Ryszard Filipski 

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":12780,"rate":8.407276995305164,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":126,"rate":8.301587301587302,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":21,"rate":6.095238095238095,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":17,"rate":7.882352941176471,"desc":"ocen","profession":"materiałów do scenariusza"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":5,"rate":6.6,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":1,"rate":3,"desc":"ocena","profession":"scenariuszy"}}]
8,4
12 780 ocen gry aktorskiej
Ryszard Filipski
Słynny polski aktor i reżyser. Przyszedł na świat w 1934 roku we Lwowie w rodzinie tramwajarza. Debiutował epizodami w takich produkcjach jak "Kanał" w reżyserii Andrzeja Wajdy czy w pierwszej ekranizacji "Zemsty" Aleksandra Fredry. W 1956 roku zagrał jedną z głównych ról w dramacie "Koniec nocy". Na ekranie partnerowali mu przyszłe legendy polskiego kina Zbigniew CybulskiRoman Polański. 2 lata później Filipski zdał egzamin eksternistyczny w Krakowskim PWST. Rok później pojawił się w kręconej przez  Polańskiego etiudzie "Gdy spadają anioły". Aktor z powodzeniem odnajdywał się w rolach twardych mężczyzn występując w licznych polskich kryminałach.

Poza karierą filmową odnosił sukcesy w założonym przez siebie prywatnym teatrze "Eref-66". Jego wystawiony na scenie monodram "Ja i mój brat" otrzymał przychylne recenzje krytyków ale jednocześnie spotkał się z oskarżeniami o Antysemityzm, któremu sam Filipski zaprzeczał. 

Dwoma najpopularniejszymi ekranowymi wcieleniami Filipskiego są kreacje Wachmistrza Soroki w nominowanej do Oscara superprodukcji "Potop" w reżyserii Jerzego Hoffmana i majora Henryka Dobrzańskiego w wojennym widowisku "Hubal" wyreżyserowanym przez Bohdana Porębe. Rola pierwszego partyzanta II wojny światowej dała Filipskiemu nagrodę na MFF w Panamie oraz Złotą kamerę dla najlepszego aktora przyznawaną przez czasopismo "Film". W 1974 roku Filipski stanął po obu stronach kamery w szpiegowskim thrillerze "Orzeł i reszka" w którym wcielił się w postać mężczyzny, którego chcę zwerbować amerykański wywiad. Dołączył również do grona aktorów wcielających się w postać Marszałka Józefa Piłsudskiego w historycznym obrazie "Zamach stanu", który też wyreżyserował. Film odniósł jednak klapę finansową i po jego premierze w 1980 roku Filipski na dłuższy czas zniknął z aktorskiego świata i popadł w nędzę. Do kina powrócił dopiero w 2003 roku u Jerzego Hoffmana w ekranizacji powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego  "Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem" i  w nakręconych przez Patryka Vege serialach "PitBull" i "Kryminalni".
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 17 lipca 1934

data śmierci: 22 października 2021

miejsce urodzenia: Lwów, Polska , (obecnie Ukraina)

żona Ludmiła Ogińska, 2 dzieci
Pod koniec lat 90-tych XX wieku w plebiscycie zorganizowanym wsród polonii amerykańskiej Ryszard Filipski uznany został za najlepszego polskiego aktora.
Otrzymał następujące odznaczenia państwowe:
- 1974 r. - Złoty Krzyż Zasługi, Odznaka "Zasłużony Działacz Kultury";
- 1978 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Aktor był brany pod uwagę do zagrania głównej roli w filmie
"Krótki dzień pracy". Jednak Krzysztof Kieślowski nie zgodził się na zaangażowanie Filipskiego do swego filmu z powodu złych stosunków między nim a aktorem. Rolę w filmie dostał Wacław Ulewicz.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych