PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=905}
7,9 94 168
ocen
7,9 10 1 94168
8,1 29
ocen krytyków
Casablanca

Jeden z najbardziej znanych filmów w historii, przez wiele osób uważany za kultowy (m.in. przez Umberto Eco). Rzecz dzieje się podczas II wojny światowej w Casablance. Właściciel nocnego klubu Rick Blaine spotyka swoją dawną miłość Ilsę, która okazuje się żoną działacza czeskiego ruchu oporu Victora Laszlo. Dawne uczucia odżywają. Niezapomniane kreacje Humphreya Bogarta i Ingrid Bergman, a także piosenka "As Time Goes By" w wykonaniu Dooleya Wilsona. Film zrealizowany jest na motywach sztuki "Everybody Comes to Rick's" autorstwa Murraya Burnetta i Joan Alison.

opis użytkownika

Druga wojna światowa, Maroko. Rick (Humphrey Bogart) - właściciel nocnego lokalu w okupowanej przez Francuzów i ich niemieckich popleczników Casablance - rozpoznaje wśród gości swoją bliską znajomą sprzed lat, Ilsę (Ingrid Bergman). Kobiecie towarzyszy mąż Victor (Paul Henreid), ważny działacz ruchu oporu, poszukiwany przez nazistów. Mimo wciąż żywych uczuć do kobiety, Rick postanawia pomóc obojgu w ucieczce z coraz bardziej niebezpiecznego miasta...

sted
opis użytkownika

Rick Blaine mieszka w ogarniętej wojną Casablance. Miasto wypełnione jest uchodźcami, mającymi nadzieję przedostać się do Ameryki. Wśród nich są uciekający przed nazistami Ilsa Lund i Victor Laszlo. Ugarte, handlarz z czarnego rynku, daje Rickowi dwie wizy. Przychodzi po nie Ilsa, dawna miłość Ricka z czasów, kiedy mieszkał w Paryżu. Blaine zaczyna zastanawiać się nad zatrzymaniem wiz i wyjazdem razem z Ilsą.

reda
opis użytkownika

Akcja rozgrywa się w Casablance podczas II wojny światowej. Rick Blaine jest właścicielem klubu nocnego, który cieszy się dużym powodzeniem. Pewnego dnia w klubie pojawia się Ilsa Lund, kobieta, którą przed laty kochał, a która niespodziewanie znikła z jego życia. Towarzyszy jej mąż, Victor Laszlo, jeden z przywódców ruchu oporu. Okazuje się, że Rick nadal kocha Ilsę. Jej uczucie do niego również odżywa. Ale czy to wystarczy?

Mr_Myers
opis użytkownika

Klasyk hollywoodzkiego kina stylu zerowego z niezapomnianymi rolami Humphreya Bogarta i Ingrid Bergman.
Trwa II wojna światowa. W Casablance, będącej ważnym punktem na drodze emigrantów do Ameryki, Rick Blaine prowadzi swój lokal. Pewnego dnia pojawia się tam piękna Ilsa Lund, budząc w Ricku wspomnienia dawnej miłości... Blaine, który jest w Casablance człowiekiem wpływowym i z układami, będzie musiał dokonać kilku ważnych wyborów...

pehyu
opis użytkownika

Grudzień 1941 roku. Oczy wszystkich spoglądają ku wolnej Ameryce. Aby dotrzeć do punktu przerzutowego w Lizbonie, uchodźcy z Francji musieli najpierw trafić do Marsylii, potem przez Morze Śródziemne do Oranu, skąd udawali się do Casablanki we Francuskim Maroku, a stamtąd, po uzyskaniu odpowiedniej wizy, prosto do Lizbony i do Nowego Świata.

W pociągu z Oranu zostają znalezione dwa trupy niemieckich kurierów. W związku z tym w Casablance zostaje przeprowadzona łapanka na nielegalnych emigrantów. Policja nie przebiera w środkach, posuwa się nawet do strzelania w plecy uciekającym ludziom. Istnieje podejrzenie, że morderca Niemców może się zjawić w barze u Ricka. W tym amerykańskim lokalu gromadzą się ludzie różnego pokroju, którzy mają jeden wspólny cel: wszyscy chcą opuścić Casablankę. Nie jest to wcale łatwe, ponieważ potrzebna jest specjalna wiza, a ta na czarnym rynku sporo kosztuje. U właściciela zjawia się handlujący takimi wizami Ugarte i powierza mu na chwilowe przechowanie listy tranzytowe sygnowane przez samego de Gaulle'a. Rick podejrzewa jednak, że są to listy od dwóch zabitych Niemców i będąc pod wrażeniem przyjmuje je.

Niemcy za wszelką cenę nie chcą dopuścić, aby Casablankę opuścił Victor Laszlo (przywódca czeskiego ruchu oporu) wraz ze swoją ukochaną. Tymczasem w mieście zjawia się major Strasser z III Rzeszy i podczas wizyty w barze Ricka aresztowany zostaje Ugarte. W tym samym czasie w barze zjawia się Laszlo z ukochaną Ilsą Lund, gdzie mieli się spotkać z Ugartem w sprawie owych skradzionych list. Ponieważ teraz to właśnie Rick Blaine jest w posiadaniu szukanej przez parę listy, a Ilsa okazuje się jego dawną kochanką, Rick staje przed dylematem: nie angażować się zgodnie z własnymi zasadami, czy też pomóc kobiecie, która złamała mu dawniej serce, a teraz sama jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie...

Zarlacz
opis użytkownika

"Casablanca" to najsłynniejszy melodramat wszech czasów, film - legenda, dzieło doskonałe, które można oglądać setki razy. Akcja filmu dzieje się podczas II Wojny Światowej w okupowanej przez Niemców i francuskich kolaborantów Casablance. Do Casablanki łatwo się dostać, ale trudno ją opuścić, zwłaszcza jeśli jest się poszukiwanym przez nazistów, tak jak działacz czeskiego ruchu oporu Victor Laszlo (Paul Henreid). Jedyną jego nadzieją okazuje się być właściciel nocnego klubu Rick Blaine (Humphrey Bogart) - cyniczny Amerykanin, który nie jest skory do pomocy, tym bardziej, że żoną Victora jest jego była ukochana, która złamała mu serce - Ilsa (Ingrid Bergman). Dawne uczucia odżywają. W zamian za ułatwienie mężowi wyjazdu z Casablanki, Ilsa proponuje Rickowi siebie. Główny bohater musi dokonać wyboru. Czy uczucie zwycięży w obliczu wojny?

Scenariusz do filmu "Casablanca" powstał na podstawie cieszącej się niewielką popularnością sztuki Murraya Burnetta i Joan Alison "Everybody Comes to Rick's", która nigdy nie doczekała się premiery na Broadwayu. Na realizację obrazu przeznaczono zaledwie 950 tys. dolarów, co zmusiło ekipę do drakońskich oszczędności (samolot widoczny w ostatnich scenach zrobiony był z ... kartonu). "Casablanca" to jeden z tych filmów, które mimo upływu lat się nie starzeją. Obraz Michaela Curtiza, z Ingrid Bergman i Humphreyem Bogartem w rolach głównych, zdobył 5 nominacji do Oscara oraz 3 statuetki, włączając w to "Najlepszy Film" 1943 roku.

opis dystrybutora kina

Premiera legendarnego, klasycznego filmu "Casablanca" Michaela Curtiza była rozczarowująca. Po kilku tygodniach jednak wytwórni Warner Brothers wychodzi naprzeciw historia. Głowy państw koalicji antyhitlerowskiej zbierają się na konferencji w Casablance. Film staje się magnesem przyciągającym publiczność.

Trwa wojna. Rick prowadzi w Casablance nocny klub. Pewnego dnia zjawia się tam Ilsa, kobieta, w której niegdyś Rick był bardzo zakochany. Planowali wspólnie wyjechać do Paryża, lecz jego ukochana nie zjawiła się w umówionym miejscu. Mroczne tajemnice i klimat wojennej okupacji stanowi tło do opowieści o głębokim uczuciu i trudnych wyborach życiowych.

opis dystrybutora kina

Rick Blaine, Amerykanin osiadły w Maroku, jest właścicielem lokalu będącego punktem etapowym dla wojennych uchodźców francuskich. Pewnego dnia w lokalu pojawia się jego wielka miłość, Ilsa, która opuściła go przed laty bez słowa wyjaśnienia. Na ekranie Humphrey Bogart i Ingrid Bergman.

opis dystrybutora kina

Amerykanin Rick Blaine prowadzi w Casablance, należącej do Francji pod rządami Vichy, bar "Rick's Café Américain". Jest on miejscem spotkań spekulantów, hazardzistów, miejscowych prominentów i uciekinierów, żyjących nadzieją na wizę do Ameryki. Rick nie uczestniczy w bieżących wydarzeniach, dopóki nie pojawi się jego dawna ukochana Ilsa z mężem, którym jest Victor Laszlo, poszukiwany przez hitlerowców członek ruchu oporu, zbiegły z obozu koncentracyjnego. Ilsa opuściła Ricka rok temu, by wesprzeć męża. Jej romans z cynicznym Rickiem ponownie ożywa i Ilsa pragnie teraz ostatecznie z nim pozostać.

opis dystrybutora kina