Jim Broadbent 

James Broadbent

7,8
20 504 oceny gry aktorskiej
Jim Broadbent
Ojciec jednego z najbardziej wszechstronnych aktorów brytyjskich, Jima Broadbenta, zarabiał na życie robieniem mebli, a jego matka była rzeźbiarką.
Ten wybitny aktor w 1972 roku ukończył prestiżową Londyńska Akademię Muzyki i Dramatu (LAMDA) i zaczął występować w teatrze, m.in. w Royal Shakespeare Company. Był również współtwórcą dwuosobowej grupy teatralnej National Theatre of Brent. W późniejszych latach zdarzało mu się grywać znakomite i niesamowicie zróżnicowane role- poczynając od Boga, poprzez Robespierra, a kończąc na... Marii Antoninie. Podobnie jak jego rodzice, należy do amatorskiego kółka dramatycznego.
Poza teatrem, Broadbent często pojawia się w telewizji i w kinie. Jego kariera rozpoczęła się w późnych latach ’70. Podobno Broadbent już wtedy oczekiwał, że prawdziwe sukcesy zacznie odnosić o wiele później. Tymczasem zadebiutował na wielkim ekranie w 1978 roku małą rolą w „Krzyku” Jerzego Skolimowskiego. Następnie w 1981 roku pojawił się w filmie „Bandyci czasu” Terrego Gilliama. Reżyser ten zatrudnił aktora do jednego ze swoich następnych projektów- filmu „Brazil” z Robertem de Niro i Bobem Hoskinsem. Widzowie mogli też podziwiać jego talent w filmie Stephena Frearsa „Wykonać wyrok” (1984). Międzynarodową sławę przyniosła Broadbentowi współpraca z Mikiem Leigh, który obsadził go w jednej z głównych ról filmu „Życie jest słodkie”. Następnymi filmami Jima Broadbenta były „Gra pozorów” Neila Jordana, „Niezwykły kwiecień” Mika Newella. W 1994 roku, kiedy był w Irlandii, niespodziewanie zadzwonił do niego Wody Allen. Zaproponował Broadbentowi rolę w „Strzały na Broadwayu”, która to rola przyniosły mu potem wielką popularność. Aktor nie wahał się ani chwili, głównie ze względu na samą osobę reżysera, którego wyjątkowo ceni i o którym wypowiada się w samych superlatywach. Jednak prawdziwy przełom w jego karierze nastąpił w 2001 roku. Zagrał wówczas w trzech głośnych produkcjach. W „Dzienniku Bridget” partnerował nominowanej do Oskara Renée Zellweger. Zagrał też Harolda Zidlera w obsypanym nagrodami „Moulin Rouge”; za tę rolę otrzymał nagrodę BAFTA (za drugoplanową role męska). Oscarem za drugoplanową rolę męską nagrodzono natomiast jego rolę w „Iris” filmie opowiadającym o życiu wybitnej pisarki Iris Murdoch, cierpiącej na chorobę Alzheimera. Po tych sukcesach aktor nie osiadł na laurach. W następnych latach fani mogli podziwiać jego talent m.in. w „Gangach Nowego Jorku” Martina Scorsese oraz w serialu telewizyjnym „Wzbierająca burza”.
Obecnie mieszka w Londynie ze swoją żoną Anastasią Lewis. Mają też dom w Lincolnshire.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 24 maja 1949

miejsce urodzenia: Lincoln, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 188 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 9 innych nagród oraz 23 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Anastasia Lewis (od 1987)
W 1972 r. ukończył London Academy of Music and Dramatic Art w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Był brany pod uwagę do roli Wilbura Turnblada w filmie "Lakier do włosów", którą ostatecznie otrzymał Christopher Walken.
Zaoferowano mu rolę Derek 'Del Boy' Trottera w serialu "Tylko głupcy i konie", którą jednak odrzucił. W konsekwencji angaż ten otrzymał David Jason, a Jim Broadbent wystąpił jedynie gościnnie w 3 epizodach.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Pojawia się w roli maestra w 7 sezonie Gry o Tron.

W każdym obrazie,w każdej roli daje z siebie wszystko....na 100%

kapitalny w roli Johna Bayleya gdzie nawet przycmil Judi Dench

Dołącza do gry

10 za rewelacyjne role profesorów: Slughorna, Kirke'a i Stanfortha. Wszystkie te kracje zapadają w pamięć i działają na wyobraźnię.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones