Film

Root of All Evil?

2006 1 godz. 30 min.
7,4 2 430
ocen
7,4 10 2430
1 719
chce zobaczyć
{"id":"339292","linkUrl":"/film/%C5%B9r%C3%B3d%C5%82o+wszelkiego+z%C5%82a-2006-339292","alt":"Źródło wszelkiego zła?","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/92/92/339292/7209005.2.jpg"}
Richard Dawkins zastanawia się w dokumencie, czy świat nie byłby lepszy bez religii. Przeciwstawiony jest tu świat... więcej

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Richard Dawkins zastanawia się w dokumencie, czy świat nie byłby lepszy bez religii. Przeciwstawiony jest tu świat religii i świat nauki oraz problem boga jako pielegnowanego złudzenia, które w przeciwieństwie do jednostkowego szaleństwa (np. czyjegoś przekonania, że jest Napoleonem) jest powszechnie szanowane i wzmacniane przez państwo.Richard Dawkins zastanawia się w dokumencie, czy świat nie byłby lepszy bez religii. Przeciwstawiony jest tu świat religii i świat nauki oraz problem boga jako pielegnowanego złudzenia, które w przeciwieństwie do jednostkowego szaleństwa (np. czyjegoś przekonania, że jest Napoleonem) jest powszechnie szanowane i wzmacniane przez państwo. Autor pokazuje świat fundamentalizmu religijnego, religię jako przyczynę poważnych konfliktów (m.in. w Jerozolimie) oraz opowiada się przeciw religijnej indoktrynacji najmłodszych. Dawkins próbuje w sposób racjonalny wytłumaczyć powszechność zachowań religijnych oraz kwestionuje zasady moralne zawarte w Biblii i szuka świeckich podstaw etyki. Dokument zawiera wypowiedzi wielu osób z obydwu stron barykady ateistyczno-religijnej.

na podstawie
Richard Dawkins "Bóg urojony" (książka)
data produkcji
2006
tytuł oryg.
Root of All Evil?
inne tytuły
Źródło wszelkiego zła? Polska
Więcej...
Zdjęcia kręcono w Nowym Jorku (Nowy Jork), Colorado Springs (Kolorado) w USA oraz w Jerozolimie (Izrael), Londynie (Anglia, Wielka Brytania) i Lourdes (Francja).
Film powstał na podstawie książki Richarda Dawkinsa - "Bóg urojony".
Dalszym ciągiem pewnych poruszanych w "Źródle wszelkiego zła" wątków jest dwuczęściowy telewizyjny film dokumentalny "Wrogowie rozsądku".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych