Albert Finney 

7,8
7 326 ocen gry aktorskiej
Albert Finney
Szerokiej publiczności kojarzy się głównie z rolą ekscentrycznego detektywa - Herkulesa Poirot, z ekranizacji powieści Agathy Christie, "Morderstwo w Orient Expressie". Ten wybitny aktor zaczynał swą karierę na deskach teatru. Specjalizował się zwłaszcza w kreacjach postaci Szekspirowskich. W kinie zadebiutował u Tony'ego Richardsona w "Music-hall". Popularność przyniosła mu kreacja młodego, zblazowanego i niepogodzonego ze światem robotnika, w filmie Karela Reisza "Z soboty na niedzielę", który to obraz zaliczany jest do klasyki nurtu Free Cinema. Od tej pory Finney rozważnie wybierał wśród podsuwanych mu scenariuszy filmowych, nie dając się nigdy przyporządkować jednemu wizerunkowi. Aktor ma w swoim pokaźnym dorobku bardzo zróżnicowane role. Na trwałe zapisał się w historii kina swoimi dojrzałymi kreacjami aktorskimi, wśród których warto wymienić choćby rolę alkoholika w filmie "Pod wulkanem", czy artysty teatralnego w "Garderobianym". Pięciokrotnie nominowany był do Oskara. Aktor zmarł 8 lutego 2019 roku. Ostatnim obrazem w którym zagrał był "Skyfall".
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 9 maja 1936

data śmierci: 8 lutego 2019

miejsce urodzenia: Manchester, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 175 cm

Złoty Glob
Zdobył 3 nagrody Złoty Glob, 12 innych nagród oraz 30 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
czterokrotnie żonaty: 1. Jane Wenham (1957 - 1961, rozwód), syn Simon (ur. 16.09.1958); 2. Anouk Aimée (07.08.1970 - 1978, rozwód); 3. Katherine Attson (1989 - 1991, rozwód), syn Declan; 4. Pene Delmage (od 2006 do jego śmierci)
Jest absolwentem Royal Academy of Dramatic Arts (RADA) w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Miał zagrać tytułową postać w filmie "Lawrence z Arabii". Zrezygnował z roli z uwagi na zbyt długi okres zdjęć oraz inną, ciekawszą propozycję.
Zastanawiano się nad obsadzeniem go w roli dziadka Joe w filmie "Charlie i fabryka czekolady". Postać tę zagrał jednak David Kelly.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

RIP
09.05.1936 - 08.02.2019.

Albert Finney, dla mnie osobiście, wraz Alec'iem Guiness'em są najlepszymi aktorami brytyjskimi i najbardziej niedocenionymi, zwłaszcza Finney.
Pytanie do fanów aktora, jakie jego kreacje uważacie za najlepsze?
Osobiście uważam, że jego najlepsze kreacje to
1."Gathering Storm" jako jedyny, prawdziwy, wiernie...

Uwielbiam jego kreacje aktorską w filmie Dwoje na Drodze w ktorym grał wraz z Audrey
Hepburn.
Jeden z najlepszych aktorów.

Rewelacyjny aktor.Przypomniał o sobie w emitowanym dziś Wędrowna Trupa.A jaki znawca kobiet.Jedna z byłych żon to o zmysłowej urodzie Anouk Aimee.

uwielbiam ten film !