Co dalej z Oscarem dla filmu popularnego?

komentarze 27

Najlepsze wypowiedzi
  • Najlepsze wypowiedzi
  • Od najnowszych
StalowyGigant
Jeśli blockbuster faktycznie jest wybitny to odnosi sukces artystyczny nawet w rywalizacji z kinem festiwalowym przykład: Mad Max: Na Drodze Gniewu. Arcydzieło Georga wygrało Grand Prix FIPRESCI czyli organizacji zrzeszającej 493 czołowych krytyków z całego świata. Mad max pokonał wówczas między innymi będącego w gronie finalistów Syna Szawła. To była rzecz bez precedensu, bo oni nigdy nawet nie nominowali blockbustera ( i kina akcji). Już nie wspomnę, że mad Max później tez dostał nominacje do oscara w głównej kategorii rywalizując ze skromniejszymi produkcjami. Władca Pierścieni tez był blockbusterem i też był wielkim oscarowym graczem. Kategoria " film popularny" jest bez sensu , bo jesli film popularny jest dobry to liczył się na oscarach. Wszyscy dobrze wiemy, że ta kategoria miała powstac tylko dlatego by nagrodzić przeciętną Czarna Panterę. Cieszę się jednak, że nie udało im się tego zorganizować. Jeden oscar mniej dla filmu o czarnych( tylko dlatego, że jest o czarnych)
37
tocomnieinteresuje
@StalowyGigant Co do "Czarnej Pantery" wstrzymałbym się do ogłoszenia Oscarów, bo wypełni ona kategorie technicznej, a nominacje w kategorii scenariusz bywają kuriozalne.
4
StalowyGigant
@tocomnieinteresuje techniczne wypełni raczej Avengers jesli chodzi o marvela, jeżeli wcisną tam Czarną Panterę to będzie po prostu niesprawiedliwe.
5
Agatonik
@StalowyGigant W pełni popieram. Jak film jest dobry, to sam się obroni - nie trzeba tworzyć nowej kategorii
4
tocomnieinteresuje
@StalowyGigant Zobaczymy. Tak też sądziłem, ale jednak paradoksalnie o panterze więcej się mówi, może przez kontekst kulturowy, a może przez to, że nikt się nie spodziewał tak dużego sukcesu komercyjnego. Osobiście sceptycznie podchodziłem do tych filmów, a jednak uważam, że ostatnie "A" jest bardzo zgrabnie zrobione i karkołomne wypchanie bohaterami udało się - nie nudziłem się, jak przy Ultronie. "Pantera" ma lepsze momenty, ale nie zrobiła na mnie wrażenia, a sama historia jest bardzo typowa, więc również nie śledziłem się w napięciu.
michael_borowitz
@tocomnieinteresuje "Infinity War" to najlepsza odsłona serii "Avengers" i nawet bym nie porównywał do "Czarnej Pantery", gdzie scenariusz leżał i kwiczał - a efekty specjalne wołały często o pomstę do nieba. Jedynie nawiązania kulturowe i scenografia były w tym filmie warte uwagi. Wszystko inne - dramat, najsłabysz jak dla mnie film jaki do tej pory Marvel wypuścił.
5
potas13
@tocomnieinteresuje Właśnie. Disney / Marvel ma na podorędziu duży lepszy film z tego roku od "Czarnej Pantery", czyli "Avengersów", którzy otrzymali wiele pochlebnych recenzji od krytyków. Czemu wolą postawić na Panterę zamiast na ten film? Odpowiedź chyba znam.
2
dany_s
@StalowyGigant Ale już Oscara za reżyserię Miller nie dostał, chociaż należał mu sie jak psu buda.
Lorelei_3
Przecież 99% filmów nominowanych do Oscara to "filmy popularne".
11
Flaku
@Lorelei_3 Dokładnie. O tym samym pomyślałem...
2
Dziedzic_2
@Lorelei_3 filmy nie dziela sie tylko na popularne i artystyczne. sa tez odcienie szarosci. oscary zazwyczaj oscyluja w tym czyms pomiedzy.
1
Szczery997
Szczerze Oscar za popularnosc to porazka Gildi. Szczerze taki Black Panter czy inny przereklamiwany twór MCU z Oscarem, litosci taki Oscar to totalna kompromitacja i koniec jakiejkolwiek jakosci tej gali!:)
12
Rafi11
Oscar dla filmu popularnego to zabieg typowo komercyjny. równie dobrze mogą od razu przyznawać za zarobki albo wyświetlenia zwiastunów... pomimo że chciał bym ekranizacje komiksowe z statuetką to mam nadzieje że nie wprowadzą tego nigdy
6
JohnTheBrave
Kategoria opłacona przez studio Disneya, po planie 16 nominacji dla Afrykanery to jasne.
5
piotrluszczynski
Black Panter z Oscarem? 16 nominacji? = no comment. Infinity War jako podsumowanie 10lat MCU to jeszcze zrozumiem...
4
olka0207
Prawda jest taka, że jeśli tzw. blockbuster jest dobry to i tak się obroni i nie potrzebuje tworzenia dodatkowych sztucznych kategorii (nominacje dla choćby "Gladiatora", "Władcy Pierścieni","Max Maxa" czy "Blade Runnera 2049" w kategorii "najlepszy film" mówią same za siebie). Filmy Marvela zarabiają mnóstwo szmalu i widzowie walą na nie tłumnie do kin, ale to nie jest żaden wyznacznik poziomu artystycznego gdyż poza spektakularnymi efektami specjalnymi, scenografią, muzyką czy zdjęciami filmy typu "Avengers" czy "Czarna Pantera" to po prostu wydmuszki i nieskomplikowane akcyjniaki - zatem Oscary dla takich filmów to byłaby mega kompromitacja i znacznie obniżyła by prestiż tych nagród. Od nagradzania tego typu produkcji są nagrody MTV chociażby. To tak jakby na poważniejszej gali wręczania nagród polskiego przemysłu filmowego typu "Złote Kaczki" wprowadzić podobną kategorię i nagradzać co roku filmy Patryka Vegi (bo przecież mają oglądalność na poziomie 1-3 mln widzów).
2
michael_borowitz
@olka0207 Nie wiem jaki byłby cel stworzenia takiej kategorii. To, że coś jest popularne - nie znaczy, że jest dobre. Choć Oscary już od jakiegoś czasu przestały być wykładnią dobrego smaku i ambitnego kina.
2
kaler12
@olka0207 Zgadzam się z Tobą w 100%, ale czy Ty właśnie... porównałaś Vege z Marvelem???...
olka0207
@kaler12 Nie. Po prostu odniosłam się do tego jak wyglądałoby wprowadzenie takiej nagrody w USA, a jak w Polsce patrząc tylko po ilości sprzedanych biletów na seans.
2
freds_2
Czemu nie macie kanału na youtube ? Wielka szkoda
boyt89
oskar dla filmu popularnego to glupota
Bilet95
Oskar dla filmu popularnego to przykład tego, że będzie można dawać Oskary byle chłamowi i będzie można wmawiać ludziom, że to im się podoba.
GTA5pl
Black panter z Oscarem... Buhahahahahahhahahahahahahahha hahahhahahahahahahahabBa
grzegorz_cholewa
Co dalej? Zakopać go. Nagradzanie takich Tytaników, Gladiatorów, Władców to co to było jak nie dawanie nagrody tytułom popularnym?
7
StalowyGigant
@grzegorz_cholewa ale gdyby mieli jaja nagrodziliby mad maxa w głównej kategorii te 3 lata temu
Shiloh
Raczej powinno się zwracać uwagę na mniejsze produkcje, jak na przykład "Wyprawa o życie" z 1995 roku, który powinien dostać ich całą masę.

zwiastuny