PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1157}
7,9 76 151
ocen
7,9 10 1 76151
8,3 33
oceny krytyków
Krótki film o zabijaniu
powrót do forum filmu Krótki film o zabijaniu

śmierć za smierć?

ocenił(a) film na 10

Jak dla mnie zdecydowanie najlepszy z całego Dekalogu...Zrobiony w formie dokumentu, jeszcze bardziej trafia do serca. Bardzo przypomina mi film "Przed egzekucją", po obu miała podobne odczucia, było mi żal tych bezwzglednych morderców, którzy byli gotowi na bezsensowne zabójstwa, współczułam im ...i do dzis reakcja na te filmy nie jest dla mnie do końca zrozumiała, wydaje mi się,ze zdrową reakcją byłaby satysfakcja, że spotyka ich zasłuzona kara, smierć za śmierć, proste i sprawiedliwe, a jednak tak nie było...a temat kary śmierci nadal jest dla mnie tematem otwartym...

ocenił(a) film na 10
olivvia

Też mi było żal Jacka ( taksówkarza też).
Myślę, że też konstrukcja filmu jest tak zrobiona, by budzić ów żal wobec sprawcy- np. ofiara nie jest zbyt sympatyczna, widz nie utożsamia się z taksówkarzem, nie lubi go za bardzo, a Jacek jest pokazany jako zagubiony, wykluczony ze społeczeństwa, depresyjny, nigdzie nie pasuje, sam mówi, że nie ma żadnego talentu, taka (auto)destrukcyjna jednostka. Myślę, że środki wyrazu w filmie zostały dobrane tak, by owo współczucie budzić. Gdyby np pokazali taksówkarza jako miłego gościa, który miał fajną rodzinę, był lubiany i kochający wobec bliskich, w ogóle sympatyczny, to trudniej byłoby wzbudzić litość dla Jacka.
A co do kary śmierci, to akurat jestem jej przeciwna, mimo wszystko zabijanie dla mnie jest nieludzkie.

panna_x_filmweb

"zabijanie dla mnie jest nieludzkie"
No kara śmierci ma to do siebie, że nie karzemy nią LUDZI.

ocenił(a) film na 10
ardek123

To zależy, jak się to interpretuje, dlatego temat ciągle budzi tyle dyskusji. Ale wolałabym, żebyśmy mówili tu o filmach, a nie sprawach światopoglądowych, dlatego starałam się mówić głównie o formie filmu, użytych w nim elementach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones