Miranda Richardson I

Miranda Jane Richardson

7,4
9 622 oceny gry aktorskiej
Miranda Richardson I
Kariera Mirandy Richardson związana była początkowo z brytyjską sceną teatralną i telewizyjną. Na dużym ekranie aktorka debiutowała w filmie Mike'a Newella "Dance With Stranger". Rola ta przyniosła jej uznanie zarówno widzów, jak i krytyki, dostrzeżona została również przez Stevena Spielberga, który uwzględnił aktorkę w obsadzie swojego kolejnego filmu "Imperium Słońca".
Miranda Richardson należy do grona bardzo wszechstronnych artystów, czego dowiodła kolejnymi rolami, m.in. w komedii romantycznej Mike'a Newella "Enchanted April", "Grze pozorów" Neila Jordana (aktorka nagrodzona Złotym Globem) oraz "Skazie" Louisa Malle'a, za którą nominowana była do Oscara. Innym znaczącym filmem w jej karierze był obraz "Tom & Viv", w którym zagrała rolę Vivienne Haigh-Wood, pierwszej żony poety T.S. Eliota. Za swoją wspaniałą kreację wyróżniona została nominacjami do Złotego Globu i Oscara oraz jako najlepsza aktorka zdobyła nagrodę National Board of Review. Filmografia Richardson to również takie tytuły jak: "The Evening Star", "Kansas City", "Century", "The Innocent", "The Mad Monkey", "The Bachelor", "The Designated Mourner". Inne znaczące filmy z jej udziałem to "Apostoł" Roberta Duvalla, "Merlin" (kolejna nominacja do Złotego Globu), "Big Brass Ring" z Harvey'em Keitelem i "Alice", nowa wersja "Alicji w krainie Czarów". Na małym ekranie aktorka pojawiła się między innymi w produkcji HBO "Fatherland" (rola nagrodzona Złotym Globem) oraz produkcjach BBC: "Blackadder", "Die Kinder", "Christopher Columbus", "Redemption", "Old Times", "Secret Friends" i "Sweet As You Are". Przedsięwzięcia sceniczne aktorki to między innymi role w "The Designated Mourner" Wallace'a Shawna na deskach The Royal National Theatre, "Mountain Language" Harolda Pintera, "A Lie of the Mind" Sama Sheparda, "Edmond" Davida Mameta i "The Changeling".
Pojawiła się także w filmach: "Godziny", "Pająk", "Jeździec bez głowy".
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 3 marca 1958

miejsce urodzenia: Southport, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 165 cm

Złoty Glob
Zdobyła 2 nagrody Złoty Glob, 4 inne nagrody oraz 24 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Ubiegała się o rolę Alex Forrest w filmie "Fatalne zauroczenie", którą ostatecznie otrzymała Glenn Close.
Ma starszą siostrę - Lesley Richardson, która jest pedicurzystką.
Bierze aktywny udział w akcjach charytatywnych. Wspomogła m.in. Comic Relief, szpital królewski w Chelsea, dziecięce hospicja, szpital dla zwierzat Victoria, tybetański projekt Peace Garden.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Julianne Moore.Przynajmniej mnie się tak kojarzy

Jest moją ulubioną aktorką, ma bez wątpienia wielki talent aktorski, umie wcielić się w różnorodne postaci w filmach. Szkoda, że wiele uzdolnionych aktorów jest mało popularnych. Poza tym wygląda bardzo młodo w filmach:) Świetna aktorka

rzadko widze ją na ekranie, ale uważam, że jest jedną z najlepszych (jak nie najlepszą) i profesjonalnych aktorek jaką kojarzę.
wiem, że Miranda patrzy na aktorstwo trochę inaczej niż większość gwiazd, czytałem gdzieś, że właśnie woli grywać w mniej dochodowych i popularnych filmach, ale za to grywać różnorodne...

Wykwintna królowa w filmie Książę i Ja i wścipska dziennikarka to ta sama osoba nie wiarygodne no ale coz :D Jak widac dobry aktor potrafi zagrac kazda role :)

Rita jak w mordę strzelił! :) Dobry wobór!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones