Todd Haynes I

7,4
879 ocen pracy reżysera
Todd Haynes I
Todd Haynes urodził się 2 stycznia 1961 roku w Los Angeles, a dorastał w pobliskim miasteczku Encio. Jego ojciec Allen E. Haynes był importerem kosmetyków, a matka Sherry Lenne studiowała aktorstwo.

Todd Haynes studiował sztukę i semiotykę na Brown University w Providence, gdzie w 1985 roku wyreżyserował swój pierwszy krótkometrażowy film "Assassins: A Film Concerning Rimbaud". Po ukończeniu studiów przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie współpracował z Apparatus Productions, organizacją non-profit, działającą na rzecz niezależnego filmu.

W 1987 roku nakręcił kontrowersyjny film muzyczny "Superstar: The Karen Carpenter Story", z udziałem lalek Barbie w roli aktorów. Film przedstawia walkę amerykańskiej gwiazdy pop Karen Carpenter z anoreksją i bulimią. Produkcja odniosła sukces na festiwalach filmowych, jednak z uwagi na pozew Richarda Carpentera, dotyczący praw autorskich do muzyki, nie jest dostępny w dystrybucji.

Pełnometrażowy debiut Haynesa wywołał jeszcze więcej kontrowersji. Stał się celem ataków skrajnie prawicowego ugrupowania American Family Association. Film oparty na transgresywnych tekstach Jeana Geneta "Poison", nagrodzony został na festiwalu w Sudance. Dziś uznaje się go za przełomowe dzieło nurtu New Queer Ciemna. Kolejny obraz "Schronienie" z 1995 roku, o kobiecie cierpiącej na niezidentyfikowaną chorobę, potwierdził talent Haynesa.

W 1998 roku Haynes złożył hołd erze glam rocka w swoim "Idolu". Film miał premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes i zdobył nagrodę specjalną jury za największy wkład artystyczny. Opowiada o angielskim dziennikarzu, który jako nastolatek zachwycił się muzyką oraz barwną oprawą lat 70. i dekadę później wyrusza na poszukiwanie swoich bohaterów, by przeprowadzić z nimi wywiad. Największy komercyjny sukces przyniosło reżyserowi "Daleko od nieba", zainspirowane pracami Douglasa Sirka. Film zdobył cztery nominacje do Oscara i mimo, że nie został zwycięzcą w żadnej kategorii, przyniósł autorowi rozgłos i przybliżył jego twórczość szerszej publiczności.

W dramacie "I'm Not There. Gdzie indziej jestem", reżyser powraca do historii muzyki, ukazując różne twarze Boba Dylana poprzez siedem fikcyjnych postaci. Film zdobył ogromną ilość nagród i nominacji, w tym Puchar Volpi na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Najnowszym projektem Todda Haynesa jest pięciogodzinny serial produkcji HBO "Mildred Pierce" na podstawie powieści Jamesa M. Caina.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 2 stycznia 1961

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

Złota Palma
Zdobył Złota Palma, 18 innych nagród oraz 44 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
W 1990 roku wyreżyserował teledysk Sonic Youth do piosenki pt. "Disappearer".
Ukończył studia z zakresu semiotyki na Brown University.
Jego pierwszym znanym projektem jest krótkometrażowy film „Superstar: The Karen Carpenter Story” (1987), opowiadający historię zmarłej na anoreksję tytułowej bohaterki, będący połączeniem fabuły, dokumentu i animacji (główne role „grają” lalki Barbie i Ken). Publiczne odtwarzanie i rozpowszechnianie filmu jest prawnie zakazane ze względu na naruszenie praw autorskich twórcy muzyki wykorzystanej w filmie.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wpisujcie swoje rankingi

Todd Haynes to nazwisko, którego nazwisko mówi coś tylko największym filmowym "szperaczom-okultystom". Jeśli jego właściciel nie dostał się do pierwszej ligi reżyserów kultowych, wynika to z faktu, że nawet na tle twórczości Jarmuscha, Tarantino, Linklatera czy Rodrigueza jego filmy robią wrażenie elitarnych i...

Są strasznie poprawne politycznie.