Film

Idol

Velvet Goldmine
1998
2 godz. 4 min.
7,4 9 526
ocen
7,4 10 1 9526
15 709
chce zobaczyć
6,3 7
ocen krytyków
Młody dziennikarz zbiera materiały do artykułu o legendarnym muzyku sceny glam-rockowej, który zniknął bez śladu, u szczytu swej popularności. Więcej Mniej
Idol zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

BAFTA
Film zdobył nagrodę BAFTA, 3 inne nagrody i 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Rok 1974: znany angielski wykonawca muzyki rockowej inscenizuje własną śmierć i znika. W dziesięć lat później angielski dziennikarz pracujący dla amerykańskiej gazety próbuje rozwikłać tajemnicę. Dociera do jego byłej żony i bliskich współpracowników, ale wszystkie ślady się urywają.

boxoffice
$1 053 788 w USA
na podstawie
James Lyons (materiały do scenariusza, historia)
studio
Channel Four Films / Goldwyn Films / Killer Films / Więcej...
tytuł oryg.
Velvet Goldmine
inne tytuły
Glitter Kids (tytuł roboczy) Miedzynarodowe
Więcej...
Todd Haynes chciał aby Jacka Fairy zagrał Jarvis Cocker, gwiazda brytyjskiego popu.
Narrator oznajmia, że zabójstwo Briana Slade miało miejsce 5 lutego 1974 roku, ale na gazecie czytanej przez Arthura widnieje data 17 marzec 1974.
W filmie wystąpili również Brian Molko i Steve Hevitt czyli wokalista oraz perkusista dość znanego zespołu 'Placebo'. Pojawiają się co prawda na ok. 2 czy 3 min. lecz dla fanów nie lada przyjemnością jest ujrzeć Briana w butach na koturnach wijącego się przy mikrofonie i śpiewającego cover piosenki "20th century boy".
Każdy w swoim życiu posiadał idola, którego podziwiał, który był jego inspiracją i punktem odniesienia do tego, kim chciałby być. Dzisiaj, aby zostać gwiazdą, wystarczy mieć pieniądze i wybujałe ego. Jeszcze kilkanaście lat temu to talent i pomysł na siebie odgrywały znaczącą rolę, a powstały w latach 80. glam rock za główny cel postawił sobie... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych