PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1493}
6,8 8 789
ocen
6,8 10 1 8789
7,0 4
oceny krytyków
Excalibur
powrót do forum filmu Excalibur

Mrok, krew i magia

ocenił(a) film na 8

Trzeba przyznać, że mimo swojego wieku film jest wspaniały. Taka ponura, krwawa i lekko magiczna interpretacja jest chyba najleprza dla arturiańskiego mitu. Muzyka Wagnera choć naprawde dotychy innych legend(Zygfryd, Parsifal, Tristan i Izolda) pasuje do "Excalibura" i stanowi jego wizytówkę, a enigmatyczne(tylko dla nie wtajemniczonych) zakończenie wprawia o dreszcze.

ocenił(a) film na 9
Mizi

Dlaczego 'mimo'? otóż wydaje mi się że swoisty wiek (właśnie dlatego) wpływa znacząco na niebywały ponury klimat, mistycyzm w nieco baśniowej otoczce.. dodatkowo znakomicie zagrane postacie. W obecnych produkcjach fantasy trudno dostąpić takich cech i zalet. Dla mnie film znakomity i śmiało można uznać go za jednego z ważniejszych w swoim gatunku. W moim odczuciu film jednak troche niedoceniony i zapomniany.

ocenił(a) film na 10
Ray4H

Jest powszechnie uważany za najlepszy film fantasy do czasu Władcy pierścieni.Szkoda,że ten genialny film rzadko gości w tv,bo takiego Eragona czy Króla Artura bije na głowę.

ocenił(a) film na 8
Mizi

film oglądałam wczoraj zupełnie przypadkowo i to na dodatek na niemieckiej stacji, ze względu na słabą znajomośc języka więcej się domyslałam niż rozumiałam. ale chcę powiedziec, że podobał mi sie i zrobił na mnie wrazenie, nieszkodzi że jest już nienowy, wcale tego nie widac.
nie znam zbyt dobrze legend o Arturze ani o tytułowym mieczu, dlatego musiałam trochę poszukac na necie. wydaje mi się jednak, że film był bardzo wiarygodny i chyba jedyny prawdziwy. bo te inne wersje jakie widziałam były totalnie inną historią. "Król Arur" z Clivem Owenem był po prostu masakryczny, nie dało się tego oglądac, byłam zdegustowana. "Rycerz krola Arura" to jakas taka powiedziałabym bardziej impresja na temat niż opowieśc o królu, rycerzach i mieczu - raczej mydlana bajka, na dodatek zbyt komediowa zamiast dramatyczna.
jezeli zaś chodzi o prawdziwośc, zgodnośc historyczną "Excalibura" to tak jak ktoś już tu wspominał zgadza się, zbroje rycerzy nie są z czasów Arura tylko z XV wieku, ale na to można przymknąc oko, nawet dodaje im to uroku :) Ale na co nie moglam już przymykac ciągle oka to fakt, że ci rycerze łącznie z samym królem nie rozstawali sie z tymi zbrojami. podczas gdy w rzeczywistości rycerz nosił zbroję podczas wojny, bitew, turniejów i pojedynków, nie nosił jej juz na pewno podróżując, wtedy nawet zmieniał konia na takiego przeznaczonego do podróżowania; nie siedział w zbroi podczas uczt i spożywania posiłków; ani już tym bardziej podczas seksu (Uther zgwałci Igrene będąc w pełnej zboi)
bardzo podoba mi sie obsada: Artur, Lancelot, Ginewra i Merlin są bardzo charaterystyczni. ciekawostką jest Liam Neeson z tym kucykiem na środku głowy a la samuraj hehe ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones