Początek XX wieku. Michał, młody chłopak z Poznańskiego, wyjeżdża do Niemiec szukać pracy. Znajduje zajęcie w fabryce. Tam zaprzyjaźnia się z polskim robotnikiem Stefkiem. Pragnie stać się człowiekiem kulturalnym, więc uczęszcza na kurs tańca i dobrych manier. ?ądny wiedzy o świecie, zastaje pomocnikiem właściciela karuzeli i wyrusza zPoczątek XX wieku. Michał, młody chłopak z Poznańskiego, wyjeżdża do Niemiec szukać pracy. Znajduje zajęcie w fabryce. Tam zaprzyjaźnia się z polskim robotnikiem Stefkiem. Pragnie stać się człowiekiem kulturalnym, więc uczęszcza na kurs tańca i dobrych manier. ?ądny wiedzy o świecie, zastaje pomocnikiem właściciela karuzeli i wyrusza z nim w objazd po niemieckich miasteczkach. Zaprzyjaźnia się z Hermanem, również pracującym u karuzelnika. Fascynują go kobiety, bardzo chciałby przeżyć miłosną przygodę, ale boi się zarażenia chorobą weneryczną. Z przerażeniem patrzy na Hermana, który korzysta z usług ulicznych prostytutek. Pomimo ostrzeżeń przyjaciela Herman nie zmienia trybu życia i zaraża się rzeżączką. Musi iść do szpitala. Po skończonym objeździe Michał podejmuje stałą pracę w kotłowni. Wynajmuje pokój u Gertrudy Luther, nadpobudliwej erotycznie rozwódki. Przez wiele miesięcy jest jej kochankiem, ale z kobietą łączy go tylko seks. Zmysłowe apetyt przerastają w końcu możliwości Michała. Porzuca frau Luther. Wyjeżdża do Westfalii, gdzie zaczyna pracować w kopalni. Ponownie spotyka Stefka i razem z nim próbuje uwodzić dziewczyny. Część zarobionych pieniędzy wydaje na eleganckie ubrania. Wraz z kolegami regularnie uczęszcza do domu publicznego, ale płatne miłość nie sprawie mu satysfakcji. Przypadkowo poznana niemiecka dziewczyna jest osobą wyrachowaną i wciąż prosi Michała o nowe prezenty. Bohater szybko kończy tę znajomość. Później dostaje posadę konduktora w tramwaju. Jego kulturalny sposób bycia rokuje szansę na dalszą karierę w Niemczech. W czasie pracy poznaje Polkę Agatę. Po raz pierwszy rodzi się w nim głębokie uczucie. Właśnie z Agatą się zaręcza. Razem postanawiają wrócić do kraju. Film w taktowny i nieco żartobliwy sposób dotyka ryzykownej problematyki inicjacji seksualnej. Zdjęcia, często stylizowane na stare fotografie, dodają uroku erotycznym doświadczeniom bohatera. [opis dystrybutora do wydania DVD]
Informacje o filmie Kawalerskie życie na obczyźnie
Co jest grane że film ten ma tak niską notę? Dla mnie to to co w polskim kinie od jakiegoś czasu ginie a jest w nim najlepsze, czyli porządna, nienaiwna fabuła... Czy już polska widownia jest na tyle zafascynowana sztucznością hollywoodu, iż nie potrafi dostrzec prawdziwości tego obrazu?
Bardzo dobry obyczajowy film, pokazujący życie od tej ciekawszej strony. Przypomniał mi się film o trochę innej tematyce po tytułem - chyba- Grzeszny żywot Franciszka Buły. Film z podobnego okresu.
choć dramatu tu było mało, najwięcej pogodnego sarkazmu czy nawet swoistej satyry, ale uważam, że sporo widzów tego nie jest w stanie odebrać a w każdym razie w odbiorze niewyrobionych i mniej inteligentnych widzów pozostaje osad, powidok prowadzący do zbyt...
wczoraj 7.01.13.r. oglądałem go po raz któryś i film jest świetny,abslolutnie oglada sie go bez chwili nudy od poczatku do konca,dobre polskie kino warte zobaczenia.