20-lecie premiery "Długu" Krzysztofa Krauzego

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/20-lecie+premiery+%22D%C5%82ugu%22+Krzysztofa+Krauzego-135440
19 listopada 1999 roku na ekrany polskich kin wszedł "Dług" Krzysztofa Krauzego – jeden z najgłośniejszych polskich filmów przełomu wieków i zarazem symboliczny koniec lat 90. w polskim kinie. Dokładnie 20 lat później odbędzie się jubileuszowy pokaz filmu oraz spotkanie z udziałem członków ekipy.


Obraz, który jednocześnie wstrząsnął opinią publiczną, spotkał się z olbrzymim odzewem społecznym i zachwycił krytykę. Jeden z najmroczniejszych obrazów polskiej transformacji ekonomicznej i mechanizmów działających w cieniu "polskiego snu", nagrodzony Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Kino społeczne, w którym autentyczne wydarzenie stanowi pretekst do zadania pytania o stan etyczny społeczeństwa i cenę polskiego kapitalizmu. Identyfikacja widowni z młodymi bohaterami, jednocząca obawa przed przestępczością i przekonanie o nieskuteczności prawa, które nie chroni uczciwych obywateli, wzmocniły interwencyjny charakter filmu: nie tylko wywołał dyskusję, ale też przyczynił się do ułaskawienia skazanych na 25 lat więzienia mężczyzn będących pierwowzorami ekranowych postaci.

Polska lat 90. XX wieku. Dwóch przyjaciół: Adam (Jacek Borcuch) i Stefan (Robert Gonera) planuje wspólny biznes – import skuterów. Kiedy zaczynają mieć problemy z kredytem, na ich drodze pojawia się Gerard (Andrzej Chyra) – dawny kolega z dzieciństwa, chętny pożyczyć im pieniądze. Tego spotkania młodzi przedsiębiorcy wkrótce gorzko pożałują. Jeden z najgłośniejszych polskich filmów przełomu wieków, symboliczny koniec lat 90. w polskim kinie. 

Po filmie odbędzie się spotkanie ze scenarzystą Jerzym Morawskim oraz aktorami: Jackiem Borcuchem i Andrzejem Chyrą. Rozmowę poprowadzi Tomasz Kolankiewicz.

Pokaz odbędzie się w ramach cyklu Kino 89+. W 2019 roku minęło dokładnie 30 lat od wielkiej transformacji ustrojowej, jaką przeszła Polska. To 30-lecie było szalenie interesujące, obfitujące w wiele procesów rzutujących na teraźniejszość, ale także bardzo dramatyczne. Kino 89+ to seria projekcji i rozmów, podczas których z perspektywy rodzimej kinematografii można przyjrzeć się zachodzącym w tym burzliwym okresie zjawiskom.

Seans oraz spotkanie odbędą się 19 listopada o godz. 19:00 w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będą wydawane od godz. 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones