PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31554}

Alphaville

Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution
6,8 4 073
oceny
6,8 10 1 4073
6,7 10
ocen krytyków
Alphaville
powrót do forum filmu Alphaville

typowy przykład Godardowskiego intelektualizmu; wprawdzie w poczatkach swojej kariery potrafil epatowac nieokielznana energia (np. "Charlotte i jej Jules" albo "Do utraty tchu"), o tyle potem zaczal robic glownie eseje, gdzie przebieg wydarzen ma raczej obrazowac idee i teoretyczne zalozenia niz odzwierciedlac ekranowa opowiesc; stad wszelkie chwyty uniezwyklajace, jak nazwalby je Eisenstein: gadanie do kamery, nieoczekiwane zwroty akcji, pozrorne nielogicznosci; widz ma byc czujny, nie moze sie przyzwyczaic, przekonac, ze wydarzenia sa przewidywalne; i takie wlasnie jest Alphaville; widzialem ten film ladnych pare lat temu i mi sie bardzo podobal; ostatnio zobaczylem go dwa razy pod rzad i juz nie palam takim wielkim zachwytem; zgadzam sie, ze troche nuzacy, ale i tez musze powiedziec paradoksalny i niekonsekwentny; z jednej strony autor opowiada sie za uczuciami, zwalczajac totalitarny swiat logiki, z drugiej wywod rezysera jest skrajnie racjonalny i wykalkulowany; to duza sprzecznosc tego filmu, ktorej nie ma w innym podobnym dziele z tego okresu "Fahrenheit 451" kumpla po fachu Godarda, F. Truffauta; poza tym tak to juz zapewne jest z eksperymentatorami; kiedy proponuja nowatorskie rozwiazania sa podziwiani, ale po latach takie zabiegi w oryginalnej postacji ocenia sie czesto jako dziwaczne, choc nalezy zarazem zaznaczyc, ze bardzo czesto w zlagodzonej postaci przedostaja sie one do mainstreamu i to jest prawdziwe "pogrobowe" zwyciestwo takich nowatorow jak Godard i takich filmow jak Alphaville;

ocenił(a) film na 4
kamczat

Zdecydowanie wolę antyutopie na kartce papieru niż taśmie filmowej. Język filmu wydaje się nie do końca potrafi wyrazić niepokoje których doświadczyłem czytając Huxleye, Orwelle, Fahrenheity i inne. A przynajmniej nie w ten sposób w jaki zrobił to Godard. Postać głównego bohatera i jego styl gry(zero emocji i pasji) stoi w oczywistej sprzeczności z ideałami w imieniu których walczy z systemem. Przynajmniej ładne aktorki reżyser w rolach uwodzicielek obsadził ;)
I zdecydowanie przeintelektualizowany. Wydaje mi się że film ma dostarczać głównie przeżyć estetycznych a nie intelektualnych(te na marginesie) . Dla tych ostatnich chadza się przecież do biblioteki

ocenił(a) film na 5
None200

A ja właśnie uważam że główna postać jest genialna i praktycznie nauczona jak żyć w systemie, lecz wewnętrzna siła charakteru sprawia że jednak opiera pustej egzystencji którą chcą ludziom wpoić. Film ma wiele błędów i jest to jedna wielka improwizacja, ale właśnie za to kocham Godarda

ocenił(a) film na 6
lumunus

To film dla rzucających palenie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones