Ralph Richardson I

Ralph David Richardson

7,7
1 355 ocen gry aktorskiej
Ralph Richardson I
Brytyjski aktor teatralny i filmowy. W latach 20 na scenach londyńskich, często także na Broadwayu. Mimo bogatej od debiutu w 1933 kariery filmowej nigdy nie porzucił teatru. Z upodobaniem tworzył postacie ekscentryków, sam za takiego uchodząc(np. przemierzał Anglię na motocyklu). Przed II wojną światową grał często, nie wybierając ról. Okres jego największych osiągnięć otwierają filmy: "Anna Karenina" i "Stracone złudzenia". W 1952 zrealizował jedyny film, thriller "Home at Seven", w którym zagrał także główną rolę. W latach 60 zaczął występować w wielkich produkcjach międzynarodowych, często tylko komercyjnych.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

data urodzenia: 19 grudnia 1902

data śmierci: 10 października 1983

miejsce urodzenia: Cheltenham, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 183 cm

BAFTA
Zdobył BAFTA, 5 innych nagród oraz 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Muriel Hewitt (1924 - 05.10.1942, jej śmierć); 2. <a href=http://www.filmweb.pl/Person?id=171733>Meriel Forbes</a> (od 26.01.1944 do jego śmierci), syn Charles
Zmarł na skutek udaru w Marylebone w Londynie (Anglia, Wielka Brytania). Pochowany został na londyńskim cmentarzu Highgate Cemetery (East) w Highgate.
Proponowano mu rolę Lorda Bartelshama w odcinku "Roger Of The Raj" w serialu "Nie ma mitu bez kitu", ale nie udało mu się dojść do porozumienia z producentami w sprawie warunków w kontrakcie. Rolę otrzymał Richard Vernon.
Gdy reżyserem "Lady L" miał być George Cukor, to on miał wystąpić jako Dicky. Film zrobił jednak Peter Ustinov, a rzeczoną rolę zagrał David Niven.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Szkoda, że najczęściej były to role drugoplanowe, ale i tak pokazał, ze jest świetnym aktorem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones