film

Afrykańska królowa

The African Queen
1951
1h 45m
7,1 5 233
oceny
7,1 10 1 5233
6,5 10
ocen krytyków
Afryka, czasy I wojny światowej. Charlie Allnut, kawaler i łowca przygód, przewożąc na swojej łodzi siostrę zmarłego pastora, napotyka wojsko niemieckie. więcej mniej
Afrykańska królowa zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar, 5 innych nagród oraz 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Przygodowy film, którego akcja rozgrywa się we wschodniej Afryce w czasie I wojny światowej. Charlie Allnut (Humphrey Bogart), kawaler i łowca przygód, który na swojej rozsypującej się łodzi o nazwie "Afrykańska królowa" decyduje się przewieźć siostrę Rose (Katharine Hepburn) zamordowanego przez Niemców pastora Samuela (Robert Morley) wPrzygodowy film, którego akcja rozgrywa się we wschodniej Afryce w czasie I wojny światowej. Charlie Allnut (Humphrey Bogart), kawaler i łowca przygód, który na swojej rozsypującej się łodzi o nazwie "Afrykańska królowa" decyduje się przewieźć siostrę Rose (Katharine Hepburn) zamordowanego przez Niemców pastora Samuela (Robert Morley) w bezpieczne miejsce. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że po drodze będzie musiał stawić czoła nie tylko Niemcom, ale również energicznej starej pannie, której humory nawet świętego mogłyby przyprawić o ból głowy.

boxoffice
$10 751 501 na świecie
$8 958 311 w USA
$1 793 190 poza USA
na podstawie
C.S. Forester (powieść)
studio
Romulus Films (przedstawia) / Horizon Pictures
tytuł oryg.
The African Queen
inne tytuły
Plany nakręcenia filmu były już w 1938 roku. Pierwotnie w filmie miała grać Bette Davis, a jej partnerem miał być David Niven. Ponownie zaproponowano Bette Davis tę rolę w 1947, partnerować jej wówczas miał James Mason, ale wtedy te plany również nie doszły do skutku. W 1949 roku Davis ponownie ubiegała się o tę rolę (Charliego miał zagrać John Mills), ale ostatecznie główne role zagrali Katharine Hepburn i Humphrey Bogart.
Podczas kłótni o to, kto ma kierować torpedami w ustach Charliego nagle pojawia się cygaro.
W scenie, w której Charlie budzi się w deszczu, jego koc jest całkowicie przemoczony. Natomiast w następnym ujęciu, gdy Rosie wpuszcza go do siebie z deszczu, jego koc jest suchy.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

a ten szkaradny bohomaz to na pewno polska szkoła plakatu....

Typowy survival, Bogart jako pewny siebie żeglarz i Hepburn jako pozornie uparta paniusia, która okazuje się mieć większe jaja niż bohater! Śledzenie ich przygód i romansu to czysta przyjemność, a za zakończenie to ma się ochotę bić brawo. Polecam, Huston z Bogartem znowu pokazali klasę, Hepburn też miażdży tutaj.

Titanic?

ocenił(a) film na 7

Też macie wrażenie, że reżyser Titanica nawiązywał do scen z tego filmu? Główne bohaterki obu filmów mają tak samo na imię.

"Afrykańska Królowa" to film absolutnie niepretensjonalny, który zachwyca swoją prostotą i urokliwością. Hepburn i Bogart tworzą znakomity duet. Z wielką ciekawością oglądałam ich losy a niekiedy film potrafił mnie zaskoczyć.
Katharine pokazała tutaj świetną przemianę z zimnej, opryskliwej, wręcz upierdliwej panny z...

więcej

Czym mnie ujął ten słynny film Johna Hustona? Przede wszystkim swoim urokiem, tym, że jest filmem absolutnie bezpretensjonalnym, nie rości sobie praw do żadnych głębszych treści, pouczania, moralizatorstwa itd. "Afrykańska królowa" jest niezwykle prostą historią, niekiedy zabawną, niekiedy wzruszającą, jest znakomitą...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones