film

Gra pozorów

The Crying Game
1992
1h 52m
7,3 6 520
ocen
7,3 10 1 6520
7,5 6
ocen krytyków
Członek IRA zaprzyjaźnia się z porwanym dla okupu Brytyjczykiem. Gdy uprowadzony mężczyzna ginie, żołnierz postanawia odszukać jego dziewczynę. więcej mniej
Gra pozorów zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar, 12 innych nagród oraz 17 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
7 wspaniałych
Spoilery
Jeśli nie boicie się spoilerów, to zapraszamy do obejrzenia dzisiejszego odcinka, w którym Łukasz Muszyński prezentuje siedem jego zdaniem najważniejszych w historii kina niespodziewanych zwrotów akcji. 2016-04-24T09:15:38 PT8M40S https://fwcdn.pl/webv/90/91/39091/a1.39091.4.jpg

Brytyjski żołnierz (Forest Whitaker) wpada w pułapkę zastawioną przez bezwzględnego bojownika IRA i zostaje uprowadzony gdzieś w Północnej Irlandii. Zdając sobie sprawę z tego, jak niewiele czasu mu pozostało, żołnierz prosi Fergusa (Stephen Rea), jednego z porywaczy, aby pożegnał od niego jego dziewczynę, która mieszka w Londynie. Gra właśnie się rozpoczęła!

boxoffice
$62 548 947 w USA
studio
Channel Four Films (przedstawia) / Palace Pictures (przedstawia) / British Screen Productions (współudział) / więcej
tytuł oryg.
The Crying Game
inne tytuły
The Soldier's Wife (tytuł roboczy) USA
więcej
Zdjęcia do filmu kręcono w Londynie, Burnham Beeches, Shepperton (Anglia, Wielka Brytania), hrabstwie Armagh (Irlandia Północna, Wielka Brytania), Bettystown i Laytown (Irlandia).
Film był odrzucany przez studia filmowe ze względu na słynny, kontrowersyjny zwrot akcji. Obawiano się, że może on zniechęcić widzów do obejrzenia filmu. W rzeczywistości właśnie to niespodziewane rozwiązanie fabularne okazało się największą zachętą do obejrzenia filmu.
Neil Jordan chciał początkowo zatytułować film "The Soldier's Wife" (w dosł. tłumaczeniu "Żona żołnierza"), jednak jego przyjaciel - Stanley Kubrick doradził mu ten tytuł. Kubrick argumentował to swoim przekonaniem, że filmy o tytułach kojarzących się z religią lub wojskowością zwykle zniechęcają widzów oraz okazują się finansowymi klapami. Słuszności tej tezy dowodzi historia dwóch wcześniejszych filmów JordanaNeil Jordan: "Cud" oraz  "Nie jesteśmy aniołami".
Oddział IRA porywa żołnierza brytyjskiej armii imieniem Jody (Forest Whitaker) i przetrzymuje go, oficjalnie licząc na wymianę za aresztowanych towarzyszy broni. Jednym z porywaczy jest Fergus (Stephen Rea), który z coraz większym sceptycyzmem podchodzi do decyzji swoich przełożonych i traci wiarę w słuszność Sprawy. Zaprzyjaźnia się z porwanym, co... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Słabo znany w Polsce

ocenił(a) film na 8

A szkoda, bo to świetny, znakomicie zagrany film. Zresztą ilość zdobytych nagród i nominacji mówi sama za siebie. Jeśli ktoś nie zna, to naprawdę warto nadrobić.

10!

ocenił(a) film na 9

Jeden z najlepszych jakie w życiu widziałam. Bez dyskusji : REWELACJA!
... Scenariusz, aktorzy, muzyka ... Genialny film.

Pierwsza część filmu kompletnie nie pasuje do drugiej. Zapowiada się dobry dramat/thriller z wątkiem organizacji terrorystycznej IRA, a nagle przeradza się w jakieś dziwne romansidło. Jeden z najdziwniejszych filmów, jakie widziałem.

na koncu jest the best. Od lat mam ja w telefonie jako dzwonek.

Zabij nie pojme

ocenił(a) film na 9

Niech mi ktoś wytłumaczy co jest grane,obejrzałem "single men" i to powyższe dzieło,pierwszy
miłość gejowska, drugi miłość... nie mam pojęcia jak to ująć,zdumiewa mnie to że w filmach
heteroseksualnych spłyca się miłość do jakieś chorej żądzy, namiętności,nie potrafią pokazać że
można kochać osobowość to jakim...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones