PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1027}
7,9 71 443
oceny
7,9 10 1 71443
8,5 36
ocen krytyków
Chinatown
powrót do forum filmu Chinatown

Przyjęło się, że to wielkie dzieło i tak już zostało

Loramski

A co jeżeli Ci powiem, że byłem osobiście zachwycony filmem i zgadzam się z ogólną aprobatą dla tego dzieła? Może się mylisz?

ocenił(a) film na 7
piczympoom

to twój gust, oglądaj jak lubisz

ocenił(a) film na 10
Loramski

To nie jest kwestia gustu.Pewne rzeczy wymagają konkretnego przygotowania i wiedzy,aby je odpowiednio odbierać i docenić.
Pewien rolnik z sieradzkiego,po oglądnięciu dzieł Picassa,wyraził opinię że jego pięcioletni syn potrafi lepiej bazgrolić.Kwestia gustu?

llama777

Niewiedzy. W ogóle tłumaczenie, że ktoś ma inny gust nie przemawia. Jak się ma wiedzę to docenia, jak nie można nie zdawac sobie sprawy z wielu rzeczy i widziec tylko powierzchownie.

ocenił(a) film na 7
piczympoom

Wiedza nie ma nic do gustu, tak samo jak talent do długości aktywności - jeden jeździ na żużlu 20 lat i nigdy w IMP nie startował, a inny ma lat 18, startuje od 2 sezonów i zdobywa medale. Filmy się "czuje" bo to jest sztuka a nie "wie (mody reżyser potrafi zrobic lepszy film od starego wyjadacza jeżeli ma wyczucie, intuicje filmowa itp)", jeżeli tego nie wiecie, to radzę dać sobie spokój z filmwebowaniem, szkoda czasu

Loramski

Dokładnie!

ocenił(a) film na 7
llama777

Wiedza nie ma tu nic do rzeczy, tak samo jak żużlowiec jeździ 20 lat i nigdy mistrzem nie był, a pojawia się osiemnastolatek i zdobywa tytuły!. Obejrzałem w życiu setki filmów i ten nie wywarł na mnie tak wielkiego wrażenia jak by na to wskazywała jego wysoka ocena. Po prostu zwykły film

Loramski

No tylko, że Polański zdobył nominację do Oscara za ten film i nie jest starym wyjadaczem bez osiągnięc, także twój argument jest inwalidą.

ocenił(a) film na 7
piczympoom

Loramski podał tu mocny i ciekawy argument. Czekałem, aż ktoś na jego wypowiedź wyjedzie z oscarem. To jest dopiero inwalidztwo.

ocenił(a) film na 7
sagrado

Dzięki za słuszne spostrzeżenie! Oscary to teatr i nic więcej, któremu raz na jakis czas uda się jakiś trafny werdykt

ocenił(a) film na 7
piczympoom

Nominację do Oscara.... inwalidzkie jest myślenie, że oscary są aż tak bardzo miarodajne - niestety nie są, nawet nie mówię już tu o skrzywdzeniu Ziemi obiecanej czy tym podobnych historii -= nagrody akademii to teatr, nic więcej, a do tego nawet sam budynek za dnia furory nie robi

ocenił(a) film na 10
Loramski

{oceniłem na 10, na razie się to nie wyświetla, stąd informacja} ......Tylko pytanie, co ty widzisz w filmach? Są tacy, którzy z piosenek pamiętają i odbierają tylko refren i wyraziste słowa, a są tacy, którzy smakują rytmy gitary basowej na tle klawiszy w połączeniu z ciekawym metrum, i łączą to z owymi słowami tekstu oraz refrenami. Taki jest film "Chinatown" - tam mamy nie tylko intrygę - zresztą ciekawą, meandryczną - ale widzimy też nietypowe relacje detektywa z policją czy ochroniarzami szemranych typów, widzimy jego głupkowatą pewność siebie, która ustępuje wewnętrznemu imperatywowi moralnemu, a przynajmniej okazuje się ona tylko jedną ze stron jego osobowości. Tak więc to jest ciekawy film, skomplikowany w różnych planach, wyprowadzający w pole różne nasze przeciętne oczekiwania.

ocenił(a) film na 7
llama777

Wiedzy i przygotowania oraz gustu. To się wcale nie musi wykluczać. A Polański nie każdemu musi się podobać.

Loramski

Zgadzam się. Film strasznie nudny i to jest jego największą wadą.

ocenił(a) film na 6
Pogromca_nolifow

Również się zgadzam!

ocenił(a) film na 7
Pogromca_nolifow

No kurcze niestety, szkoda, że nie poszli śladem dwóch pierwszych, bo tam akcja była cały czas i sceny się nie dłużyły

ocenił(a) film na 7
Pogromca_nolifow

Przepraszam, mała pomyłka:) pisałem o Mad Maxie 3, a jestem na Chinatown:) Sorki, aczkolwiek oba filmy mają właśnie ten sam grzech, a wystarczyłoby trochę przyspieszyć akcję

ocenił(a) film na 5
Pogromca_nolifow

Zgadzam się, trochę wiało nudą...

ocenił(a) film na 6
Loramski

Popieram!

Loramski

Dla mnie dobry,. ale nie genialny

ocenił(a) film na 10
Loramski

To noir... spalony w kalifornijskim słońcu (sic!) i to już na wstępie czyni go zupełnie nietuzinkowym. Od przestępców roi się tu pośród rajskich gajów pomarańczowych ciągnących się aż po horyzont. A to dopiero początek zaskoczeń (na czele z wyjątkowo aktualnym kontekstem - malejącą ilością wody, stepowieniem, pustynnieniem ziemi.

-Boli Pana nos?
-Tylko kiedy oddycham.

ocenił(a) film na 8
Loramski

Widzisz w PL nawet takie stwierdzenie jest ryzykowne. Bo zaczęła się dyskusja czy film się komuś podoba i o kwestiach gustu. Co za naród. Przecież jak ci się "nie podoba" to po wdajesz się w rozkminy o samym filmie. W Polsce wszystko nie podoba się wszystkim. Nic nie robią - źle, robią źle, zabrali tamtym, też źle, dali innym, to też źle.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones