film

20 000 mil podmorskiej żeglugi

20,000 Leagues Under the Sea
1954
2h 7m
7,2 3 691
ocen
7,2 10 1 3691
6,7 3
oceny krytyków
Na morzach i ocenach grasuje tajemniczy potwór. Najpotężniejszy amerykański okręt wojenny udaje się w poszukiwaniu bestii. więcej mniej
20 000 mil podmorskiej żeglugi zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył 2 nagrody Oscar oraz 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

Schyłek XIX wieku. Pewnego lata pojawiły się niepokojące plotki o przerażającym potworze morskim; wiele statków zostało uszkodzonych, lub uległo zatopieniu przez nieznany obiekt pływający. Profesor Pierre Arronax z Muzeum Oceanografii w Paryżu wraz ze swoim oddanym lokajem - Conseilem otrzymują od rządu Stanów Zjednoczonych propozycjęSchyłek XIX wieku. Pewnego lata pojawiły się niepokojące plotki o przerażającym potworze morskim; wiele statków zostało uszkodzonych, lub uległo zatopieniu przez nieznany obiekt pływający. Profesor Pierre Arronax z Muzeum Oceanografii w Paryżu wraz ze swoim oddanym lokajem - Conseilem otrzymują od rządu Stanów Zjednoczonych propozycję podróży na okręcie wojennym do Sajgonu w celu potwierdzenia bądź zaprzeczenia istnienia potwora. Obaj panowie zgadzają się i wypływają w rejs. na pokładzie statku poznają Kanadyjczyka - Ned Landa - harpunnika, człowieka gwałtownego i lekkomyślnego - lecz zarazem o wielkim sercu i odwadze...

na podstawie
Juliusz Verne (powieść) (niewymieniony w czołówce)
studio
Walt Disney Productions
tytuł oryg.
20,000 Leagues Under the Sea
inne tytuły
Jules Verne's 20,000 Leagues Under the Sea (pełny tytuł) USA
Jules Verne's 20000 Leagues Under the Sea (pełny tytuł) Wielka Brytania
Walt Disney's 20,000 Leagues Under the Sea USA
więcej
Początkowo do roli Profesora Aronnaxa rozważano Charlesa Boyera, jednak musiał on odrzucić propozycję ze względu na wcześniejsze zobowiązania.
Do roli kapitana Nemo przesłuchiwany był Gregory Peck, producent Walt Disney krótko rozważał także zaangażowanie Ralpha Richardsona.
Kiedy Ned śpiewa drugą zwrotkę piosenki "Whale of a Tale", inni żeglarze zaczynają się śmiać, mimo że bohater nie doszedł jeszcze do śmiesznego fragmentu tekstu.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Ten film ma 60 lat, a efekty specjalne w nim są i tak poza zasięgiem polskiej kinematografii.

Ten film ma niepowtarzalny klimat, pomimo upływu lat wciąż przeprzyjemnie się ogląda...

Nie sądziłem że film z 1954r w TECHNICOLOR tak mnie wciągnie. Dzisiejsze produkcje z wykorzystaniem CGI mogą pięty lizać twórcom tegoż filmu !!!

Niezwykła przygoda.

ocenił(a) film na 10

Nie jestem pewien czy puszczano go w kinach. Być może tak. Ale i tak oglądając go na czarno białym ekranie dziecko szalało ze szczęścia, podobnie rodzice! Tutaj nachodzi mnie refleksja. Jeśli jest ciekawa fabuła, tempo, dobre wykonanie, to nawet brak kolorów nie jest przeszkodą. Dziś proporcje się zmieniły. Brak...

W filmie "20 000...." Kapitan Nemo w jednej ze scen opowiada, że złapano go kiedyś i wsadzono do więzienia i że zabito jego syna i żonę. Czy, w którejś z książek Verne opisana jest ta historia?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones