Najlepsze filmy o łodziach podwodnych. Top 12 filmów, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+%C5%82odziach+podwodnych.+Top+12+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-143332
Najlepsze filmy o łodziach podwodnych. Top 12 filmów, które warto obejrzeć
Dzisiejszy ranking nie jest przeznaczony dla osób cierpiących na klaustrofobię. Znajdziemy się bowiem w ciasnych przestrzeniach wewnątrz metalowej konstrukcji, z której nie ma ucieczki... a w każdym razie nie wtedy, kiedy owa konstrukcja znajduje się kilkaset metrów pod powierzchnią morza. Poznajcie najciekawsze filmy o okrętach podwodnych.

A jeśli macie ochotę, to zapraszamy do przyjrzenia się naszym innym listom: najlepsze filmy o starożytności, najlepsze filmy romantyczne, najlepsze filmy o seryjnych mordercach. Więcej rankingów znajdziecie też TUTAJ.


RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW O ŁODZIACH PODWODNYCH
Choć pojazdów do przemierzania morskich głębin jest całkiem sporo, to jednak w kinie najczęściej jest nim okręt podwodny. O dzielnych marynarzach toczących bitwy decydujące o losach wojny lub prowadzących niebezpieczne zabawy w kotka i myszkę z wrogiem powstało naprawdę sporo filmów. Nasz ranking mogłyby spokojnie wypełnić wyłącznie opowieści o II wojnie światowej. Wystarczy wspomnieć takie filmy, jak: "Dramat w głębinach" czy "U-571". Postanowiliśmy jednak nieco urozmaicić listę. I oprócz kultowych dramatów jak np. "Okręt", postanowiliśmy umieścić też na niej lżejsze filmy, np. "Rosjanie nadchodzą" i "Podwodne życie ze Stevem Zissou".


Na dobry początek zaczynamy od żelaznej klasyki, czyli filmu rozgrywającego się w czasie II wojny światowej. Z jednej strony mamy amerykański niszczyciel. Z drugiej jest ubot. Film pokazuje konflikt z perspektywy dwóch dowódców. Amerykanin, kapitan Marrell, otrzymuje rozkaz zniszczenia łodzi podwodnej. Dowódca okrętu podwodnego kapitan von Stolberg będzie się starał uniknąć starcia. "Podwodny wróg" w 1958 roku zdobył Oscara za najlepsze efekty specjalne.


Kolejnym klasykiem na naszej liście opowiadającym o dzielnych członkach załogi okrętów podwodnych w czasach II wojny światowej, jest "Torpeda poszła!" z 1958 roku. Tym razem jesteśmy na Pacyfiku. To historia obsesyjnego polowania na japoński lotniskowiec, jakie prowadzi dowodzący łodzią podwodną Greyfish komandor Barney Doyle. Okrucieństwo wojenne i osobiste demony sprawiają, że oficer zdeterminowany jest, by ukarać tych, których wini za śmierć kobiet i dzieci. Śmierć, której Doyle był świadkiem, lecz której nie był w stanie zapobiec. W 1959 roku film otrzymał nominację do Oscara za efekty specjalne.


O tym, że łódź podwodna nie musi służyć wyłącznie działaniom wojenny, przekonacie się, oglądając "Morze Czarne". Choć fabuła porusza tematykę II wojny światowej. Jest to bowiem kino spod znaku heist movie. Gdzieś na dnie morza leży niemiecki okręt podwodny wypełniony złotem. Grupa śmiałków wsiada do łodzi podwodnej z zamiarem dorwania się do skarbu. Niestety ciasna przestrzeń wewnątrz łodzi w połączeniu z ludzką chciwością okazuje się mieszanką wybuchową. Gwiazdą filmu jest Jude Law.


9

Rosjanie nadchodzą

The Russians Are Coming, the Russians Are Coming
2h 6m
W samym szczycie zimnej wojny Norman Jewison postanowił nakręcić komedię o lęku Amerykanów przed inwazją komunistów z Rosji. I tak powstał najzabawniejszy film o łodziach podwodnych. Zdobywca dwóch Złotych Globów i czterech nominacji do Oscarów. "Rosjanie nadchodzą" to historia kapitana radzieckiego okrętu podwodnego. Był on zbyt ciekawski i chciał na własne oczy zobaczyć, jak wygląda Ameryka. W efekcie łódź osiada na mieliźnie i wzbudza panikę w mieszkańcach położonego niedaleko miasteczka, którzy przekonani są, że oto rozpoczyna się komunistyczna inwazja. Okręty podwodne rzadko kiedy były miejscem tak zabawnych sytuacji.


Oto supernowoczesna francuska łódź podwodna. Film "Wilcze echa" to trzymająca w napięciu opowieść o załodze jednostki stanowiącej elitę wśród okrętów podwodnych. To dlatego powierzona zostaje jej misja, która może powstrzymać wybuch wojny światowej. Jednak członkiem załogi jest niesubordynowany specjalista od analizy danych dźwiękowych, który ma własne zdanie na temat tego, co się dzieje. I to właśnie od jego umiejętności ostatecznie zależeć będzie los załogi łodzi podwodnej. Na pokładzie okrętu podwodnego stawiła się czołówka francuskiego kina, w tym Omar Sy i Mathieu Kassovitz.


Są okręty podwodne i jest Nautilus. Wymyślony przez Juliusza Verne'a (choć inspiracją dla niego był Plonger, prawdziwa francuska łódź podwodna wodowana w 1863 roku), dowodzony przez legendarnego kapitana Nemo od ponad stu lat rozbudza wyobraźnię filmowców. Jednym z tych, którzy sięgnęli po prozę Francuza, był sam Walt Disney. I tak powstał film będący jednym z najbardziej imponujących widowisk lat 50. ubiegłego wieku "20 000 mil podmorskiej żeglugi". Film zdobył dwa Oscary, w tym za najlepsze efekty specjalne. Do historii kina przeszła walka z wielką ośmiornicą. James Mason zachwycił wszystkich jako dowodzący okrętem podwodnym kapitan Nemo.


6

K-19

K-19: The Widowmaker
2h 18m
Zimna wojna tym razem na poważnie. Do tego na bazie rzeczywistych wydarzeń. Tytułowy K-19 to pierwszy radziecki okręt podwodny o napędzie atomowym. Na przestrzeni lat jednostka wielokrotnie ulegała awariom i wypadkom. Jedna z pierwszych miała miejsce w 1961 roku, kiedy to w czasie pobytu na wodach północnego Atlantyku zepsuł się reaktor jądrowy. I to właśnie o tych wydarzeniach opowiadał film Kathryn Bigelow. Załogę okrętu podwodnego stanowiły największe gwiazdy kina, w tym: Harrison Ford i Liam Neeson.


Spośród wszystkich filmowych okrętów podwodnych żaden nie wyróżnia się tak bardzo jak Belafonte. Nie ma się co dziwić. W końcu łódź ta jest wytworem nietuzinkowej wyobraźni Wesa Andersona. Ci, którzy znają filmy reżysera, wiedzą doskonale, że na pokładzie łodzi podwodnej będą się dziać rzeczy dziwne, śmieszne, szalone. Barwna galeria niezwykłych postaci, masa niecodziennych pomysłów fabularnych i niczym nieskrępowana wolność twórcza Andersona sprawiły, że "Podwodne życie ze Stevem Zissou" to jeden z najbardziej niezwykłych filmów, jakie w życiu obejrzycie. I jak to zwykle bywa u Andersona, na ekranie pojawiła się masa gwiazd kina, w tym: Bill Murray, Willem Dafoe, Cate Blanchett, Jeff Goldblum i Anjelica Huston.


James Cameron, mistrz kina sf, postanowił opowiedzieć kosmiczną historię, zamieniając rakietę na okręt podwodny, a gwiezdną przestrzeń na morskie głębiny. Punktem wyjścia jest tajemnicze zdarzenie, które doprowadziło do katastrofy łodzi podwodnej Montana. Istnieje obawa, że za atakiem stoją Rosjanie. Na pokładzie były głowice jądrowe, które nie mogą trafić w ręce wroga. Zorganizowana zostaje więc misja ratunkowo-badawcza. Jej członkowie nie byli gotowi na to, co ich spotkało. Wizja wojny z Rosjanami to przy tym pikuś.


Pełnometrażowa animacja opowiada historię mieszkańców podmorskiej krainy Pepperland. Kolorowy świat wypełniony jest muzyką, co drażni złowrogich Sinych Smutasów. Chcą oni zniszczyć muzykę. Na poszukiwanie ratunku w tytułowej łodzi podwodnej wyrusza Stary Fred. I tak trafia do Liverpoolu, gdzie spotyka grupę The Beatles. Niezwykła animacja inspirowana jest muzyką słynnego zespołu. Choć jednak jego członkowie są głównymi bohaterami, to sami pojawiają się w zaledwie jednej scenie. Głosu bohaterom użyczali inni aktorzy. Niemniej film do dziś kojarzony jest z The Beatles i uznaje się go za jedno z przełomowych dzieł animacji.


Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku jednym z najważniejszych twórców męskiego kina był John McTiernan. Walka z kosmicznymi myśliwymi ("Predator"), starcie prostego nowojorskiego policjanta z wyrachowanymi terrorystami ("Szklana pułapka") – to za sprawą McTiernana zmieniły się w kultowe dzieła, po które sięgają kolejne pokolenia. Nie inaczej jest też z jego opowieścią o kapitanie radzieckiej łodzi podwodnej, który postanawia przejść na stronę Amerykanów. Jego niedawni towarzysze ruszają w pościg. Amerykanie są skołowani. A widzowie z zachwytem oglądają trzymającą w napięciu opowieść. Film nominalnie stanowi część cyklu opowieści o agencie Jacku Ryanie. McTiernan jednak uczynił z niego dzieło całkowicie niezależne i dziś mało kto łączy je z "Czasem patriotów" czy "Stanem zagrożenia".


Chyba nie wyobrażaliście sobie, że na naszej liście zabraknie dzieła Wolfganga Petersena "Okręt". Fabuła inspirowana jest legendą wśród okrętów podwodnych, niemieckim U-96. Był to okręt z czasów II wojny światowej, który wszedł do służby w 1940 roku. W ciągu kolejnych kilku lat dał się mocno we znaki aliantom, zatapiając lub niszcząc ponad 30 jednostek. "Okręt" skupił się na jednym z patroli U-96, przybliżając realia funkcjonowania w ciasnych przestrzeniach łodzi podwodnej. Jesteśmy świadkami zarówno obezwładniającej monotonni rutynowej służby w dusznych, klaustrofobicznych kabinach okrętu, jak i eksplozji adrenaliny towarzyszących działaniom bitewnym. Film został także zapamiętany dzięki motywowi muzycznemu, który dekadę po premierze "Okrętu" w przebój zmienił niemiecki zespół U96. "Das Boot" było ich pierwszym hitem i pozostało największym.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones