7,9 267 347
ocen
7,9 10 1 267347
14 546
chce zobaczyć
7,4 8
ocen krytyków
{"rate":7.375,"count":8}
{"id":"6531","linkUrl":"/film/Jak+rozp%C4%99ta%C5%82em+drug%C4%85+wojn%C4%99+%C5%9Bwiatow%C4%85-1969-6531","alt":"Jak rozpętałem drugą wojnę światową","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/65/31/6531/7863904.2.jpg"}
Pechowy szeregowiec Franek Dolas myśli, że rozpętał II wojnę światową. Chcąc zabłysnąć bohaterskimi czynami, plącze się w coraz większe tarapaty.
#ZOSTAŃWDOMU
Sprawdź filmy, seriale i gry, które warto nadrobić

Film składa się z trzech części. Cz.I - Franek po lepszej imprezie budząc się w pociągu, przypadkowym strzałem "rozpętuje" II wojnę światową. Tym "drobnym wypadkiem" zaczyna się zwariowana komedia, której akcja rozgrywa się w obozie jenieckim, w Austrii, Jugosławii, Afryce, na lądzie, morzu i w powietrzu. Franuś swoim "sprytem" doprowadzaFilm składa się z trzech części. Cz.I - Franek po lepszej imprezie budząc się w pociągu, przypadkowym strzałem "rozpętuje" II wojnę światową. Tym "drobnym wypadkiem" zaczyna się zwariowana komedia, której akcja rozgrywa się w obozie jenieckim, w Austrii, Jugosławii, Afryce, na lądzie, morzu i w powietrzu. Franuś swoim "sprytem" doprowadza do szału Niemców, Jugosłowian, Włochów, a zwłaszcza spokojnego oficera brytyjskiego (świetny Rudzki), doprowadza do kilku buntów, m.in. w Legii Cudzoziemskiej, w armii włoskiej (po zdobyciu ważnego strategicznie obiektu wojskowego). W końcu jednak wygrywa rozpętaną przez siebie wojnę i zdobywa śliczną, choć dość energiczną (lubi używać pałki) dziewczynę (Jędryka).

na podstawie
Kazimierz Sławiński "Przygody kanoniera Dolasa" (powieść)
studio
Maksim Gorki Central Studio for Childrens and Youth Films / Przedsiębiorstwo Realizacji Filmów "Zespoły Filmowe"
tytuł oryg.
Jak rozpętałem drugą wojnę światową
inne tytuły
Jak rozpętałem II wojnę światową (alternatywna pisownia) Polska
Więcej...
Pierwotnie w rolę Franka Dolasa miał wcielić się Wojciech Młynarski. Reżyser Tadeusz Chmielewski obawiał się jednak, że popularny piosenkarz nie da rady pogodzić swych zobowiązań koncertowych z długim okresem produkcji (ponad rok) i wybrał Mariana Kociniaka. Wcześniej w przesłuchaniach wzięli też udział Jan Englert, Jerzy Kamas i Maciej Rayzacher.
W wersji koloryzowanej flaga Jugosławii posiada błędne kolory (flaga zielono-biało-czerwona zamiast niebiesko-biało-czerwonej).
Film kręcono w Nielestnie, Jeleniej Górze, Szklarskiej Porębie, Gdyni, Poświętnem, Dolinie Jaworzynki w Tatrach, Krogulcu (obecnie Zgierz) i Mileszkach (Polska), Soczi (ZSRR, obecnie Rosja), Baku (ZSRR, obecnie Azerbejdżan), Gurzuf i Jałcie (ZSRR, obecnie Ukraina) oraz Suchumi (ZSRR, obecnie Gruzja).
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Najbardziej utkwił mi w pamięci ten fragment

  Serveros ocenił(a) film na 9

  Kiedros - "O jaką Polskę chcesz walczyć?" Franek - "Jak to o jaką? Przecież Polska jest tylko jedna..." Mam nadzieję, że Polacy pójdą śladami Dolasa i będą walczyć o swoje na ulicach w tym nędznym kraju jakim jest POlska.

 • CZY NIE ZA PRĘDKO PŁYNIE CZAS? ORAZ GDZIE MY

  Film_Polski ocenił(a) film na 7

  WŁAŚCIWIE JESTEŚMY Cz. I „Ucieczka” Franka Dolasa poznajemy w ostatnich godzinach pokoju, w nocy z 31. sierpnia na 1. września 1939 r. Gdy próbuje uciekać z niewoli, marzy, wraz z kolegą współuciekinierem o dostaniu się do Strassbourga (we Francji), ... więcej

 • mogą

  kinomanka_13 ocenił(a) film na 10

  Mogą puszczać ile chcą tą komedię, ja ją mogę oglądać na okrągło ze względu na Kociniaka, którego kocham nad życie, szkoda że Kociniak mało gra, ostatnio był w serialu głęboka woda. Chciałabym go jeszcze zobaczyć na małym albo dużym ekranie. Jak rozpętałem, Janosika, i igraszki z diabłem mogę oglądać w ... więcej

 • wąsem ruchał broda ruchał ale sie nie udobruchał... :D

  pejotl79 ocenił(a) film na 9

  hahah sa niesamowite te przyspiewki Czy ktos wie skad pochodzą te teksty jasełek?:D wymyslone na potrzeby filmu czy jest jakis odnosnik w literaturze? jak ktos wie prosze o info

 • ŚWIETNY FILM!!!!!!!!!!

  Katerina43221

  JEST TO JEDEN Z NIELICZNYCH POLSKICH FILMÓW, KTÓRE ROZBAWIŁY MNIE DO ŁEZ. JEST TO HISTORIA ŻYCIOWEGO NIEUDACZNIKA FRANKA DOLASA, KTÓRY MYŚLI, ŻE ROZPĘTAŁ II WOJNE ŚWIATOWĄ. UWIELBIAM TEN FILM ZA KAŻDYM RAZEM GDZ GO OGLĄDAM PŁACZE ZE ŚMIECHU!!!!!!!!!!