw. "fikcja artystyczna" Można przymknąć oko na tego typu zabiegi to prawda, ale im dłużej i im częściej zaczniemy przymykać na takie rzeczy oczy tym dalej będą się posuwać w swoim zakłamaniu. Nawet słowa bym nie napisał gdyby serial był opatrzony w tagu fantastyczny.

Tomasz_Przybysz_fw

Widzisz ? jednak nie tylko ja się z Tobą nie zgodzę i nie będę się rozpisywał , na temat głupot ,które tu wypisujesz bo już Ci to wyjaśnili inni . Dam sobie spokój, zanim wyjedziesz mi tu jeszcze z Wielką Lechią i Turbosłowianami :)
Wracając ponownie do czarnoskórej jarl, nie ,nie mogła być ona wikingiem ,ponieważ jej dziadek nigdy nie poślubił by czarnoskórej kobiety. Zresztą wyżej Ci już to wyjaśniła osoba,która być może zna temat lepiej ode mnie , natomiast Ty to co wypisujesz ,to zwyczajne durnoty i jak już wcześniej zaznaczyłem nie zamierzam tego komentować.
Przyznaje się do pomyłki , bo wielką pomyłką było to , że zacząłem z Tobą temat jakiejkolwiek historii, bo skoro ja powtarzam zasłyszane brednie , to twoje opowieści to czysta fantazja . Ja będę się dokształcał w miarę moich możliwości , jestem zawsze gotowy na nowe fakty historyczne. Za to Ty kolego już lepiej daruj sobie korzystanie z tych źródeł , z których korzystałeś do tej pory , bo za chwilę będziesz wypisywał , że Anne Boleyn , też była czarna.

ocenił(a) serial na 10
mateush87bpa

Nie masz żadnego argumentu więc stwierdzasz że skoro inni się nie zgadzają to musisz mieć rację. Jest to błąd poznawczy.
Dobrze że nie zamierzasz tego komentować bo Twoja wiedza na temat historii ogranicza się do haseł z internetu, no i może poziomu podstawówki. Nie jesteś gotowy na nowe fakty historyczne, bo je wprost odrzucasz. Przykład piszesz wciąż i afrykanczykach mieszkajacych w szałasach XD.
W którym miejscu moje opowieści to fantazja ? Zaznaczę od razu, iż nie powiedziałem by czarna Jarl miała poparcie w źródłach. Wolę to dodać bo możesz mieć problemy z czytaniem ze zrozumieniem.

ocenił(a) serial na 8
Tomasz_Przybysz_fw

Nic z tego co piszesz oraz później przedstawiasz w dyskusji nie ma sensu. Zamiast przerzucać się domniemaniami na temat historycznych książek, zapoznaj się z artykułami prasowymi dotyczącymi tego konkretnego serialu. Nikt z twórców nie ukrywa, że czarna jarl została dodana na poczet inkluzywnosci rasowej i niczego więcej. Jest to zabieg głupi, zbędny, powodujący konflikty w fandomie oraz ogólnie społecznie rakowy. Nikt nie broni murzynom kręcić seriali i filmów w których obecność postaci bazujących na ich przodkach ma większy sens. Zamiast upychać się jak gówno pod dywanem, na siłę i do bólu lepiej żeby zaczęli tworzyć swoje treści, a nie żerowali na markach które zbudowane zostały w konkretny i pozbawiony ich obecności sposób. Jeśli Maghreb jest tak ciekawym tematem, to może niech zrobią serial o nim i o ich "super rozwiniętych rodach". Sam dobrze wiesz, że nie dzieje się tak gdyż i tak nikt by tego nie oglądał. Przestań się już kompromitować.

ocenił(a) serial na 8
Alessander

jedyną kompromitująca się osobą jesteś ty

ocenił(a) serial na 10
Alessander

Ale ty wiesz że to nie ja zacząłem temat historii nie ? No ale nie ukrywam że gdy już ktoś twierdzi że się nią 'interesuje" to nie mogę oprzeć się pokusie by wytłumaczyć mu iż się nie zna.
No ok, tak stwierdzają i co z tego ? Dlaczego ma mi to przeszkadzać ? Czy to sprawi że nagle w Polsce czarni będą mieć więcej praw niż biali. Przecież to nas nawet nie dotyczy XD
Muszę jednak spytać,
Dlaczego jest to zabieg głupi i zbędny ? Bo ty tak twierdzisz ? Jakie konflikt w fandomie ? Polskim XD,?
Ostatnia prośba, na temat tego że się nie znam na historii, powiedz dokładnie w których fragmentach się pomyliłem :)

ocenił(a) serial na 1
Tomasz_Przybysz_fw

W życiu takich głupot nie czytałem, dokształć się człowieku a nie piszesz bajendy na podstawie głupich artykułów z onetu. Ostatnie sezony Vikingów już same w sobie były głupie i niezwiązane z historią, vikingowie valhalla są poziom wyżej o zakłamanie historyczne.

ocenił(a) serial na 10
Shutruk

Ok, argument iż ostatnie sezony wikingów były bardzo krytykowane, jest mi co prawda nie znany, ale uznaje iż tak mogło być. Jesli tak faktycznie jest to wycofuje ten zarzut

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones