PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1117}
7,8 38 655
ocen
7,8 10 1 38655
8,3 26
ocen krytyków
Kanał
powrót do forum filmu Kanał

TVP ma jeden plus: program "Kultura". Dzięki niemu można uzupełnić kinomańskie braki jeśli chodzi o klasykę. "Kanał" z pewnością się do niej zalicza. Srebrna palma dla Wajdy, początek "polskiej szkoły filmowej" - czyli każdy kto się kinem interesuje powinien to zobaczyć.
Tak więc i ja zasiadłem przed telewizorem i stwierdziłem, że ten kinomański obowiązek odklepię. Nie oczekiwałem zbyt wiele, bo przecież ja to nie to pokolenie i, że film pewnie bedzie dla mnie trącił myszką, i się wynudzę jak to często bywa na filmach z rodzaju "wstyd się przyznać, ale nie rozumiem co w tym tak dobrego".
Jednakże seans nie okazał się żadnym przykrym obowiązkiem. To, co zobaczyłem szczerze mnie zachwyciło, śmiem twierdzić, że Wajda stworzył ponadczasowe, uniwersalne arcydzieło, z pewnością najlepszy polski film o wojnie jaki widziałem.
Film zyskuje na wartości poprzez swój wyjątkowy klimat. Od kiedy akcja przenosi się do tytułowego kanału mamy do czynienia z klaustrofobiczną, psychodeliczną atmosferą. Zdawkowe światło, niepokojące odgłosy, bród i smród- wszystko to daje się odczuć na własnej skórze. Atmosfera przepełniona jest niepokojem i pomieszaniem zmysłów.
Ten niepowtarzalny klimat to jednak nie jedyny plus filmu Wajdy. "Kanał" to film pełen rezygnacji i beznadzieji oblany sosem czarnego, gorzkiego humoru, który określa jego wyjątkowy charakter. Do tego wyśmienite aktorstwo no i mistrzowska reżyseria.
Każdy z bohaterów jest wyjątkowy, ale wszyscy wiedzą, że walczą na straconej pozycji. Łączy ich chęć walki, zdają sobie sprawę, że śmierć po nich przyjdzie, ale nie chcą mieć śmierdzącego kanału za swoją mogiłę. Tak więc ta grupa indywidualistów połączona patriotyzmem, chęcią walki, ale i jednak nadzieją przeterwania tworzy zbiorowość, którą można określić symbolicznym portretem powstańców i to nie tylko tych z Warszawy, ale wszystkich w całej historii Polski.
Jak to napisane jest w jednej z recenzji: "'Kanał', choć może wydawać się archaiczny, to tak naprawdę jest ponadczasowy". Ja się z tym całkowicie zgadzam. 9/10

Slowik

wczoraj lecial w w TVP2 HD ogladalem wkoncu od deski do deski ... film ma atmosfere klaustofobiczne kanaly zagubienie w nich ludzie ktorzy resztkami sil chca wyjsc z nich .. zobaczyc swiatlo dzienne ..
film mimo brakow jest fajnie nakrecony scenografia jest ok .. (Panzer IV a nie pomalowane t34 ) .. no warszawa jeszcze byla w 1954 r w ruinie... aktorzy grali dobrze wczuwali sie w role...
co mnie ubodlo (nie mowie o braku polskiego orzelka i napisu A.K na opaskach bo to normalne .. w okresie stalinizmu)
zakrzywiono rzeczywistosc.. w ostatnich dniach walki powstancom wszystkiego brakowalo .. a tu maja pociski kuluminacyjne, ciezkie ckm i rkm a nawet zlota papierosnice pelna papierosow .. latarki z kompletem bateri .. itd..
mozna sie czepiac szczegolow ..ale film ma klimat i jest dobrze zrobiony na tyle ile krytyk z 9 rzedu PRL mu pozwolil...

mocny film mocne 8

ocenił(a) film na 10
Amiga1240

Dokładnie, szczegóły ważne są dla specjalistów, a klimat i atmosfera genialne

ocenił(a) film na 6
Amiga1240

To T-34 - kilka zrzutów ekranu z filmu: https://images90.fotosik.pl/399/0012a9cdeabe65e0med.png

nazuul

No masz racje wiekszosc panzerwaffen zostalo zniszczone i zezlomowane

ocenił(a) film na 10
Slowik

Masz rację, ponadczasowy film!

Slowik

tvp ma jeden plus haha smieszny jestes tvenowcu

ocenił(a) film na 10
HV71

https://www.youtube.com/watch?v=TPpGcRlyLTU

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones