Alfred Amey

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/9136/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":517,"rate":7.945841392649903,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,9
517 ocen gry aktorskiej
Jaye Davidson I
Według wielu krytyków Jaye Davidson, który wystąpił jedynie w dwóch filmach, pozostawił po sobie znaczący ślad w historii hollywoodzkiego kina. Po otrzymaniu nominacji do Oskara w 1993 za "Grę pozorów" Neila Jordana, w której wystąpił tworząc osobliwą i z pewnością niezapomnianą kreację Dil u boku Mirandy Richardson i Foresta Whitakera, pojawił się już jedynie "Gwiezdnych Wrotach" w 1994 roku, aby następnie zniknąć z filmowej sceny.
Urodzony w Riverside (USA, Kalifornia) w 1968 roku, syn matki Angielki i ojca pochodzącego z Ghany (Afryka Zachodnia), opuścił wraz z rodziną Amerykę mając 2,5 roku. Dorastał w Hertfordshire w Wielkiej Brytanii. Wkrótce potem rodzice aktora rozeszli, zaś Jaye zamieszkał razem z mamą. W 1984 roku, gdy miał 16 lat, ostatecznie porzucił swoją edukację i rozpoczął życie na własny rachunek. Utrzymywał się z różnych zajęć, między innymi pracował jako model, starał się zostać projektantem mody.
Swoją krótką karierę filmową rozpoczął, gdy jako 25-latek został zauważony przez filmowców na scenie jednego z londyńskich klubów gejowskich. Poszukiwali oni odpowiedniej osoby do powstającego filmu "Gra pozorów". Jaye podjął się wystąpienia w owej produkcji z powodu poważnych trudności finansowych.
Davidson nigdy nie zatrudnił własnego agenta ani z niczego nie rezygnował dla kariery aktorskiej twierdząc, że nigdy nie stanie się ona jego głównym zajęciem. Po pierwszym sukcesie zdecydował się wystąpić w roli boga Ra u boku Kurta Russella i Jamesa Spadera w filmie Rolanda Emmericha "Gwiezdne Wrota", co jedynie powiększyło grono jego fanów dając mu pretekst do opuszczenia Hollywood.
W 2009 roku pojawił się na chwilę w krótkometrażowej komedii "The Borghilde Project".
Oficjalnie gej, głoszący buntownicze hasła, ceniący wolność i niezależność jednostki, skory do imprezowania i nie lubiący parować. Po filmowych sukcesach stwierdził, że nie chce aby aktorstwo zapewniało mu popularność, dlatego powrócił do swojego wcześniejszego stylu życia.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 marca 1968

miejsce urodzenia: Riverside, Kalifornia, USA

wzrost: 160 cm

Ma dwie siostry.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych