PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=13}

Big Lebowski

The Big Lebowski
7,4 154 608
ocen
7,4 10 1 154608
8,0 41
ocen krytyków
Big Lebowski
powrót do forum filmu Big Lebowski

Jak zwykle Polacy zostali przedstawieni jako idioci. W zdecydowanej większości
zagranicznych filmów albo jesteśmy pomijani a jak już sobie o nas przypomną to zawsze
jesteśmy pokazywani w złym świetle. Chyba naprawde nas nie lubia.

brok_

dziwisz się ?? to pojedź na wakacje np do Egiptu czy Turcji to zobaczysz jak się Polacy zachowują ..... wiocha aż wstyd byc wtedy Polakiem

basik_12

Byłem w wielu krajach (widać w przeciwieństwie do Ciebie) i co do Polaków nie mam żadnych zarzutów. A jak się wstydzisz w jakiejkolwiek sytuacji być Polakiem, zmień obywatelstwo. Mongolskie będzie pasować.

W takim Budapeszcie w sezonie jest sporo Polaków - poznasz ich dopiero jak usłyszysz polski - bo zachowują się normalnie. Angoli widać na kilometr, czerwone mordy, browar w łapie i darcie japy.

ocenił(a) film na 9
hajper

to pewnie polacy udający brytoli.

ocenił(a) film na 9
hajper

W porównaniu z angielskimi turystami to każdy prezentuje wysoki poziom kultury osobistej : )))

ocenił(a) film na 7
hajper

Byles w wielu?! I z cala pewnoscia w przeciwienstwie do niego. Najwyrazniej musiales zwiedzic caly uklad sloneczny, skoro do Polakow za granica nie masz zadnych zarzutow, no chyba ze odpowiada ci ich 'normalne' zachowanie? W sumie odpowiedz nasuwa sie sama, biorac pod uwage twoje wyszukane sugestie odnosnie obywatelstwa. Rozumiem, ze to -nie zaszczyt- posiadac obywatelstwo mongolskie?

VegaTron

Tak, byłem w wielu. Nie wyspałeś się czy coś?

A jak spotkałeś Polaków na innej planecie oprócz Ziemi - zmień dilera.

ocenił(a) film na 7
hajper

Nie wszyscy ^najwyrazniej^ potrzebuja 'dealera', zeby postrzegac swiat w kategoriach ukladu slonecznego. No chyba, ze w moim przypadku dealerem byl - sarkazm - ale to pozostawie w kwestii domyslu, ...cy/cus.

VegaTron

drogi hajper... może nie wszyscy Polacy są durniami, ale zdecydowana większość z pewnością.. stąd ów stereotyp (który jak wszystkie stereotypy, nie wziął się z niczego...)

ocenił(a) film na 10
Jacques_Mesrine

Nie zgadzam się. Stereotypy biorą przeważnie się z niczego. Inaczej nie występowałyby wśród osób, które nie miały z daną rzeczą styczności. Ktoś coś usłyszał od kogoś, zauważył i ot stereotyp wyuczony.

ocenił(a) film na 10
brok_

Dude wcale nie był idiotą;p poza tym, trochę więcej luzu..

użytkownik usunięty
natoludek

tak czy inaczej, Walter był niesamowity, a dude był mimo wszystko spoko koleś...

ocenił(a) film na 8
brok_

Naszym problemem jet to, że bierzemy wszystko tak bardzo do siebie, tak jak natoludek napisał "trochę więcej luzu..."

użytkownik usunięty
brok_

Dude, widze ze nie zauwazyles, byl najnormalniejsza osoba w tym zwariowanym swiecie.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
jotubyl

człowieku co ty w ogóle wygadujesz. jak ci tak bardzo źle to droga wolna, zostań Niemcem czy nawet Azerem jak dla mnie

brok_

Postać Waltera była komiczna i sympatyczna, a tekstem "nie jesteś żydem, jesteś polskim katolikiem" Bracia wygrali u mnie piwo - jedno na pół :).
Jeżeli mielibyśmy się bawić w badanie stosunku Coenów do Polaków, to wskazałbym na jeszcze jedną scenę w Arizona Junior (sam film był przeciętny). Facet opowiadający kawały o Polakach zostaje zatrzymany przez policjanta imieniem Kowalski. Kiedy on ma go już puścić wolno, on popełnia gafę (opowiadając o jeden dowcip o polakach za dużo) i ma za swoje - sama postać faceta była poprowadzona bardzo irytująco, co wzmacnia efekt.

użytkownik usunięty
mosheh

Jako idioci? Przecież w tym filmie Polacy byli świetni :) Chciałbym żyć jak Lebowski, bezrobotny ale nie ma co zarzucać ;d

wlasnie mialem dodac ...dude i jego sposob na zycie jet wypasiony ma wyj...bane na wszystko ..i ta scena w sklepie w szlafroku ahhahah

mosheh

właśnie dlaczego... ja uważam że koleś był spoko i żył na luzie i akurat tego filmu nie odbieram zupełnie w żadnym nawet najmniejszym stopniu jako anty-polski. Dude był luzakiem więc nie spinajcie się i tak więcej luzu kolesie.... jakby powiedział dude Lebowski.
PS jak już chcecie zobaczyć antypolski film zrobiony przez amerykanów to obejrzyjcie sobie odcinki serialu "Wichry wojny" dotyczące Polski. Przynajmniej ja nie widziałem bardziej zakłamanego i zionącego pogardą do Polaków filmu.

ocenił(a) film na 7
brok_

A co chciałbyś widzieć Polaka jako nowego Bruce'a Wayne'a czy Largo Wincha? Trochę dystansu. To jest komedia, w dodatku produkcji amerykańskiej. My nieraz obsmarowaliśmy inne narody w naszych filmach, to jest normalne. Jak chcesz polaka na piedestale to poczekaj na taki film produkcji polskiej. Zresztą ja wcale nie czuję się tym filmem urażona i główny bohater tutaj nie był wcale idiotą. Ale tak to jest jak się bierze wszystko dosłownie.

ocenił(a) film na 10
Ziver

Jest przecież taki film... Polak twardziel itd. Gran Torino : P

ocenił(a) film na 10
brok_

Przedstawienie Polaków nie jest wcale takie beznadziejne. Z resztą wszystko rekompensuje fenomenalne ukazanie Niemców. Za to Coenowie maja wielkiego plusa.

użytkownik usunięty
TimooN_2

Hehe, no właśnie, to biedni Niemcy zostali w tym filmie bardzo pokrzywdzeni :) Walter i Dude to bardzo życzliwa kpina z Polaków, jeśli w ogóle.

użytkownik usunięty
brok_

Jeśli mowa o nie-polskim filmie, w którym Polacy zostali przedstawieni w pozytywny sposób, to polecam "Pod słońcem Toskanii",

ocenił(a) film na 10
brok_

Polacy zostali tutaj pokazani w świetle jak najbardziej normalnym. Jest dwóch Lebowskich, którzy są swoimi zaprzeczeniami, czyli Dude- taki biedaczyna i ten bogacz. Dude, wyluzowany, leniwy itd. Tamten spięty i pracowity.
No i na dodatek Walter, który finiszuje tym, że pokazuje swoje cechy, niektóre dobre, niektóre złe.
Ten film pokazuje Polaków, w NORMALNYM świetle. Każdy Polak różni się od siebie, wszyscy Ci trzej panowie są inni. Czyli pokazane jest to, że nasz kraj jest zróżnicowany i tyle.
Jakieś kompleksy macie... Szukacie wszędzie czegoś co by nas obrażało, nawet w filmie, gdzie nikt nas nie obraża...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
użytkownik usunięty
jotubyl

To żeś nam wszystkim pojechał.

ocenił(a) film na 8
jotubyl

Nie gadaj tyle tylko idź po wino a jak nie masz na nie to ukradnij albo napadnij na kogoś :-)

ocenił(a) film na 9
Mouses

"Jakieś kompleksy macie... Szukacie wszędzie czegoś co by nas obrażało, nawet w filmie, gdzie nikt nas nie obraża..." AMEN.

ocenił(a) film na 6
brok_

Taka jest prawda o Polakach...są to nieroby, zacofy, prostaki,krętacze i abderyci. Nie wiem czy jest miejsce na ziemi, gdzie Polacy są mile widziani i szanowani, ale nie ma się co dziwić, gdziekolwiek pojadą dają o sobie najgorsze świadectwo. W niektorych knajpach na swiecie Polacy nie maja wstępu....co mówi samo za siebie. A Polska to jeden wielki chlew rodem ze sredniowiecza, wszedzie smieci, w lasach zamiast podziwiac nature wlazi sie na zuzyte prezerwatywy, stare wersalki, opony i kłęby syfu. Drogi nie nadajace sie do jazdy, cyrk w rzadzie..nie wspominajac już o mentalnej demencji tego spoleczenstwa.

south-of-heaven

To stąd spier....j!!!!! Ja się w naszym kraju nie podoba. Możesz winić tylko rządzących. Poza tym Amerykanie mają nas gdzieś ponieważ Polska nie ma ropy.

ocenił(a) film na 6
Marik1234

Daj mi kase to chetnie wyp...ierdole!

south-of-heaven

Nie dam ci ani grosza. Jesteś przykładem typowego zakompleksionego i agresywnego frustraty.

ocenił(a) film na 6
Marik1234

To jest tylko twoje subiektywne odczucie, nie znasz mnie...Ja nie wybierałam tego, że urodziłam się w tym kraju. Gdybym mogła bardzo chętnie bym wyjechała. Jestem obiektywna i patrze realnym okiem na to co mnie otacza. Nie będę za wszelką cene bronić mojego pochodzenia, ani społeczeństwa w którym się wychowałam bo tak sie robić powinno i tak nakazuje wpajany od dziecka jałowy patriotyzm. W tym kraju jest bardzo źle, kur*ewsko i będzie coraz gorzej. Na każdym kroku można spotkac się z totalnym chamstwem, prostactwem i nieuzasadnioną agresją. Na ulicy możesz dostac od swoich "kochanych" rodaków za to, że masz drogi zegarek lub za bardzo usztywnioną fryzurę. Ubierzesz się na czarno obrzuca cię czosnkiem i wyzwą od satanistów. Skończysz studia z wyróżnieniem, a mimo to będziesz stałym bywalcem pośredniaka.Dużo ludzi lubi mydlić sobie oczy i oszukiwać się, że skoro są Polakami będa bronić swej polskości bo tak już powinno być. Cóż ja jestem samodzielnie myśląca i patrzę dookoła krytycznym okiem, jeśli coś mi się nie podoba nie będę czarnego nazywać białym. Możesz sobie to nazywac frustracją i agresją skoro taki masz kaprys...nie dbam o to w ułamku cala...

south-of-heaven

Nie jestem żadnym patriotą spod znaku PiS tylko mówię że nie można się wstydzić swojej narodowości.
"W tym kraju jest bardzo źle, kur*ewsko i będzie coraz gorzej"
A wiesz dlaczego tak jest? A to dlatego że najpierw doszło do walki o schedę w państwie Piastów, potem rozbicie dzielnicowe w wyniku którego część ziem znalazła się w granicach Niemiec, potem jeszcze sprowadzenie Krzyżaków na pogranicze Mazowiecko-Pruskie, pomimo zwycięstwa nad Krzyżakami i podpisania sojuszu z Litwinami to prawa uzyskała Szlachta i potem Liberum Veto, potop szwedzki, rozbiory, nieudane powstania, próba odbudowania państwa po I Wojnie Światowej, ale potem II Wojna Światowa, konferencja poczdamska, a następnie władzę przejęli komuniści którzy zniszczyli nasz kraj w ciągu 44 lat. Potem Bolek napił się wódki z komuchami, nocna zmiana. A teraz syf niezły i na ulicach i w Belwederze.
"Jestem obiektywna i patrze realnym okiem na to co mnie otacza."
To co wpisałaś to jest twoja subiektywna a nie obiektywna opinia.
"Dużo ludzi lubi mydlić sobie oczy i oszukiwać się, że skoro są Polakami będa bronić swej polskości bo tak już powinno być." Twoja antypolska postawa wynika z materialnych pobudek bo u nas nie dorobisz się godziwie tylko na Zachodzie a także z mediów które każą mówić o Polakach źle. Wychodzisz z tego założenia że "Tam jest kraj tam gdzie są pieniądze"
Poza tym ja mam rację że ty jesteś frustratem ponieważ masz kompleksy wobec takich Anglików i Francuzów którzy wcale nie są lepsi tylko mają lepszą gospodarkę.
"Na każdym kroku można spotkac się z totalnym chamstwem, prostactwem i nieuzasadnioną agresją. Na ulicy możesz dostac od swoich "kochanych" rodaków za to, że masz drogi zegarek lub za bardzo usztywnioną fryzurę. Ubierzesz się na czarno obrzuca cię czosnkiem i wyzwą od satanistów. Skończysz studia z wyróżnieniem, a mimo to będziesz stałym bywalcem pośredniaka."
A myślisz że jak pojedziesz na zachód to nie spotkasz na swojej drodze chamów i innych zboczeńców? Chamy i zboczeńcy wszędzie są nie tylko w tym naszym chorym kraju. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 6
Marik1234

Uwierz mi, że można się wstydzić swojej narodowości (i możesz darowac sobie wykłady z lekcji historii).
Jestem obiektywna i nie mam żadnych kompleksów jeśli chodzi o Anglików czy Francozow tak jak to określiłeś. Nie wiem skad taka nadinterpretacja, ponieważ takie zdanie z mojej strony w ogole nie padlo.
Bylam w Anglii, czy Niemczech i pomijam już wielka roznice w gospodarce, chodzi mi o mentalnosc ludzi. To chyba oczywiste, że wszedzie trafiaja sie psychopaci, prostaki i zboczency. Ale tam ludzie sa calkowicie inni, bardziej tolerancyjni, przyjazni, pomocni. Obce osoby potrafia ci bezinteresownie pomoc, sa zyczliwe.
W Anglii spotkałam także swoich rodakow, np w znanym centrym odziezowym, gdzie koles chowal sobie pod koszulke pieciopak majtek. Pijane dziewczyny, ktore klely na cały glos i zachowywaly sie gorzej niz obsceniczne ku*rwy. Stado facetów wracających z jakiejś budowy nie dających przejśc jakiejś kobiecie i prawie gwałcąc ja na środku chodnika...
Jesli chodzi o Ameryke to wcale ich nie bronie, nie chciałabym tam mieszkac bo raczej nie jestem przystosowana do zycia w jedym wielkim chlewie, ich prawo jest kosmicznie i jest to jedna wielka dzungla.
Myslisz, że wypowiadam sie niepochlebie o tym kraju, bo imponuja mi wielkie mocarstwa, gdzie sypia sie pieniadze, panienki tancza w kolorowych strojach kapielowych i wiekszosc jezdzi drogimi samochodami - mylisz sie.
Odsuwajac na bok temat polskiej gospodarki (bo nie o nim mialam zamiar rozprawiac) chodzi mi przede wszystkim o spoleczenstwo. Niestety, ale wiekoszosc Polakow zachowuje sie gorzej jak trzoda chlewna, nie liczy z nikim, ma poglady rasistowskie, jest zaklamana i prymitywna do granic mozliwosci. Cechy charakterystyczne społeczeństwa polskiego to: krętactwo, brak tolerancji wobec inaczej myślących, nieposzanowanie pracy, zarówno cudzej jak i własnej....Można wymieniac w nieskończoność. Takie jest moje zdanie (iz tego co widzę nie tylko moje) i nic oraz nikt go nie zmieni.

south-of-heaven

Wcale nie jesteś obiektywna bo wobec naródów nie ma faktów obiektywnych, są tylko subiektywne.

south-of-heaven

sorry, że odgrzebuję taki stary wpis, ale naprawdę ktoś kiedyś obrzucił cię czosnkiem? O_o Bo ja się dość regularnie na czarno ubieram, ale jakoś mnie to jeszcze nie spotkało

ocenił(a) film na 6
paniedejmirade

To była metafora. Także ubieram się bardzo często na czarno i nie raz miałam okazję usłyszeć od obcych osób teksty w stylu: "masz pogrzeb?", "ave satan 666", "diabeł", "żałobnica" itp....przyjdzie dzień, że i czosnek pójdzie w ruch...

south-of-heaven

ugh, chyba żyjemy w innym kraju. mnie tego rodzaju zaczepka spotkała jeden jedyny raz, a byłam wtedy ubrana na czerwono, nie na czarno. grupka wyrostków zawołała za mną 'co czerwone to zboczone'. i tyle, a chodzę po tym świecie już 24 lata

ocenił(a) film na 6
brok_

Czy mi coś w tym filmie umknęło, czy może wy widzicie Polaka w każdym Amerykaninie z polsko brzmiącym nazwiskiem?

Martinezzz

W filmie było powiedziane że są Polskiego pochodzenia.

ocenił(a) film na 7
brok_

bo polactwo takie właśnie jest
a jak się tutaj ktoś rzuca że to nie prawda ....byłem w Anglii i w Ameryce -widziałem .nie dość że zachowują sie jak zwierzeta to jeszcze swoich potrafią wykiwać .Szczycą się tym że są mistrzami pijaństwa (ale żałosne)...nawet godności nie maja w Ameryce są tańsi od meksykanów kurde.......byłem w angli i jak jechałem autobusem zamyślony patrzyłem się nieświadomie w jednego typa a on sie do mnie uśmiechnął podszedł spytał czy my sie przypadkiem nie znamy .....polak powiedziałby"co sie kurwa patrzysz??!!" ,"wyjebać ci "
wiecie po czym poznałem że w Anglii jest dużo polaków ? bo pisało na murze 'JP", "HWDP" -tyle te zwierzeta potrafią
nawet prezydenta nie potrafią wybrać ....głosuja bez przerwy na te same partie łatwo manipulowani przez kampanie wyborcze
mogliby wybrać Janusza Korwin Mikke jednego z najinteligentniejszych polityków jakich miała Polska ......

wiecie op tym jak Polacy się zachowują na stadionach -nie mówię o kibolach tylko o wszystkich kibicach.......w paru drużynach grają murzyni -sa jednymi z najlepszych graczy zdobywają bramki (kibice powinni być im wdzięczni )ale nie...całe stadiony wygwizdują ich ,rzucają bananami ,wyzywają od małp......coś takiego możliwe tylko w Polsce
Polacy są bezkrytyczni .....
Na Płaszowie w Krakowie jest pomnik upamiętniający ofiary likwidacji getta ....w rocznice tego strasznego wydarzenia przyjechały tam rodziny ofiar (stracili tam swoje mamy,ojców,siostry ,braci) i w nocy przed tym wydarzeniem polactwo przyszło i porysowało na murze swastyki czy "Jebac zyduw "(bo to jeszcze analfabeci)
nie piszcie mi że nie wszyscy Polacy tacy są .....bo taka jest ich większość .
nawet wielki Polak ,Patriota ,Wódz -Józef Piłsudski powiedział "Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy"
Bo zdarzają się w Polsce POLACY ale zazwyczaj spotkać można polaczków

bezimienny_2

Korwina mikke?? CO ty wiesz o polityce?

ocenił(a) film na 7
Supernatural

a Ty na kogo głosowałeś ? Jeżeli należysz do tej tępej polskiej masy od "Korwin Mikke to wariat " to Co ty wiesz o polityce ?
jedyne co w jego postulatach mi się nie podoba to LEGALIZACJA marihuany -bo wiadomo ,ze nie jest to szkodliwe bardziej od papierosów jednak gdy ktoś dużo tego wypali nie jest zdolny do pracy ,prowadzenia samochodu itd. jeżeli teraz 20 % wypadków powodują pijani kierowcy to dojdzie do tego jeszcze drugie tyle powodowane przez zjaranych kierowców
do tego wprowadzenie łatwo dostępnej broni palnej -to dobry pomysł ale cywilizowanym kraju a nie w Polsce pełnej polaczków -pozabijali by sie

bezimienny_2

Dostrzegasz tylko zalety jego programu.
Nie dostrzegasz wad.
Myślisz ,że on z Polski zrobi mocarstwo?

Supernatural

np. zakłada on ,że biedni nie powinni być wspierani w żaden sposób. Zero zasiłków ,płatna służba zdrowia.
Jeżeli by tak było to biedni ludzie po prostu umarli by z głodu. Powiedział ,że biedni jak umrą powinni być zapakowani w puszki i wysłani do afryki bo tam głód jest. To jest mądre twoim zdaniem?

ocenił(a) film na 7
Supernatural

bo mogą wziąc sie do roboty

ocenił(a) film na 7
Supernatural

w szpitalach byłoby wszystko ,placówki prześcigałyby się w umilaniu pacjentom pobytu ,byłyby lekarstwa,pampersy dla obłożnie chorych itd

ocenił(a) film na 10
bezimienny_2

I jeszcze frytki do tego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones