PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=13}

Big Lebowski

The Big Lebowski
7,4 154 103
oceny
7,4 10 1 154103
7,9 38
ocen krytyków
Big Lebowski
powrót do forum filmu Big Lebowski

Prosta interpretacja

ocenił(a) film na 9

Ponieważ widzę, że film jest ogólnie nierozumiany powodując wojenkę między fanami, a tymi, do których nie trafił, pokuszę się o proste wytłumaczenie czemu ja ten film lubię i jak go rozumiem, mając nadzieję, że nie wywołam kolejnej wojenki. Dla mnie fundamentem filmu jest to, że główny bohater, wbrew ogólnie panującej modzie i kulturze, wybrał sobie życie bez wyścigu (aż się wpycha słowo szczurów), silenia się na kogoś kim się nie jest, wiecznej rywalizacji i napinania muskułów. Jego życie jest proste, pozbawione luksusów, ale jak by nie patrzeć SZCZĘŚLIWE. Do momentu. No właśnie. Do momentu, kiedy zostaje, przez swoje celowe wypisanie się z cywilizacyjnego wyścigu, uznany za frajera, którym nie jest. Nie jest nim dlatego, że nie jest za głupi by sobie radzić we współczesnym świecie. On celowo nie chce sobie "radzić" w ogólnie przyjęty sposób, ale nie trafia to do szczurków, cwaniaków i snobów, z którymi zderza się w ciągu paru dni, w których toczy się akcja. Jak przyjrzycie się postaciom, z którymi się spotyka, to reprezentują one różne formy patologii, które rządzą współczesnym społeczeństwem. Dlatego uważam, że film ten wpisuje się w szerszy nurt "jechania" po zachodnim społeczeństwie obok takich filmów "American Beauty" czy "Upadek" z Douglasem, gdyż jak tamte pokazuje, że ciężko być w dzisiejszym świecie szczęśliwym, spokojnie i dobrze żyjącym sobie człowiekiem. Tak ja to widzę.

KarolZet

ty chyba inny fil oglądałeś - słaby i nudny - lubię Jeff'a ale ten film jest to prostu do bani - i wyszukane porównania do obecnych czasów , wyścigu szczurów oraz inne pseudo inteligenckie wypociny go nie ratują .

ocenił(a) film na 10
Kurohitsugi

Mam jedno pytanie:
- nudny - kwestia gustu, trudno dyskutować o czymś tak względnym.
- słaby - do bani: dlaczego?
złe zdjęcia? zła muzyka? scenariusz? gra aktorska? co stoi u podstaw takiej oceny? Konwencja? Przerysowanie? Pretensjonalność fabuły?
Lubiłem ten film jako bezpretensjonalną komedię z nutą parodii, o wyjątkowo niedostosowanych ludziach... Bohaterowie naszych czasów...
Uważam, że jest perfekcyjnie nakręcony, świetnie zagrany, doskonale zaplanowany i poprowadzony. Za pierwszym razem śmiałem się niczym z najlepszej komedii. Właściwie nie widzę w nim słabych stron. Dopiero "wyszukane porównania...." zaczęły mi go odbierać.
Ale wracając do pytania - dlaczego słaby? Bo nudny?

ocenił(a) film na 6
KarolZet

'wybrał sobie życie bez wyścigu (aż się wpycha słowo szczurów), silenia się na kogoś kim się nie jest ....' gosc chodzil i spal w tych samych ciuchach, zyl z zasilkow (czytaj egzystowal z pracy innych), kiedy pojawila sie okazja zarobienia latwych dolcow nawet sie nie zastanawial. "
On celowo nie chce sobie "radzić" w ogólnie przyjęty sposób" - gosc nie potrafil nawet wbic gwozdzia! Innymi slowy byl totalnym leniem, hamulcem w ewolucji, czlowiekiem idacym na latwizne, bez ambicji, pasozytem. Wyobraz sobie polowe ludzkosci takich jak on zyjacych kosztem innych, a skonczylibysmy gorzej niz dinozaury, no a poza ty byl calkiem milym gosciem nie szukajacym nigdzie zwady.

ocenił(a) film na 9
AstonMarkiz

Upraszczasz pod tezę. To się ładnie nazywa "afirmacja pasujących argumentów".

KarolZet

Bardzo słuszna interpretacja. Wróciłem do tego filmu już trzeci raz. Świat byłby pięknym miejscem, gdyby tacy ludzie jak Dude, stanowili większość.
Ogólnie ja wyznaję jego filozofię, ponieważ jest to naturalna dla człowieka filozofia, zgodna z wnętrzem każdego z nas.
To że pewnie będę sam, ponieważ niewiele kobiet potrafi zrozumieć o co chodzi w takim podejściu do życia, to też nie jest mój problem, tylko ich...

ocenił(a) film na 9
KarolZet

W punkt recenzja.Ilu dziś wokół nas takich Lebowskich?

KarolZet

Po tym komentarzu muszę zaraz obejrzeć ten film

ocenił(a) film na 9
KarolZet

Dokładnie takie jest przesłanie tego filmu! Każdy freelancer dokładnie tak to widzi. Kim jest Lebowski? Freelancerem, czyli człowiekiem któremu nikt nie rozkazuje, ale on sam też nie ma zamiaru nikomu rozkazywać.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
KarolZet

Zauważ dodatkowo, że postać grana przez Moore chce mieć dziecko bo nie ma czasu na relacje, a jej ojciec ma młodą siksę, która jest jego maskotką. Niby minęło 20 lat od premiery filmu, ale dalej wszystko jest coraz bardziej aktualne.

ocenił(a) film na 6
KarolZet

Zgadzam się z KarolZet ale czy to wystarczy aby ocenić film na 9. Dla mnie nie.

ocenił(a) film na 8
KarolZet

Ciekawy wątek - dzięki Karol Zet :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones