PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=573935}

Biegnij, chłopcze, biegnij

Lauf, Junge, lauf
7,0 24 577
ocen
7,0 10 1 24577
Biegnij, chłopcze, biegnij
powrót do forum filmu Biegnij, chłopcze, biegnij

Z historii nauczono mnie że Polacy uratowali dziesiątki tysięcy żydów i nawet Polacy ratowali żydów z
narażeniem własnego życia bo jak wiadomo za ukrywanie żyda była śmierć. Polacy utworzyli
specjalną organizację która miała na celu ratowanie żydów. Tak było.

Al_Bundy

A czy ja coś napisałam o Hitlerze?

Goja_2

Jak ktoś mnie atakuje i obrzuca inwektywami bez żadnego uzasadnienia to odpowiadam tym samym. To o czym napisałam wcześniej czyli jak to Polacy ratowali Żydów narażając własne życie jest to fakt historyczny. Czemu dopatrujesz się samych złych rzeczy o Polakach? Polacy to dobrzy ludzie nad wyraz tolerancyjni aż za bardzo nawet bo przez to że są dobrzy to pozwalają sobie wchodzić na głowę. Jeśli twierdzisz inaczej to znaczy że uległaś praniu mózgu przez tych złych nie Polaków. Wrócę do tych faktów, otóż to że Polacy w większości pomagali Żydom to jest to udowodnione historycznie a dowiedziałam się tego od ludzi mądrych i ludzi starszych ode mnie, tych co przeżyli wojnę i wierzę im

nudecroft

Ja uzasadniłam swoją wypowiedź (ty go zazwyczaj nie uzasadniasz tylko oceniasz) i napisałam prawdę, o tym, że wszystko ma swoje dobre i złe strony, podejście do Żydów także. Nie dopatruje się samych złych rzeczy, tylko to ty widzisz same dobr e, a ja próbuje ci wytłumaczyć, że są też te złe.

Goja_2

No dobra, ja tylko mówię że tych dobrych było więcej a tych złych była zaledwie garstka więc nawet nie ma co o nich wspominać.

nudecroft

Garstka? Ludzie się bali ich przetrzymywać, jakby jakiś Niemiec ich przyłapał na tym, zastrzeliłby nie tylko jego, ale również całą jego rodzinę. NIEKTÓRZY ochraniali Żydów, ale trzeba było po jakimś czasie znowu ich ewakuować, bo oprócz ludzi normalnych byli jeszcze donosiciele. Tkwij dalej w przekonaniu, że wszystko było ładnie i pięknie, a Polacy to naród szlachetnych rycerzy.

ocenił(a) film na 7
Goja_2

Zydom pogmoło kilkanascie tysięcy Polakow-cywilów i zaangazowane było w to cale panstwo podziemne, to, że byli donosiciele itd. nic nie zmienia, we Francji to Francuzi dokonali pogromu Żydów, nei niemcy.

Al_Bundy

No pomagało, ale bylo też setki cywilów obojętnych, udających, że problemu nie było, bylo setki donosicieli, przez co próby uratowania iluś tam Zydów przez podziemie było niweczone. Rozchodzi się o to (jak sam zapewne wiesz), że w Polsce było takich przypadków więcej, no bo najliczniejsze skupisko ludności żydowskiej mieszkało własnie w naszym kraju przed wojną. Z drugiej strony jak ktoś tam napisał wyżej to nie nasza wina, że u nas była wojna. Jestem pewna, że gdyby sytuacja dotyczyła innego kraju, ludność postąpiłaby tak samo, bo każdy w obliczu wojny najpierw ratuje siebie i swoją rodzinę i najbliższych, a potem innych. Nie ma sensu rozliczać ich, ale też nie należy zamiatać takich rzeczy pod dywan.

ocenił(a) film na 7
Goja_2

Obojetnośc jest naturalna, zreszta obojetny to nie znaczy zły, ludzie bali sie o rodzine itd. nie chcieli sie angazowac, chcieli w miare normalnie żyć, bali sie.. nie każdy nadaje sie do walki itd. i to należy zrozumieć...

Natomiast setki donosicieli... Owszem, ale jeden donosiciel moze zniszczyc wszystko, zas jeden człowiek nie uratuje ilus tam Żydow bez kompletnie żadnej pomocy...

W Polsce był antysemityzm, chociaz nie tak duzy i nie w takiej formie jak to sie dzisiaj przedstawia i nie był w 100% bezzasadny i nie wynikal tylko z glupoty (chyba, ze na wsiach), aczkolwiek Polacy mimo wszystko uratowali tysiące Żydów, a próbowali uratować miliony (300 000 wydano dokumenty potwierdzajace Polska narodowosc, AK probowalo wspomoc powstanie w Żydowskich gettach itd.)

Mylisz sie, w Polsce uratowano najwiecej Żydów sposród wszystkich krajach Europejskich mimo, że tutaj kary za to były najwieksze (kara śmierci dla winnego + rodziny, gdy na zachodzie obowiazywaly grzywny), cala Polska Podziemna była zaagazowana w m.in. pomoc Żydom, żegota itd. tylko tutaj partyzantka robiła coś w tym celu.

Natomiast we Francji, 95% Żydów Francuskich wyłapali i wydali Żydom Francuzi, nie byli zastraszani itd. za ukrywanie Żydów we Francji groziła tylko grzywna...

Każde społeczenstwo w obliczu smierci sie tak zachowuje, Sonderkomando które odpowiadalo za mordowanie Żydów skladało sie z Żydów, Żydowskie policje, Żydowskie rady itd... Żydzi byli najbardziej skolaborowaną grupą etniczna, ale jak ktos o tym wspomni to wszyscy mowia, ze ich zastraszali itd. ok, ale jak mowi sie o tym, ze Polak wydał Żyda to nikt nie pomyśli o tym, że

1. Nie wiedział co mu zrobią (wieś, nie było TV, nie było radia bo Polska byla biedna, Polacy nie wiedzieli o niemcach na poczatku wojny duzo) a nawet mogl myslec, ze nic strasznego.

2. Bał sie o życie swoje i rodziny.

Al_Bundy

dokladnie tak!

Goja_2

nikt nie twierdzi , ze Polacy to narod szlachetnych rycerzy, dlaczego manipulujesz?

Goja_2

Dla ciekawostki powiem ci że w tamtym okresie była powołana specjalna żandarmeria żydowska składająca się z Żydów która biła pałami swoich ziomków Żydów. No i kto tu jest zły?

nudecroft

Gdzie taka żandarmeria była i jak się nazywała?

Goja_2

To była specjalna policja żydowska, wiem że coś takiego było a o szczegóły spytam mojego znajomego historyka to ci odpowiem.

Goja_2

To była żydowska policja w getcie Warszawskim podczas okupacji.

Goja_2

Tu masz ciekawy link :

http://blogmedia24.pl/node/63747

nudecroft

A to znam, ale to było w gettach chodziło o przetrwanie.

Goja_2

No w sumie to to samo.

ocenił(a) film na 7
Goja_2

No wlasnie, Polakom którzy wydali Żydów, grabili Żydowskie majatki itd. tez o to chodzilo.

nudecroft

Ale o tym też nakręcili film, kiedyś oglądałam jak sobie przypomnę (jeśli sobie przypomnę) to dam link.

ocenił(a) film na 7
Goja_2

W czasie wojny gdy panuje głód itd. i Twoja rodzina nie ma co jesc, niezabranie z opuszczonego domu (ktorego wlasciciele nie zyja) kosztownosci to fachowo nazywa sie glupota a nie moralnosc....

Al_Bundy

Do którego postu jest skierowana ta odpowiedź?

Goja_2

won

nudecroft

Tak samo kochaliśmy żydów jak teraz kochamy muzułmanów :D

ocenił(a) film na 7
_madziara

Muzulmanie nie zyja miedzy nami, a Żydzi nie byli groźni... przynajmniej Ci ortodoksyjni, Żydzi komunisci to inna bajka.

Al_Bundy

Tu popieram i zgodzę się w 1000% ze wszystkim, muzułmanie to ZUPEŁNIE INNY ŚWIAT tak jak Żydzi komuniści.

ocenił(a) film na 7
Goja_2

Żydzi komuniści byli groźni dla innych Żydów, ale w przypadku gdy powie sie, np. że jakiś zbrodniarz sowiecki był Żydem, to jest sie nazywanym antysemitą...

Zresztą Polacy współpracowali z Niemcami bo byli zastraszani, coraz czesciej sie mói o setkach tysiecy donosow - Jeden UBEK w rok mogl doniesc na tysiąc osób... Coraz mniej powtarza sie to, że Polacy uratowali tysiące Żydów, że w pomoc Żydom zaaganzowane bylo setki tysiacy osob, zasadniczo cale panstwo podziemne + indywidualne osoby, nie mówi sie o tym, że Polacy wydali 300 000 Żydów fałszywe dokumenty, że w Poslce za pomoc Zydom mordowali całe wsie a w innych krajach kazali placic grzywny...

Aż wreszcie nie mówi sie o tym, że Żydowskie Rady, Żydowskie Policje i wreszcie Sonderkomando to był aparat skladajacy sie z setek tysięcy osób... Mimo to, NIKT nie odważył sie wypomnieć Żydom kolaboracji, lepiej wypominać to, jacy to Polacy są antyżydowscy bo wszedzie Żydom grozilo wydanie (we wsi gdzie mieszka kilkaset osob paru moze wydac cala spolecznosc, faktycznie, to o calej spolecznosci wiele mowi..)

Zresztą najwieksi zbrodniarze w Historii ludzkosci to Stalin, Lenin, Mao i Hitler.. na naszym podworku to Stalin, Lenin i Hitler... O tyle o ile Stalin mogl mieć Polskie korzenie, o tyle nie ma wątpliwości co do Żydowskich korzeni Hitlera i Stalina, nikt im tego nie wypomni...

Gdy umiera wybitny Polak o Żydowskich korzeniach, przedstawia sie go jako Żyda za granicą, (Korczak, Tuwim itd), gdy umiera zbrodniarz o Żydowskich korzeniach - nikt mu ich nie wypomni.

Teraz jest taka awersja na krytyke Zydów itd. że wolnośc slowa w tych kategoriach przestaje istniec.

nudecroft

Źli polacy - zaledwie garstka... Naprawdę aż tak trudno uwierzyć w złe intencje? Jeden traci, to drugi się wzbogadzi. Drugie rozczarowanie, uwaga, ludzie dzisiaj też tak brzydko robią.

ocenił(a) film na 7
nudecroft

Nie przesadzaj z tym rajem, Polska byla wówczas biedniejsza niz dzis... w sumie jakby Zydzi zyli jak w raju gdy Polacy byli by biedni, to wyimaginowany antysemityzm lewicy mialby przynajmniej jakies uzasadnienie.

DonVitoCorleone

*np francja

nudecroft

Gimbaza

nudecroft

Niesamowite! Tu na forum znalazłem osobę, która wierzy w polskie "historyczne" książki! W rzeczywistości tworzono dzieła mające wykazać że Polacy są najwspanialsi, najpiękniejsi, uosobienie heroizmu i odwagi. A całe zło jest "za granicą". Niesamowite! Kogoś "uczono" i nieszczęśnik... uwierzył ... Miło poznać tak egzotyczną postać. Gratluję i pozdrawiam :-)

kinoman32

A wiecie co ja uważam za najbardziej interesujące? To, że takie dyskusje odbywają się na filmwebie, nigdzie ich nie słychac w kawiarenkach, szkołach i tak sie zastanawiam, co się dzieje, że takie rzeczy znajduję na filmwebie :D . Ale powracając do tematu. Nauczcie się szanować poglady innych ludzi, ponieważ to żałosne, że skoro ktoś ma inne przekonania do musi być naiwny i z gimbazy. Kultura wypowiedzi i sarkazm tutaj powala.
Popatrzcie na statystki, pomimo tego, ze faktycznie nieudokumentowano wszystkich przypadków, ludzi którzy pomagali żydom było zdecydowanie więcej niż tych, którzy ich wydawali. Oczywiście takie przypadki się zdarzały i nalezy o nich pamiętac. Ale nie powinniśmy szargać pamięci wszystkich tych ludzi pomagajacych Żydom. Polacy są najliczniejszym narodem na liscie Yad Waszem,a to coś znaczy.
Jestem dumna, że żyje w Polsce i jestem Polką. Jestem świadoma wad i zalet naszego narodu i naszej historii. Patrząc wstecz nie widzę barzdziej honorowego narodu. Więc oświeccie mnie, wy którzy się z tego honoru się śmiejecie. Które państwo was tak urzekło? I ku czemu tak wyglądacie?
Nie rozumiem powodów dlaczego macie ode mnie odmienne zdanie, ale szanuje je i nie będę wam zarzucać, że jesteście z gimbazy/kosmopolitami/ nieszczęsnikami/ naiwniakami. Bo są to argumenty nierzetelne odziałowujące na emocje.
Aaaa i droga wolna jeżeli Polska jest dla was takim krajem, jaki go opisujecie w komentarzach, to nikt was tutaj nie zatrzymuje.
Wyrażam tylko moją opinie, nie mam zamiaru wdawać się w dyskusję. Wolę wypatrywać ludzi takich jak wy na horyzoncie i wtedy prowadzić z nimi interesujące dysputy. Aczkolwiek nie mam do tego szcześcia.
Czołem towarzysze :D

guniaaa

Aaa i mały dodatek. Jeśli chodzi o to co kogo " uczono" i kto poddaje się dzisiejszej modzie. Pokłosie, Ida wydaje się, ze wystarczy zrobic film o Polakach antysemitach. Wyrazić swoją o opinie na temat pogromów żydów i bummm!!! rozgłos. Jakoś nie słychać o Pileckim, Karskim, Sendlerowej, rodzinie Ulmów.
Jeżeli już mówimy o takich wyjątkach jak pogrom kielecki pogrom w Jedwabnem, nie zapomniajmy, że Żydzi również kolaborowlai z Niemcami ( żydowskie Gestapo, Żagiew i inne...) Jakoś nie słyszymy o nich w mediach i wy również nie wykazujecie się wiedza na ten temat.

kinoman32

A kto powiedział że nauczyłam się tego z książek? Te fakty historyczne przekazywana były z pokolenia na pokolenie i to nie z książek tylko od ludzi mądrych a nie z jakiejś gównianej wikipedii gdzie piszą raz prawdę a raz kłamstwa.

nudecroft

To jeszcze bardziej smutne ...

kinoman32

jakie jest zrodlo i motywacja twoich fantazji i bredni?

nudecroft

No cóż... w filmie przedstawionych jest wielu dobrych Polaków, którzy tytułowemu chłopcu pomogli z pełną świadomością, że jest Żydem, dzięki czemu miał szansę wojnę przeżyć.

ocenił(a) film na 1
nudecroft

<3 Brawo ;) Przeczytałem wszystkie Twoje wpisy w tym temacie i bardzo mi się podoba Twoja argumentacja oraz stanowisko :) Ze zdrajcami i lewactwem nie warto dyskutować bo szkoda Twojego czasu i energii ale bardzo się cieszę, że ktoś na FW zna historię i nie daje sobie wciskać kitu o złych Polakach.

JustynOryg

No to bardzo mnie to cieszy że się zgadzasz :) Jak widać są tu ludzie na poziomie.

ocenił(a) film na 1
nudecroft

Pozostały jakieś niedobitki ;) Ale łatwo nie damy sobie wyprać mózgu. Co do kwestii antysemityzmu, zbrodni Polaków na żydach itp to gorąco polecam książkę Leszka Żebrowskiego "Zatruwanie pamięci" - http://www.gandalf.com.pl/b/zatruwanie-pamieci/ (aktualna cena to około 30zł), oraz podobna treść w jednym z wykładów tego wybitnego historyka, można obejrzeć za darmo nie kupując książki: https://www.youtube.com/watch?v=biBg3iwIyBc :)

JustynOryg

No dobra dzięki za ofertę : ) Na pewno przyjrzę się temu bliżej.

ocenił(a) film na 1
nudecroft

Zdecydowanie warto :) Ogromna dawka wiedzy podana w krótkim czasie i w przystępnej formie. Na jeden z wykładów Leszka w którym brałem udział przybłąkał się jakiś zagubiony komuch. początkowo próbował truć bezsensownymi pytaniami ale po kilku zdaniach prelegenta zwątpił i widać po nim było że mu wstyd za to kim jest i w co wierzy :)

JustynOryg

Tak już bywa z ludźmi. Co do książki na pewno kupię. Pozdrawiam serdecznie.

ocenił(a) film na 1
nudecroft

Również pozdrawiam, miłego dzionka ;)

nudecroft

Wybacz, ale zadziwia mnie Twoja naiwność. Absurdalny jest sposób, w jaki oceniasz dobroduszność jednostek na podstawie ich narodowości. Chcesz przez to powiedzieć, że wszyscy urodzeni w Polsce automatycznie muszą być dobrzy? Powiedz mi jeszcze, czy należysz do tych którzy twierdzą, że każdy Niemiec był zbrodniarzem, a każdy czerwonoarmista był gwałcicielem? Świat nie był, nie jest i nie będzie wyłącznie czarny i biały. Szkoda, że coraz częściej się o tym zapomina...

Koogiel

Oczywiście że zdarzały się jednostki w Polsce którzy nie byli dobrzy ale te postacie jednostkowe to prawdopodobnie jacyś recydywiści a nie zwykli Polacy. Tak, twierdzę że naród polski składa się z poczciwych, dobrodusznych i naiwnych ludzi.

nudecroft

Mnóstwo w tym wątku przytoczono argumentów, że Polacy byli bardziej dobrzy albo bardziej źli, albo że Żydom w Polsce przed wojną było świetlanie, a w reszcie Europy nie. Mnie ciekawi tylko, dlaczego skoro tak niewielu Polaków szkodziło Żydom, a tak wielu pomagało, i generalnie jestesmy tacy prostoduszni i tolerancyjni, a łajdaków tak mało - skąd się wziął żydowski antypolonizm???

aququ

No właśnie skąd się wziął antypolonizm? Myślę że bezpodstawnie bo jednak dużo więcej było tych dobrych Polaków co pomagali Żydom a znacznie mniej tych złych Polaków o ile byli. Jeśli byli jacyś źli to prawdopodobnie jacyś recydywiści wyjęci spod prawa a nie zwykli Polacy.

Jak dobrze wiesz z Historii najlepiej Żydom było w Egipcie. W Egipcie Żydzie mieli rajskie życie bo pożyczali pieniądze na procent chłopu egipskiemu i w ten sposób Żydzi wyniszczali gospodarkę egipską bo pieniądze nie szły do skarbu państwa tylko do kieszeni Żyda. W końcu Faraon się zdenerwował i wygnał Żydów z Egiptu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones