Robert Gonera 

7,2
9 898 ocen gry aktorskiej
Robert Gonera
Robert Gonera, przystojny polski aktor młodego pokolenia, ukończył Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu, gdzie obecnie należy do kadry pedagogicznej uczelni. Następnie związał się z wrocławskim Teatrem Polskim, gdzie występował między innymi w "Damie z Jednorożcem" w reżyserii Krystiana Lupy, "Operze za trzy grosze" Bertolta Brechta i w tytułowej roli w "Romeo i Julii", spektaklu reżyserowanym przez Tadeusza Bradeckiego. Na ekranie aktor zadebiutował w niewielkiej roli w "Marcowych migdałach" (1989) Radosława Piwowarskiego. W swoich następnych dwóch filmach, zarówno w "Zakładzie" (1990) Teresy Kotlarczyk, jak i w filmie Wojciecha Wójcika "Trzy dni bez wyroku" (1991) aktor wystąpił w roli jednego z wychowanków zakładu poprawczego. Natomiast w "Samowolce" (1993) Feliksa Falka zagrał Kowalskiego, poborowego, który przeciwstawia się grupie żołnierzy terroryzujących resztę koszarowych nowicjuszy.

W 1996 roku aktor nawiązał współpracę z reżyserem Krzysztofem Krauze, który powierzył mu rolę operatora telewizyjnego Witka w filmie sensacyjnym "Gry uliczne", opowiadającym o reporterach wplątujących się w polityczne układy, a tym samym w kryminalny półświatek w fabule łączącej fakty z fikcją. Kolejny film reżysera, oparty na autentycznych wydarzeniach "Dług" (1999), okazał się niezaprzeczalnie największym dotychczasowym sukcesem Roberta Gonery. Za rolę młodego biznesmena, który decyduje się na makabryczne i ostateczne zlikwidowanie fikcyjnego "długu" uhonorowano aktora na FPFF w Gdyni, otrzymał też Polskiego Orła 2000 dla najlepszego aktora.

Robert Gonera zamierzał zostać reżyserem. Miał okazję po części spełnić się w tej roli na planie filmu Bogusława Lindy "Sezon na leszcza" (2000), gdzie pełnił obowiązki drugiego reżysera. Uczestniczył także w niezależnym projekcie studentów wrocławskiej PWST, thrillerze science-fiction "Arche" w reżyserii Grzegorza Auguścika, a w telewizji występuje w serialu "M jak miłość". Robert Gonera znalazł się również wśród gwiazdorskiej obsady "Przedwiośnia" (2000) Filipa Bajona, obok Mateusza Damięckiego, Krystyny Jandy, Janusza Gajosa i Daniela Olbrychskiego.

Prywatnie Robert Gonera prowadzi kino i pub pod Wrocławiem ze swoimi dwoma braćmi. W wolnym czasie pisuje wiersze i opowiadania oraz wymyśla scenariusze filmowe. Niedawno przeniósł się do Warszawy, żeby móc częściej przebywać z córką.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 1 lutego 1969

miejsce urodzenia: Syców, Polska

Orzeł
Zdobył Orzeł, 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Jolanta Fraszyńska (1990 - 1994, rozwód), córka Nastazja (ur. 1990); 2. Karolina Wolska (28.06.2003 - 24.05.2012, rozwód), 2 synów: Teodor Józef (ur. 23.03.2004) i Leopold (ur. 26.02.2008)
W 1991 roku ukończył wrocławską filię Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Polska).
Wystąpił w następujących teledyskach:
- 1999 r. - "Długość dźwięku samotności" - Myslovitz;
- 2008 r. - "Przez chwilę" - Formacja Nieżywych Schabuff;
- 2014 r. - "Nienawidzę cię Polsko" - Czesław Śpiewa;
- 2015 r. - "Miłego dnia" - Classic;
- 2021 r. - "A2" - PRO8L3M feat. Paluch & Luxon.
Wystąpił w następujących reklamach:
- 2011 r. - "Viva! Najpiękniejsi. I ty możesz sięgnąć gwiazd” - teledysk charytatywny mający na celu wspierać utalentowane dzieci z rodzinnych domów dziecka oraz domów zastępczych;
 - 2013 r. - kampania społeczna promująca czytanie książek pt. "Zaczytane wakacje";
- 2014 r. - kampania promująca ofertę sportową platformy nc+ pt. "Prawdziwy kibic jest kibicem zawsze!".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Tym smutniejsze jest to, że taką drogą wybrała większość polskich aktorów. Lubię go, ale co to ma
do rzeczy?

Facet ma ponad 50 lat - to już nie jest aktor młodego pokolenia :-D

Pan Robert mieszka we Wrocławiu niedaleko miejsca mojej pracy. Kiedyś wpadł i z początku go nie poznałem bo w TV wydaje się bardzo wysoki, a w rzeczywistości jest mojego wzrostu czyli ok. 175-176 cm. Bardzo miły i przyjemny facet.
Pozdrowienia dla Pana Roberta.

Oczywiście prowadził także Fort Boyard razem z Kasią Glinką. Podobało mi się jego poczucie humoru i taki czarny humor, fajnie to wwszystko do siebie pasowało)

Kiedy kontynuacja? Kiedy film? Zwiastun był bombowy i szkoda, ze na razie skończyło się tylko na
zwiastunie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones