Najlepsze filmy o II wojnie światowej. Top 15 filmów, które warto znać

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+II+wojnie+%C5%9Bwiatowej.+Top+15+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+zna%C4%87-137767
Najlepsze filmy o II wojnie światowej. Top 15 filmów, które warto znać
Dziś mamy coś dla pasjonatów historii: przedstawiamy najlepsze filmy o II wojnie światowej. Spośród dziesiątek tytułów zdecydowaliśmy się zaprezentować 15, które warto zobaczyć. Polecamy też wcześniej przygotowane przez nas rankingi: najlepsze filmy lat 90. oraz najlepsze filmy Marvela.

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW O II WOJNIE ŚWIATOWEJ


Niektóre z nich, jak "Wołyń" czy "Lista Schindlera", koncentrują się na wstrząsających szczegółach historii, inne, jak "Bękarty wojny" czy "Jojo Rabbit", pokazują dramat wojny w krzywym zwierciadle. Znajdziecie wśród nich nie tylko głośne filmy amerykańskich reżyserów, ale też mniej znane europejskie produkcje. Który tytuł lubicie najbardziej?

"Upadek" to jeden z najgłośniejszych filmów opowiadających o ostatnich dniach II wojny światowej. Grający rolę Adolfa Hitlera Bruno Ganz stworzył jeden z najlepszych portretów dyktatora w historii kina. Aktorowi udało się zniuansować swojego bohatera, dzięki czemu nie jest on wyłącznie odpowiedzialnym za wojenny koszmar potworem, lecz ma także ludzką twarz. W 2005 roku film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

14
Film Roberta Aldricha posłużył Quentinowi Tarantino za inspirację do scenariusza "Bękartów wojny". W skład tytułowej parszywej dwunastki wchodzą odsiadujący długoletnie wyroki lub oczekujący na karę śmierci skazańcy. To oni zostają wybrani do samobójczej misji, która polega na zlikwidowaniu wysokich rangą niemieckich żołnierzy ukrywających się w niedostępnym zamku. Udział w II wojnie światowej staje się dla nich okazją do odzyskania wolności.

Choć film Andrzeja Munka podejmuje ten sam temat co "Kanał", pokazuje on dramat II wojny światowej w zgoła inny sposób, niż zrobił to Andrzej Wajda. Reżyser prezentuje wojenny koszmar w krzywym zwierciadle, dekonstruując mit bohaterskiego powstańca. Heroiczny czyn, jakiego dokonuje warszawski cwaniak Dzidziuś, okazuje się nie mieć znaczenia, a porucznik, któremu rzekomo udało się uciec z obozu, umiera ukryty w przewodzie wentylacyjnym z zimna i samotności. "Eroica" przeszła do historii kina jako jeden z najwybitniejszych filmów zaliczanych do tzw. polskiej szkoły filmowej.

12
Film Johna Sturgesa oparty jest na tragicznej historii alianckich żołnierzy, którzy podczas II wojny światowej postanowili uprzykrzać życie nazistom, notorycznie uciekając z przeznaczonego dla nich obozu jenieckiego. Scena, w której Steve McQueen skacze na motocyklu, chcąc zmylić ścigających go niemieckich żołnierzy, przeszedł do historii kina jako jeden z najlepszych popisów kaskaderskich. "Wielka ucieczka" jest także jednym z ulubionych filmów Quentina Tarantino.

Film Andrzeja Wajdy pokazuje jedną z najtragiczniejszych kart II wojny światowej, jaką było Powstanie Warszawskie. Dramat żołnierzy AK próbujących przedostać się przez tytułowy kanał do broniącego się ostatkiem sił Śródmieścia podkreślają ciemne, klaustrofobiczne kadry. Wojenny koszmar oglądamy oczami młodych ludzi, którzy poświęcili życie w walce za wolność.

Film Taiki Waititiego pokazuje wojenny koszmar z perspektywy chłopca, którego wymyślonym przyjacielem jest Adolf Hitler (w tę rolę wcielił się sam reżyser). Młody bohater z podziwem patrzy na nazistowskich żołnierzy, marząc, by w przyszłości równie wiernie jak oni służyć Führerowi. Plany te komplikują się, kiedy odkrywa, że na strychu jego domu ukrywa się żydowska dziewczynka. Choć można odnieść wrażenie, że reżyser szarżuje, czasami zbyt lekko traktując dramat II wojny światowej, "Jojo Rabbit" z pewnością przejdzie do historii kina jako jeden z najbardziej oryginalnych filmów o tej tematyce.

Choć od wydarzeń, które stały się tłem filmu Wojciecha Smarzowskiego minęło wiele lat, niewielu widzów zdoła zachować obojętność wobec na pokazującego bolesną kartę historii polsko-ukraińskiej "Wołynia". Dramat II wojny światowej brutalnie przerywa spokojne życie mieszkańców wielokulturowych Kresów. Film twórcy "Domu złego" jest jednym z najbardziej bezkompromisowych obrazów II wojny światowej w historii polskiego kina.

Poetycki film Alaina Resnais pokazuje dramat dwojga ludzi, którzy przeżywają koszmar II wojny światowej jeszcze wiele lat po zakończeniu konfliktu. Przypadkowe spotkanie dwojga bezimiennych kochanków staje się okazją do rozliczenia bolesnej historii. Wojenne wspomnienia odżywają, jednak za sprawą niezwykłego porozumienia bohaterom udaje się odnaleźć (przynajmniej chwilowe) ukojenie. Naznaczenie traumą II wojny światowej, niezależnie, czy jest ona dramatem jednostki, czy całego narodu, pozwala bohaterom przełamać kulturowe bariery.

Choć propagandowe zakończenie filmu Michaiła Kałatozowa może dziś razić, "Lecą żurawie" wciąż zachwyca przepięknymi kadrami i reżyserskim kunsztem. Wybuch II wojny światowej przerywa beztroskie życie pary zakochanych. Wojenne przeżycia niemogącej pogodzić się ze stratą ukochanego Weroniki pokazane są jako dramat jednostki na tle wielkiej historii. W 1958 roku film stał się sensacją festiwalu w Cannes, zdobywając Złotą Palmę.

Wśród najlepszych filmów o II wojnie światowej nie mogło zabraknąć tej kultowej komedii. Pechowy szeregowiec Franek Dolas (Marian Kociniak) po suto zakrapianej imprezie zasypia w pociągu i budzi się po przekroczeniu zachodniej granicy. Przypadkowo otwiera ogień do niemieckich żołnierzy, przez co obwinia się o wywołanie II wojny światowej. Mimo że od premiery minęło już ponad pół wieku, film Tadeusza Chmielewskiego do dziś bawi do łez.

5
plakat filmu Bękarty wojny

Bękarty wojny

Inglourious Basterds
2 godz. 33 min.
Nie wszystkie filmy o II wojnie światowej trzymają się prawdy historycznej. W "Bękartach wojny" Quentin Tarantino "poprawia" historię, wysyłając grupę alianckich żołnierzy na polowanie na nazistów. Jednocześnie prowadzony jest wątek młodej kobiety, która wykorzystuje magię kina (i łatwopalność celuloidowej taśmy), by zwabić w pułapkę i zgładzić jak najwięcej hitlerowców, w tym samego Führera. Christoph Waltz został nagrodzony Oscarem za rolę pułkownika Hansa Landy. Występ otworzył aktorowi drzwi do międzynarodowej kariery.

4
plakat filmu Szeregowiec Ryan

Szeregowiec Ryan

Saving Private Ryan
2 godz. 50 min.
Drugi wspólny film Stevena Spielberga i Janusza Kamińskiego, za który polski operator został nagrodzony Oscarem. Ośmioosobowy oddział amerykańskich żołnierzy wyrusza za linię wroga, aby odnaleźć tytułowego szeregowca – jedynego ocalałego z czterech braci, którzy walczyli na frontach II wojny światowej. Wojenny koszmar sprawia, że uczestnicy wyprawy, dowodzeni przez granego przez Toma Hanksa kapitana Johna Millera, nabierają wątpliwości co do sensu swojej misji. Film pokazuje poświęcenie i braterstwo żołnierzy walczących biorących dział w tej krwawej wojnie.

Fabuła głośnego filmu Romana Polańskiego została oparta na prawdziwej historii Władysława Szpilmana, który w czasie II wojny światowej ukrywał się w okupowanej Warszawie (za rolę tę Adrien Brody został nagrodzony Oscarem). Za kanwę scenariusza posłużył pamiętnik opisujący wojenne przeżycia wybitnego kompozytora. Podobnie jak w przypadku "Listy Schindlera" gwiazdom światowego kina partnerują tu polscy aktorzy, m.in. Michał Żebrowski czy Krzysztof Pieczyński.

Film Roberta Benigniego zachwycił nie tylko europejskich, ale też amerykańskich krytyków, a ukoronowaniem jego zwycięskiego pochodu przez najważniejsze festiwale były trzy Oscary. Wojenny koszmar jest tu przedstawiony z perspektywy Guida, który mimo że wraz z rodziną trafił do obozu koncentracyjnego, za wszelką cenę chce uchronić syna przed traumą. Wmawia więc dziecku, że biorą udział w konkursie survivalowym, a główną nagrodą jest wymarzony przez chłopca czołg. Film bawi i wzrusza, pokazując niezwykłe poświęcenie w imię ojcowskiej miłości.

1
plakat filmu Lista Schindlera

Lista Schindlera

Schindler's List
3 godz. 15 min.
"Lista Schindlera" oparta jest na prawdziwej historii niemieckiego przedsiębiorcy, który w czasie II wojny światowej uratował przed obozem koncentracyjnym ponad 1000 Żydów. Surowe, czarno-białe zdjęcia Janusza Kamińskiego nadają filmowi ponadczasowego charakteru. W obsypanym nagrodami dziele Stevena Spielberga obok gwiazd światowego kina Liama Neesona, Ralph Fiennesa i Bena Kingsleya możemy zobaczyć polskich aktorów, m.in. Andrzeja Seweryna, Maję Ostaszewską i Edwarda Linde-Lubaszenkę.