PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1219}

Bliskie spotkania trzeciego stopnia

Close Encounters of the Third Kind
7,2 30 153
oceny
7,2 10 1 30153
7,3 23
oceny krytyków
Bliskie spotkania trzeciego stopnia
powrót do forum filmu Bliskie spotkania trzeciego stopnia

Jak byłem dzieckiem ten film mi się bardzo podobał ale dzisiaj obejrzałem go kolejny raz i dochodzę do wniosku, że nie jest ponadczasowy. Z początku nic się nie dzieje, gdzieś po środku tak samo, a na koniec mocny kop w stronę widza ale co z tego jak cała ta wizyta kosmitów nie miała w ogóle sensu? Przywieźli dawniej porwanych ludzi i zabrali kolejnego. I po co?

ocenił(a) film na 10
pachomir

W takim razie radzę odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wszystkie filmy muszą opierać się na ataku kosmitów na ziemię, w którym po raz kolejny zniszone zostaną Biały Dom, centrum Los Angeles, akurat dziwnym trafem Brama Brachdenburska i Wieża Eiffela... - ile razy to już oglądaliśmy?
Czy może lepiej skupić się na głównych bohaterach i przybyszach pokojowo nastawionych...

ocenił(a) film na 4
Michal1982

Ja nic takiego nie powiedziałem, że przy tej tematyce scenariusz zawsze musi się opierać na ataku. Wyssałeś to z palca. Jak dla mnie chociażby film "Kontakt" (7/10) był o wiele wiele lepszy, a tam ataku nie ma.

Michal1982

Ja też tak uważam.Nie wiem jak inne filmy o podobnej tematyce, nie mam rozeznania, ale na szczęście ten nie pokazuje kosmitów jako niebezpiecznych najeźdźców, co najwyżej czasowych porywaczy ;) Mimo że film "ma"ponad 30 lat, nie "trąci myszką" a ZDJĘCIA SĄ PO PROSTU GENIALNE! Duży plus za efekty specjalne gdyż nie są w moim przekonaniu nachalne i ponad dobry smak. Film się dobrze ogląda, może dlatego że jesli faktycznie mamy kosmicznych sąsiadów, taki wariant jest dużo bardziej optymistyczny niż wizja niszczycieli wszystkiego, co ziemskie ;).
dobry cytat"oni faktycznie są młodzi, Einstein miał rację. Był jednym z nich" :)

ocenił(a) film na 8
pachomir

"Przywieźli dawniej porwanych ludzi i zabrali kolejnego. I po co?" :) Nikt tego nie wie, kosmici nie wyjaśnili... :))
A tak już bez sarkazmu: scena na przejeździe kolejowym wymiata, my zaciskamy bezwiednie palce, a nasze dzieci i zwierzęta domowe uciekają z piskiem do łazienki. Za klimat, światła w nocy, czasem grozę i nieagresywnych kosmitów 10/10. Wiem, że o 2 gwiazdki za dużo, ale tyle kosztuje mnie młodzieńcza miłość do tego filmu. Ponadczasowego, dopóki nie dowiemy się, że obce cywilizacje reprezentują galaretowate gluty niesione przez kosmos w kometach. A to szybko nie nastapi...

ocenił(a) film na 7
pi_kawka

No... Dla tej sceny właśnie (na przejeździe kolejowym) oraz dźwięków wykorzystanych w grze Zuma Deluxe :))) odświeżyłem sobie ten film dzisiaj. Niestety, trochę niepotrzebnych dłużyzn, no i zakończenie z kosmitami bardzo, mówiąc oględnie naiwne. Niepotrzebne. Ogólnie dzisiaj 7/10.

ocenił(a) film na 8
pachomir

Nie spojrzałeś na film w aspekcie historycznym- film powstał w drugiej połowie lat 70-tych, czyli w okresie zimnej wojny. Większość powstających wtedy filmów s-f przedstawiało kosmitów jako zewnętrzne zagrożenie, utożsamiając ich tym samym ze Związkiem Radzieckim. Tutaj podejście do tematu było rewolucyjne i tak naprawdę wrócono do niego dopiero 20 lat później ("Kontakt", "Misja na Marsa")- obca rasa była przyjazna, wręcz opiekuńcza. Też uważam, że film nie był doskonały, było w nim sporo zbędnych dłużyzn, ale napięcie budowane było perfekcyjnie. No i "kosmiczna symfonia"- majstersztyk.

ocenił(a) film na 9
pachomir

A ja miałam zupełnie odwrotnie. Oglądając go wieki temu w ogóle mi się nie spodobał, ale cóż przyjmijmy , że po prostu nie czuję takiego kina. Ostatnio leciał (może nie tak ostatnio) w tv i szok - obejrzałam od dechy do dechy, podobał mi się, nie znudził mnie.

Iraheta

Doskonały film. I na swój sposób dość ciekawie obrazujący kontakt z istotami pozaziemskimi. Do takiego filmu wprost idealnie pasowałaby muzyka np. Pink Floyd. Oczywiście, jak to wówczas było u Spielberga, nie mogło się obejść bez motywów kina familijnego na rzecz kina może ciut bardziej filozoficznego. Ale z drugiej strony dobrze reżyser wyważył proporcje. Gdyby bowiem zaczął zbytnio filozofować, mógłby wyjść jakiś niestrawny moralitet. A tak jest dość zagadkowy, przygodowy obraz.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones