Billy Crudup 

William Gaither Crudup

7,5
12 542 oceny gry aktorskiej
Billy Crudup
Billy Crudup urodził się 8 lipca 1968 roku w Manhasset, w stanie Nowego Jorku. Ma dwóch braci: Thomasa (ur. 1967) i Brooksa (ur. 1971). Dorastał na Florydzie i w Teksasie. Jako kilkunastoletni chłopiec zabawiał rodzinę i przyjaciół niewielkimi przedstawieniami, które sam wymyślał. Mając 17 lat pracował w restauracji w Fort Lauderdale. Ukończył University of North Carolina na wydziale sztuki w Chapel Hill, a potem rozpoczął studia na Uniwersytecie Nowojorskim Tisch School of the Arts i w 1994 r. otrzymał tytuł magistra sztuk pięknych. Swoją pracę jako aktor rozpoczął na deskach broadway'owskich teatrów. Za rolę w sztuce Toma Stopparda "Arkadia" zdobył w 1995 roku aż trzy nagrody: Outer Critics Circle dla "najlepszego debiutanta", Theatre World Award i Clarence Derwent Award. Na kinowym ekranie zadebiutował rolą Tommy'ego Marcano w dramacie "Uśpieni"(1996) Barry'ego Levinsona, a następnie został zaangażowany przez Woody'ego Allena do roli Kena w komedii "Wszyscy mówią, kocham cię" /Everyone Says I Love You(1996). Zagrał w tytułowej roli w obrazie "Without Limits"(1998) , historii legendarnego biegacza Stevena Prefontaine. Za tę rolę otrzymał nagrodę National Board of Review. Zagrał też u reżysera Pata O'Connora w "Inventing the Abbotts"(1997).

Wystąpił także w uznanym przez krytyków filmie Alison Maclean "Syn Jezusa"(1999) z Samanthą Morton, Holly Hunter i Denisem Leary. A za rolę FH w tym dramacie otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora na festiwalu filmowym w Paryżu oraz nominację do nagrody Independent Spirit. Można go było także oglądać w filmie Camerona Crowe "U progu sławy" /Almost Famous/(2000) z Frances McDormand i Kate Hudson oraz w "Waking the Dead"(2000) z Jennifer Connelly. Wystąpił w dramacie wojennym "Charlotte Gray"(2001) z Cate Blanchett oraz w dramacie "World Traveler"(2001) z Julianne Moore.

W teatrze wystąpił m.in. w sztuce "The Elephant Man" u boku Ruperta Gravesa i Kate Burton. Za swoją pracę został nominowany do nagrody Tony. Na Broadwayu zadebiutował w sztuce Toma Stopparda "Arcadia" w reżyserii Trevora Nunna, nagrody Outer Critics Circle oraz Theater World (1995). Inne produkcje teatralne z jego udziałem to "Bus Stop" Williama Inge z Mary Louise Parker,"Three Sisters", nominacja do nagrody Drama Desk, "Oedipus" z Frances McDormand, "Measure for Measure" w Delacorte Theater w Central Parku w Nowym Jorku, "The Resistible Rise of Arturo" z Alem Pacino i Steve'm Buscemi.

Mieszka w Nowym Jorku. Regularnie pojawia się na deskach teatrów Broadway'u. Sztuka Czechowa "Trzy siostry" (1997), w której zagrał wraz z Lili Tyler i Jeanne Tripplehorn spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki. Od 1996 r. spotyka się z aktorkę Mary-Louise Parker, którą poznał w trakcie pracy nad przedstawieniem "Bus Stop".

Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 8 lipca 1968

miejsce urodzenia: Manhasset, Nowy Jork, USA

wzrost: 174 cm

Emmy
Zdobył Emmy, 1 inna nagroda i 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Odrzucił rolę Bruce Bannera w filmie "Hulk". Angaż otrzymał Eric Bana.
Ukończył University of North Carolina w Chapel Hill.
Zagrał w reklamówce karty Mastercard w 2000-02.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych