Film

Jak rozpętałem drugą wojnę światową

1969
3 godz. 56 min.
7,9 274 755
ocen
7,9 10 1 274755
15 481
chce zobaczyć
7,4 12
ocen krytyków
Pechowy szeregowiec Franek Dolas myśli, że rozpętał II wojnę światową. Chcąc zabłysnąć bohaterskimi czynami, plącze się w coraz większe tarapaty. Więcej Mniej
Jak rozpętałem drugą wojnę światową zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Film składa się z trzech części. Cz.I - Franek po lepszej imprezie budząc się w pociągu, przypadkowym strzałem "rozpętuje" II wojnę światową. Tym "drobnym wypadkiem" zaczyna się zwariowana komedia, której akcja rozgrywa się w obozie jenieckim, w Austrii, Jugosławii, Afryce, na lądzie, morzu i w powietrzu. Franuś swoim "sprytem" doprowadzaFilm składa się z trzech części. Cz.I - Franek po lepszej imprezie budząc się w pociągu, przypadkowym strzałem "rozpętuje" II wojnę światową. Tym "drobnym wypadkiem" zaczyna się zwariowana komedia, której akcja rozgrywa się w obozie jenieckim, w Austrii, Jugosławii, Afryce, na lądzie, morzu i w powietrzu. Franuś swoim "sprytem" doprowadza do szału Niemców, Jugosłowian, Włochów, a zwłaszcza spokojnego oficera brytyjskiego (świetny Rudzki), doprowadza do kilku buntów, m.in. w Legii Cudzoziemskiej, w armii włoskiej (po zdobyciu ważnego strategicznie obiektu wojskowego). W końcu jednak wygrywa rozpętaną przez siebie wojnę i zdobywa śliczną, choć dość energiczną (lubi używać pałki) dziewczynę (Jędryka).

na podstawie
studio
Maksim Gorki Central Studio for Childrens and Youth Films / Przedsiębiorstwo Realizacji Filmów "Zespoły Filmowe"
tytuł oryg.
Jak rozpętałem drugą wojnę światową
inne tytuły
How I Unleashed World War II Miedzynarodowe
How I Unleashed World War II Holandia
Więcej...
Pierwotnie w rolę Franka Dolasa miał wcielić się Wojciech Młynarski. Reżyser Tadeusz Chmielewski obawiał się jednak, że popularny piosenkarz nie da rady pogodzić swych zobowiązań koncertowych z długim okresem produkcji (ponad rok) i wybrał Mariana Kociniaka. Wcześniej w przesłuchaniach wzięli też udział Jan Englert, Jerzy Kamas i Maciej Rayzacher.
W wersji koloryzowanej flaga Jugosławii posiada błędne kolory (flaga zielono-biało-czerwona zamiast niebiesko-biało-czerwonej).
Zdjęcia do filmu realizowano w Łodzi i okolicach, Zgierzu, Poświętnem, Pilchowicach, Nowym Mieście nad Pilicą, Szklarskiej Porębie, Jeleniej Górze, Pustyni Błędowskiej, Dolinie Chochołowskiej i Dolinie Jaworzynki w Tatrach oraz Bielkówku (Polska). Jak również w Soczi (ZSRR, obecnie Rosja) Baku (ZSRR, obecnie Azerbejdżan) Gurzuf i Jałcie (ZSRR, obecnie Rosja / Ukraina) oraz Suchumi (ZSRR, obecnie Gruzja).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych