PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32727}
7,8 40 622
oceny
7,8 10 1 40622
6,9 23
oceny krytyków
Dekalog I
powrót do forum filmu Dekalog I

Nie czaje. (SPOJLERY)

ocenił(a) film na 8

Mógłby ktoś tak w miarę prosto wytłumaczyć o czym był ten film? Na serio, dla mnie to wygląda tak: był sobie ojciec z synem bardzo dobre mieli relacje ze sobą, ale ojciec niestety nie wierzył (?) w Boga, zaś syn powoli odkrywał wiarę (?) no i tak się złożyło, że pewnego popołudnia synek zaginął, zaś po dłuższej chwili okazuje się, że nie tylko zaginął, ale również zginął. No i na tym się kończy film, nie było w nim nic niezwykłego, jest to opowieść o rodzince którą dotyka tragedia i na tym film się kończy. Nie mam pojęcia jakie przesłanie miał nieść ze sobą ten film, może jakbym poświęcił mu więcej czasu (mimo, że w skupieniu oglądałem ten film) to bym to jakoś rozkminił, ale chciałbym poznać wasze opinie o czym to było? Jak trzeba go interpretować? a może właśnie o to chodzi żeby na siłę się w nim nie dociekać jakiś ukrytych znaczeń tylko po prostu oglądać i patrzeć co się będzie działo?

Z oceną się wstrzymuję, ale zaletą tego filmu jest z pewnością bardzo dobra gra aktorska, muzyka i klimat, mimo, iż tak naprawdę nic się nie dzieje przez większość filmu to w napięciu czekałem co będzie dalej.

ocenił(a) film na 9
szpula0

Może i historia banalna ale przekaz wręcz przeciwnie. Na uwagę w filmie zasługują rozmowy na temat Boga , życia po śmierci. Ciotka jak i ojciec chłopca ,prezentują dwie antagonistyczne postawy: ojciec - racjonalista, kult nauki i rozumu, ciotka: zagorzała katoliczka , wierzy w życie po śmierci. Sam chłopiec zastanawia się nad tym , po co mu algorytmy, rachunki skoro każdego czeka śmierć.
Kluczowa scena to ślepa wiara w cudowność techniki, w to , że życie da się zmierzyć i zważyć. Ojciec obliczając , wytrzymałość lodu - zaufał liczbom, nie zauważał innej Sile decydującej o warunkach atmosferycznych a co najważniejsze Sile decydującej o ludzkim życiu . Mimo, że sam sprawdził grubość lodu , nie otrzymał gwarancji , że takie warunki się utrzymają. Radość i entuzjazm dziecka były silniejsze od rozsądku ale i również przyzwolenie ojca , pokierowane kultem nauki , doprowadziło do tragedii.
Prawdopodobnie w czasie śmierci Pawła , Krzysztofowi rozlewa się atrament, powód jest nieznany na papierach, książkach, widnieje wielka czarna plama a może to znak od Boga? nie na darmo jest to pierwsza część Dekalogu,która mówi: nie będziesz miał bogów cudzych przede mną ....w tym przypadku owymi bogami są cuda techniki, ślepa wiara w to , że życie to zbiór liczb, gdzie wszystko da się wyliczyć....taka jest moja interpretacja.

ocenił(a) film na 8
czworka4

Jestem pod wrażeniem, że tak zwięźle i dokładnie wytłumaczyłeś w paru zdaniach sens tego filmu. Dzięki wielkie!
W takim razie 8,5/10

ocenił(a) film na 9
szpula0

Wytłumaczyłam:) nie ma za co, polecam dalsze części Dekalogu:) Pozdrawiam

ocenił(a) film na 6
czworka4

Film dowodzi tego, ze wszelaka ślepo oddana wiara ( w cokolwiek) jest błędna.

Na marginesie nie wyobrazam sobie puscic dzieciaka samego nad zbiornik wodny, to juz nie wiara w racjonalizm tylko zwykla glupota. Poza tym czy ojcu bylo zal widac troche kasy zeby mlodego wyslac na lodowisko?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones