[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/10492/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":702,"rate":7.472934472934473,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/10492/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":104,"rate":7.0673076923076925,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/10492/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":5,"rate":6.2,"desc":"ocen","profession":"materiałów do scenariusza"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/10492/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":5,"rate":5.4,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}}]
7,5
702 oceny pracy reżysera
Todd Haynes
Todd Haynes urodził się 2 stycznia 1961 roku w Los Angeles, a dorastał w pobliskim miasteczku Encio. Jego ojciec Allen E. Haynes był importerem kosmetyków, a matka Sherry Lenne studiowała aktorstwo.

Todd Haynes studiował sztukę i semiotykę na Brown University w Providence, gdzie w 1985 roku wyreżyserował swój pierwszy krótkometrażowy film "Assassins: A Film Concerning Rimbaud". Po ukończeniu studiów przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie współpracował z Apparatus Productions, organizacją non-profit, działającą na rzecz niezależnego filmu.

W 1987 roku nakręcił kontrowersyjny film muzyczny "Superstar: The Karen Carpenter Story", z udziałem lalek Barbie w roli aktorów. Film przedstawia walkę amerykańskiej gwiazdy pop Karen Carpenter z anoreksją i bulimią. Produkcja odniosła sukces na festiwalach filmowych, jednak z uwagi na pozew Richarda Carpentera, dotyczący praw autorskich do muzyki, nie jest dostępny w dystrybucji.

Pełnometrażowy debiut Haynesa wywołał jeszcze więcej kontrowersji. Stał się celem ataków skrajnie prawicowego ugrupowania American Family Association. Film oparty na transgresywnych tekstach Jeana Geneta "Poison", nagrodzony został na festiwalu w Sudance. Dziś uznaje się go za przełomowe dzieło nurtu New Queer Ciemna. Kolejny obraz "Schronienie" z 1995 roku, o kobiecie cierpiącej na niezidentyfikowaną chorobę, potwierdził talent Haynesa.

W 1998 roku Haynes złożył hołd erze glam rocka w swoim "Idolu". Film miał premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes i zdobył nagrodę specjalną jury za największy wkład artystyczny. Opowiada o angielskim dziennikarzu, który jako nastolatek zachwycił się muzyką oraz barwną oprawą lat 70. i dekadę później wyrusza na poszukiwanie swoich bohaterów, by przeprowadzić z nimi wywiad. Największy komercyjny sukces przyniosło reżyserowi "Daleko od nieba", zainspirowane pracami Douglasa Sirka. Film zdobył cztery nominacje do Oscara i mimo, że nie został zwycięzcą w żadnej kategorii, przyniósł autorowi rozgłos i przybliżył jego twórczość szerszej publiczności.

W dramacie "I'm Not There. Gdzie indziej jestem", reżyser powraca do historii muzyki, ukazując różne twarze Boba Dylana poprzez siedem fikcyjnych postaci. Film zdobył ogromną ilość nagród i nominacji, w tym Puchar Volpi na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Najnowszym projektem Todda Haynesa jest pięciogodzinny serial produkcji HBO "Mildred Pierce" na podstawie powieści Jamesa M. Caina.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 2 stycznia 1961

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

Złota Palma
Zdobył Złota Palma, 17 innych nagród i 39 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Złota Palma Największy wkład artystyczny za film Idol w roku 1998 Złoty Satelita Najlepszy reżyser za film Daleko od nieba w roku 2003 Independent Spirit Najlepszy reżyser za film Daleko od nieba w roku 2003
W 1990 roku wyreżyserował teledysk Sonic Youth do piosenki pt. "Disappearer".
Ukończył studia z zakresu semiotyki na Brown University.
Jego pierwszym znanym projektem jest krótkometrażowy film „Superstar: The Karen Carpenter Story” (1987), opowiadający historię zmarłej na anoreksję tytułowej bohaterki, będący połączeniem fabuły, dokumentu i animacji (główne role „grają” lalki Barbie i Ken). Publiczne odtwarzanie i rozpowszechnianie filmu jest prawnie zakazane ze względu na naruszenie praw autorskich twórcy muzyki wykorzystanej w filmie.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych