2 godz. 15 min.
7,9 67 400
ocen
7,9 10 67400
38 966
chce zobaczyć
8,3 26
ocen krytyków
{"rate":8.346154,"count":26}
{"type":"film","id":1027,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Chinatown-1974-1027/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Chinatown
  • Loramski ocenił(a) ten film na: 7

Przyjęło się, że to wielkie dzieło i tak już zostało

• Loramski A co jeżeli Ci powiem, że byłem osobiście zachwycony filmem i zgadzam się z ogólną aprobatą dla tego dzieła? Może się mylisz?

piczympoom to twój gust, oglądaj jak lubisz

• llama777 ocenił(a) ten film na: 10

Loramski To nie jest kwestia gustu.Pewne rzeczy wymagają konkretnego przygotowania i wiedzy,aby je odpowiednio odbierać i docenić.
    Pewien rolnik z sieradzkiego,po oglądnięciu dzieł Picassa,wyraził opinię że jego pięcioletni syn potrafi lepiej bazgrolić.Kwestia gustu?

• llama777 Niewiedzy. W ogóle tłumaczenie, że ktoś ma inny gust nie przemawia. Jak się ma wiedzę to docenia, jak nie można nie zdawac sobie sprawy z wielu rzeczy i widziec tylko powierzchownie.

piczympoom Wiedza nie ma nic do gustu, tak samo jak talent do długości aktywności - jeden jeździ na żużlu 20 lat i nigdy w IMP nie startował, a inny ma lat 18, startuje od 2 sezonów i zdobywa medale. Filmy się "czuje" bo to jest sztuka a nie "wie (mody reżyser potrafi zrobic lepszy film od starego wyjadacza jeżeli ma wyczucie, intuicje filmowa itp)", jeżeli tego nie wiecie, to radzę dać sobie spokój z filmwebowaniem, szkoda czasu

• Loramski Dokładnie!

llama777 Wiedza nie ma tu nic do rzeczy, tak samo jak żużlowiec jeździ 20 lat i nigdy mistrzem nie był, a pojawia się osiemnastolatek i zdobywa tytuły!. Obejrzałem w życiu setki filmów i ten nie wywarł na mnie tak wielkiego wrażenia jak by na to wskazywała jego wysoka ocena. Po prostu zwykły film

• Loramski No tylko, że Polański zdobył nominację do Oscara za ten film i nie jest starym wyjadaczem bez osiągnięc, także twój argument jest inwalidą.

• sagrado ocenił(a) ten film na: 7

piczympoom Loramski podał tu mocny i ciekawy argument. Czekałem, aż ktoś na jego wypowiedź wyjedzie z oscarem. To jest dopiero inwalidztwo.

sagrado Dzięki za słuszne spostrzeżenie! Oscary to teatr i nic więcej, któremu raz na jakis czas uda się jakiś trafny werdykt

piczympoom Nominację do Oscara.... inwalidzkie jest myślenie, że oscary są aż tak bardzo miarodajne - niestety nie są, nawet nie mówię już tu o skrzywdzeniu Ziemi obiecanej czy tym podobnych historii -= nagrody akademii to teatr, nic więcej, a do tego nawet sam budynek za dnia furory nie robi

• Wydmin ocenił(a) ten film na: 10

Loramski {oceniłem na 10, na razie się to nie wyświetla, stąd informacja} ......Tylko pytanie, co ty widzisz w filmach? Są tacy, którzy z piosenek pamiętają i odbierają tylko refren i wyraziste słowa, a są tacy, którzy smakują rytmy gitary basowej na tle klawiszy w połączeniu z ciekawym metrum, i łączą to z owymi słowami tekstu oraz refrenami. Taki jest film "Chinatown" - tam mamy nie tylko intrygę - zresztą ciekawą, meandryczną - ale widzimy też nietypowe relacje detektywa z policją czy ochroniarzami szemranych typów, widzimy jego głupkowatą pewność siebie, która ustępuje wewnętrznemu imperatywowi moralnemu, a przynajmniej okazuje się ona tylko jedną ze stron jego osobowości. Tak więc to jest ciekawy film, skomplikowany w różnych planach, wyprowadzający w pole różne nasze przeciętne oczekiwania.

• armarange ocenił(a) ten film na: 7

llama777 Wiedzy i przygotowania oraz gustu. To się wcale nie musi wykluczać. A Polański nie każdemu musi się podobać.

• Loramski Zgadzam się. Film strasznie nudny i to jest jego największą wadą.

• martin_stone ocenił(a) ten film na: 6

Pogromca_nolifow Również się zgadzam!

Pogromca_nolifow No kurcze niestety, szkoda, że nie poszli śladem dwóch pierwszych, bo tam akcja była cały czas i sceny się nie dłużyły

Pogromca_nolifow Przepraszam, mała pomyłka:) pisałem o Mad Maxie 3, a jestem na Chinatown:) Sorki, aczkolwiek oba filmy mają właśnie ten sam grzech, a wystarczyłoby trochę przyspieszyć akcję

• reggy7 ocenił(a) ten film na: 5

Pogromca_nolifow Zgadzam się, trochę wiało nudą...

• martin_stone ocenił(a) ten film na: 6

Loramski Popieram!

• Gerardinio ocenił(a) ten film na: 8

Loramski Dla mnie dobry,. ale nie genialny

• AutorAutor ocenił(a) ten film na: 10

Loramski To noir... spalony w kalifornijskim słońcu (sic!) i to już na wstępie czyni go zupełnie nietuzinkowym. Od przestępców roi się tu pośród rajskich gajów pomarańczowych ciągnących się aż po horyzont. A to dopiero początek zaskoczeń (na czele z wyjątkowo aktualnym kontekstem - malejącą ilością wody, stepowieniem, pustynnieniem ziemi.

-Boli Pana nos?
    -Tylko kiedy oddycham.

• bambus370 ocenił(a) ten film na: 8

Loramski Widzisz w PL nawet takie stwierdzenie jest ryzykowne. Bo zaczęła się dyskusja czy film się komuś podoba i o kwestiach gustu. Co za naród. Przecież jak ci się "nie podoba" to po wdajesz się w rozkminy o samym filmie. W Polsce wszystko nie podoba się wszystkim. Nic nie robią - źle, robią źle, zabrali tamtym, też źle, dali innym, to też źle.