Dług

1999 1 godz. 37 min.
7,8 144 369
ocen
7,8 10 1 144369
36 204
chce zobaczyć
8,1 19
ocen krytyków
{"rate":8.105263,"count":19}

Dwudziestoośmioletni Adam (Robert Gonera), chcąc uniezależnić się finansowo od rodziców, przerywa studia i rozpoczyna budowę domu. Jego narzeczona, Basia (Joanna Szurmiej-Rzączyńska), jest w drugim miesiącu ciąży. Przyjaciel Adama, Stefan (Jacek Borcuch), również myśli o założeniu własnego interesu. Obaj planują zachęcić włoskich partnerów do masowej produkcji skuterów w Polsce. Na założenie własnej firmy brakuje im jednak pieniędzy, gdyż bank nie zgadza się na udzielenie kredytu bez wiarygodnego poręczenia finansowego. W tym czasie pojawia się Gerard (Andrzej Chyra) - dawny sąsiad Stefana, biznesmen, który proponuje im pomoc finansową. Niestety warunki, które stawia, nie są możliwe do spełnienia, dlatego przyjaciele odmawiają skorzystania z jego oferty. Tak rozpoczyna się dramat obu mężczyzn. Rzekomy wierzyciel bowiem żąda zwrócenia długu, którego nie zaciągnęli. Nachodzi Adama i Stefana, znęca się nad nimi coraz brutalniej chociaż wie, że nie są w stanie zgromadzić żądanej kwoty w podanym przez niego terminie. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Kiedy mężczyźni zdają sobie sprawę, że ucieczka przed Gerardem jest niemożliwa i nie mogą liczyć na niczyją pomoc, zaczynają podejmować desperackie kroki... Film oparty jest na wydarzeniach autentycznych. 

monaco
opis użytkownika

Dwaj młodzi biznesmeni szukają swojej szansy. Zamiast niej spotykają człowieka, który postanowił skorzystać na ich łatwowierności. Postawił warunki, oni je odrzucili i próbowali zapomnieć o popełnionym błędzie. On pamiętał. Prośbą i groźbą, szantażem i łagodną perswazją próbował wymusić na nich spłatę wyimaginowanego długu. Nie sposób się od niego uwolnić. Chyba że...
Taka historia jak senny koszmar czy okrutna bajka mogła wydarzyć się w każdym wielkim lub małym mieście świata. Wydarzyła się w Warszawie - naprawdę.

gonia
opis użytkownika

Adam i Stefan marzą o tym, żeby rozkręcić interes i zebrać kupę kasy. Bank, odmawia im jednak kredytu. Pewnego dnia w Pasażu Handlowym Stefan spotyka swojego dawnego kumpla, Gerarda. Ten proponuje im kredyt z bardzo wysokim oprocentowaniem. Nie przyjęli go i zapomnieli o sprawie. Jednak Gerard nie. Żąda 6 tysięcy dolarów "kosztów", które poniósł. Ponieważ nie otrzymał pieniędzy po dobroci, zaczął inną, brutalną konwersację. Adam i Stefan teraz dopiero zrozumieli, że z Rosjanami nie należy prowadzić interesów. Historia ma tragiczny finał.

Kroll
opis użytkownika

Dwaj przyjaciele - Adam i Stefan - chcą założyć własny interes. Wkrótce jednak stają się ofiarami szantażu ze strony niebezbiecznych ludzi, rzekomych wierzycieli, u których tak naprawdę nie zaciągnęli żadnego długu (dawnego znajomego - Gerarda i jego kolegów). Żyją w ciągłym strachu, ich próby ucieczki od wyimaginowanego długu, nie udają się, sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana, niebezpieczna. Mężczyźni zaniedbują codzienne sprawy i rodzinę. Wreszcie decydują się jakoś sprostać sytuacji i zastraszyć podłych bandziorów. Jak kończy się ten plan? Film oparty na faktach.

Justysia
opis użytkownika

Opowieść oparta na autentycznych wydarzeniach. Dwóch młodych przyjaciół usiłuje rozkręcić biznes - eksport skuterów z Włoch. Bank w ostatniej chwili odmawia udzielenia im kredytu, nie mają potrzebnej gotówki, a włoscy inwestorzy czekają... Spotykają dawnego znajomego, który obiecuje znaleźć kogoś, kto pożyczy im pieniądze. Nie przyjmują porpozycji z powodu zbyt wysokiej prowizji, jakiej zażyczył sobie rzekomy kredytodawca. Pośrednik żąda jednak od nich pieniędzy za "fatygę" i tak powstaje fikcyjny dług, do spłacenia którego są niemal bez przerwy zmuszani. Policja nie chce im pomóc, wierzyciel szantażuje... Jak daleko się posunie i co zrobią osaczeni przyjaciele?

klucznica
opis użytkownika

Akcja filmu toczy się na przełomie lat 1998-99 i jest oparta na prawdziwych wydarzeniach. Dwaj przyjaciele, Adam (Robert Gonera) i Stefan (Jacek Borcuch), rzucają studia, aby szukać szczęścia w biznesie. Planują otwarcie montowni skuterów. Brakuje im jednak pieniędzy, gdyż bank odmawia udzielenia kredytu. W tym czasie pojawia się biznesmen Gerard (Andrzej Chyra), dawny sąsiad Stefana, który proponuje im pomoc finansową. Niestety, jego warunki nie są możliwe do spełnienia - Adam i Stefan odmawiają skorzystania z jego oferty. Wówczas rozpoczyna się dramat - Gerard twierdzi, że zajmując się ich sprawą poniósł spore koszty. Żąda zwrotu pieniędzy. Z każdym dniem dług jest coraz większy i sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Kiedy mężczyźni zdają sobie sprawę, że ucieczka przed Gerardem jest niemożliwa, podejmują desperacki krok.

margot_
opis użytkownika

Adam i Stefan. Dwaj przyjaciele, którzy ufają tylko sobie nawzajem. Chcą oni rozkręcić biznes, jednak brakuje im potrzebnych na to funduszy. Nieoczekiwanie i zupełnie nagle pojawia się przed nimi wielka szansa: ich dawny kolega, bogaty biznesmen, Gerard, oferuje im pożyczkę. Przyjaciele po jakimś czasie rezygnują z kuszącej propozycji, ale Gerard żąda spłaty rachunku. Adam i Stefan odmawiają. Natrętny biznesmen nie spocznie, póki obaj nie zwrócą pieniędzy. A kwota rośnie z każdym dniem...

Pan_Nawrocki
opis użytkownika

Film oparty na wydarzeniach autentycznych.

Adam i Stefan, dwaj młodzi i ambitni przedsiębiorcy, stają przed życiową szansą: włoski partner chce podpisać obiecujący kontrakt, ale bank odmawia kredytu. Nieoczekiwanie pojawia się niewiele starszy Gerard: on znajdzie im właściwego poręczyciela. Zgodnie przystają na jego propozycję, niestety - prowizja, jakiej zażądał, jest zbyt wysoka. Biznesmeni rezygnują z oferty, ale Gerard - nie. Przedstawia Adamowi i Stefanowi rachunek kosztów i żąda jego wyrównania. Tak rodzi się wyimaginowany dług, który rośnie z dnia na dzień. Od tej chwili Gerard nie przestaje nachodzić Adama i Stefana, będzie dręczył, upokarzał, zmuszał do działania wbrew woli. Jak się od niego uwolnić?

opis dystrybutora dvd