postać

Kapitan Jack Sparrow

Jack Sparrow - Legendarny pirat Siedmiu Mórz i oszust, Członek Trybunału Braci, Pirackich Lordów Siedmiu Mórz, wykreowany przez Ted Elliott i Terry'ego Rossio, grany przez Johnny'ego Deppa. Kapitan o dosyć niestałej moralności, miłośnik rumu, dla którego najważniejsze jest poczucie bycia niezależnym. Jedna z najważniejszych postaci pojawiająca się w każdym filmie z serii Piraci z Karaibów.

Syn kapitana Edwarda Teague'a urodzony na pirackim statku. Zanim zaczął być znany jako "kapitan Jack Sparrow", służył jako jeden z załogantów pod różnymi czarnymi banderami. Rangę kapitana otrzymał z rąk umierającego dowódcy w czasie morskiej potyczki z kapitanem Salazarem. Dzięki sprytowi i szaleńczej odwadze udało mu się ocalić załogę oraz uwięzić Salazara w Trójkącie Diabła. Jeszcze przez kilka młodzieńczych lat pływał jako pirat, ale konflikty w środowisku sprawiły, że był zmuszony podjąć pracę w Kampanii Wschodnioindyjskiej, dla brytyjskiej korony. Po pięciu latach wiernej służby, w czasie których opłynął wszystkie siedem mórz, otrzymał dowodzenie nad "Złą wiedźmą" (Wicked Wench) pod rozkazami lorda Cutlera Becketta. Będąc jego pracownikiem, miał odnaleźć legendarną wyspę Kerma i jej skarb – udało mu się, ale postanowił chronić jej mieszkańców przed Beckettem. Kiedy lord kazał mu transportować niewolników na Bahamy, Jack nie wykonał rozkazu, kradnąc "Złą wiedźmę". Został jednak odnaleziony – Beckett skazał go a pirackie życie, wypalając na przedramieniu symbol "P" oraz spalił i zatopił łódź. Wówczas Sparrow zawarł układ z Davy Jonesem, kapitanem "Latającego Holendra", by wyciągnął statek z głębin w zamian za 100 lat służby na "Holendrze". Gdy tak się stało, przechrzcił okręt na "Czarną Perłę".

Po dwóch latach dowodzenia "Czarną Perłą", jego pierwszy oficer, Hector Barbossa, wzniecił bunt, pozostawiając Jacka na bezludnej wyspie. Chciał odnaleźć Isla de Muerte (Wyspę Umarłych) i jej skarb, do których Sparrow znał drogę. Dopiero dziesięć lat później odzyskał "Perłę" przy pomocy Willa Turnera i Elizabeth Swann, zabijając Barbossę. W "Piratach z Karaibów: Skrzyni umarlaka" miał uregulować rachunki z Davy Jonesem, jednak po próbie oszustwa oraz nieudanej konfrontacji z Krakenem, trafił do luku Jonesa. Został stamtąd wyciągnięty przez dawną załogę ze wskrzeszonym Barbossą na czele. Było to ledwie zaczątkiem do nadchodzącej konfrontacji z Beckettem, który wszedł w posiadanie serca Davy Jonesa i tym samym miał nad nim władzę. 

Ostateczna bitwa pod wodzą Elizabeth Swann, wybranej na króla piratów w czasie konklawe Dziewięciu Pirackich Wodzów, zakończyła się uwolnieniem Calypso. Śmiertelnie raniony Will Turner został kapitanem "Holendra" i wspólnie z "Perłą" zatopili statek Becketta. W czasie świętowania sukcesów na Tortudze okazało się, że Barbossa ponownie ukradł okręt Jacka. W czwartej części Sparrow wyruszył na poszukiwanie Fontanny Młodości, zmuszony podstępem przez Angelikę, dawną kochankę i córkę Czarnobrodego.  Wymyślił chytry plan zdobycia skarbu, doprowadzając tym samym do śmierci owianego złą sławą kapitana. Odzyskał również utraconą przez Barbossę "Perłę", magicznie zamkniętą w butelce. W "Piratach z Karaibów: Zemście Salazara" pomaga synowi Willa Turnera, Henry'emu oraz Carinie Smyth  (która okazuje się córką Barbossy) w zniszczeniu Trójzębu Posejdona. 

Początkowo miał być postacią drugoplanową, ale niesamowity czar oraz łajdacka przewrotność sprawiły, iż stał się katalizatorem wszelkich wydarzeń prezentowanych w serii, ściągając na siebie i ludzi w otoczeniu kłopoty. Instynktem samozachowawczym można nazwać jego przewrotne podejście do lojalności, ale Jack nie pożąda ani władzy (poza byciem kapitanem "Czarnej Perły") ani bogactwa. Jest świetnym strzelcem i szermierzem, mimo że unika walki. Posiada kompas, który nie wskazuje północy, a to, czego jego właściciel pragnie najbardziej. 

Inspiracją dla Deppa przy tworzeniu postaci pirata był Keith Richards (gitarzysta Rolling Stones) oraz Pepe Le Pew (Skunks Pepe Le Swąd ze "Zwariowanych melodii" ("Looney Tunes"). Sparrow jest bohaterem gier video ("Kingdom Hearts II", "Pirates od the Caribbean: Legend of Jack Sparrow") i serii książek dla nastolatek autorstwa Roba Kidda.

Więcej Mniej
świat Piraci z Karaibów Twórcy Ted Elliott, Terry Rossio data powstania 28 czerwca 2003
Kingdom Hearts III
Zwiastun nr 7 (polski)
Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara
Zwiastun nr 1 (polskie napisy)
Disney Infinity 3.0
Zwiastun nr 1 - E3 2015
7 wspaniałych
7 wspaniałych Wielkie wejścia bohaterów
Kapitan Jack Sparrow jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Piraci z Karaibów jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones