Duża ryba

Big Fish

2003 2 godz. 5 min.
7,7 96 056
ocen
7,7 10 1 96056
57 760
chce zobaczyć
7,1 12
ocen krytyków
{"rate":7.0833335,"count":12}

Film opowiada historię Edwarda Blooma (Albert Finney), chwalipięty, który zawsze wyolbrzymiał swoje dokonania i doświadczenia. Jako młody człowiek (grany przez Ewana McGregora) opuścił swoje miasteczko w Alabamie i podróżował dookoła świata, aby ostatecznie wrócić w rodzinne strony. Prawie każdy był oczarowany jego nieprawdopodobnymi historiami, każdy oprócz jego syna Willa (Billy Crudup), który właśnie wrócił do domu, by zająć się umierającym na raka ojcem. Will stara się dowiedzieć jak najwięcej o swoim umierającym ojcu. Z opowieści rodzica i plotek słyszanych w okolicy próbuje stworzyć biografię ojca, która pełna jest baśniowych i mitycznych zdarzeń. Zbierając do kupy wszystkie te opowieści, zaczyna rozumieć wielkie wyczyny i niepowodzenia ojca. 

tigrau
opis użytkownika

William Bloom jest statecznym i poważnym człowiekiem w odróżnieniu od swojego rozmarzonego i radosnego ojca Edwarda, z którym nie rozmawiał od wielu lat. Stracił swoją dziecięcą wiarę w niezwykłe opowieści ojca, który żyje w świecie z pogranicza prawdy i fałszu. Kiedy pewnego dnia dochodzi do niego wiadomość o jego krytycznym stanie, jedzie aby być przy nim w ostatnich chwilach życia. Podczas pobytu u rodziców zwierza się ojcu ze swoich wątpliwości. Uważa, że całe życie okłamywał ich tłumacząc się głupimi opowiastkami. Lecz w miarę czasu poznaje nieodkrytą historię jego życia i zaczyna rozumieć sens jego opowieści.

Mroczek
opis użytkownika

Młody Edward Bloom (Ewan McGregor) to człowiek o wielkim apetycie na życie i niezwykłych pasjach. Powróciwszy po latach do rodzinnego miasteczka (wspaniała kreacja Alberta Finneya 5-krotnie nominowanego do Oscara dla Najlepszego Aktora i dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego za "Erin Brockovich"), zachwyca swoich słuchaczy nieprawdopodobnymi opowieściami, pełnymi elementów baśniowych i mitycznych, w których prawda miesza się z fikcją. Syn Edwarda, William (Billy Crudup) stara się dowiedzieć jak najwięcej o swym umierającym na raka ojcu. Zbiera wszystkie te nieprawdopodobne opowieści i elementy łamigłówki w całość, by zrozumieć wielkie wyczyny i niepowodzenia ojca. Wyrusza w osobistą, mistyczną podróż, podczas której stara się oddzielić rzeczywistość od mitów, a nie jest to wcale proste...

opis dystrybutora dvd

Film powstał na podstawie książki Daniela Wallace'a pod tytułem "Duża ryba. Powieść o mitycznych proporcjach". Poznajemy w nim Edwarda Blooma (Albert Finney), człowieka poważnie chorego na raka. Jego syn William (Billy Crudup) nie spotykał się z nim zbyt często, dlatego postanawia przed śmiercią ojca dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat. Chociaż na początku traktuje jego opowieści jako zmyślone i fikcyjne bajki dla naiwnych, to z czasem stara się w nie uwierzyć i zrozumieć ich sens. Wraz z nim przenosimy się w baśniowy świat młodości Edwarda (Ewan McGregor), docieramy do szczęśliwego miasteczka, gdzie zaczyna się owa mityczna podróż...

Agentka_Gosienka
opis użytkownika

Film opowiada historię Edwarda Blooma, człowieka o nieprawdopodobnie bujnej wyobraźni. Pod wrażeniem jego ciekawych i magicznych opowieści są wszyscy prócz jego syna Williama. Dorosły już, stateczny i twardo stąpający po ziemi William ma za złe ojcu to, iż ten wiecznie opowiada nieprawdopodobne historie zamiast powiedzieć kim jest naprawdę. Gdy William dowiaduje się o śmiertelnej chorobie ojca, postanawia wysłuchać po raz kolejny wszystkich jego opowieści, w których prawda miesza się z fikcją i dowiedzieć się kim tak naprawdę jest jego ojciec - Edward Bloom.

F_L
opis użytkownika

"Przybity" do łóżka ośmioletni chłopiec Edward Bloom spędza czas na czytaniu encyklopedii. Wyjątkowe zainteresowanie wzbudzają w nim informacje o złotych rybkach ("jeśli złote rybki trzymane są w małym akwarium pozostają małe, jeśli natomiast mają do dyspozycji większa przestrzeń, ich wymiary mogą się podwoić, potroić, a nawet zwiększyć czterokrotnie").

Po dziesięciu latach, gdy jest już najpopularniejszym chłopakiem w Ashton (Południowa Karolina), uświadamia sobie, że tak jak złota rybka - by w pełni dorosnąć opuścić swoje rodzinne miasto i poznać świat.

I w tym momencie rozpoczyna się magiczna podróż.

Wiele lat później Edward znany jest jako autor niezwykłych opowieści o swoim życiu, które często osiągają wymiar surrealistyczny. W nadzwyczajnych historiach Blooma zakochuje się każdy z wyjątkiem jego syna Willa, który przytłoczony karierą ojca opuścił dom. Gdy Edward zaczyna mieć kłopoty ze zdrowiem, jego żona Sandra próbuje pogodzić ich ze sobą. Will postanawia udać się w osobistą podróż, która pomogłaby mu oddzielić rzeczywistość od mitów, których pełno w historiach jego ojca.

Vinter
opis użytkownika