5,6 221
ocen
5,6 10 1 221
288
chce zobaczyć
{"type":"film","id":122897,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Kraina+z%C5%82udze%C5%84-1996-122897/tv","text":"W TV"}]}
Kraina złudzeń
  • TVP VOD - https://vod.tvp.pl

    oferta
    Sprawdź szczegóły


Zaczynał na początku lat 80. w Gdańsku. Był ochroniarzem pewnego mecenasa, który bronił w sądach waluciarzy i prostytutki. Otarł się wtedy o jeszcze perelowski świat przestępczy, by z czasem stać się ojcem chrzestnym polskiej mafii, stworzyć potężny gang samochodowy, mogący spełnić każdy kaprys klienta, dostarczając mu skradzione naZaczynał na początku lat 80. w Gdańsku. Był ochroniarzem pewnego mecenasa, który bronił w sądach waluciarzy i prostytutki. Otarł się wtedy o jeszcze perelowski świat przestępczy, by z czasem stać się ojcem chrzestnym polskiej mafii, stworzyć potężny gang samochodowy, mogący spełnić każdy kaprys klienta, dostarczając mu skradzione na Zachodzie auto jakiej tylko zechce marki. Nikodem S., zwany Nikosiem. Legendarna postać przestępczego podziemia. Przestępca najwyższej klasy, a zarazem znany i ceniony przez władze biznesmen. Człowiek, któremu udało się uciec z doskonale strzeżonego więzienia w Berlinie. Człowiek, którego tajemnicze osoby zawsze na czas ostrzegały przed grożącym mu aresztowaniem. Kiedy powstawał ten film, żył jeszcze. Nikodem S., którego życiorys (autoryzowany) wyśpiewuje Marek Dyjak w rapowanym songu autorstwa Wojciecha Szumowskiego, zginął, podobnie jak i jeszcze inne osoby, o których mowa w dokumencie. Wypowiedzi ludzi przesuwających się przed kamerą dają podstawę do interesujących rozważań na temat przyczyn zabójstwa Nikosia. Przede wszystkim jednak malują polską rzeczywistość, w której jedni łudzą się, że żyją w bezpiecznym, praworządnym państwie dającym szansę sukcesu uczciwie pracującym, drudzy zaś - że doskonale, szybko i łatwo można się urządzić jedynie działając w przestępczej grupie. W całość pozbawiającą złudzeń i jednych, i drugich Szumowski łączy trzy przeplatające się wątki: opowieść o Nikodemie S., opowieść złodzieja Janusza S. (w którego postać - dla bezpieczeństwa bohatera - wcielił się aktor Wojciech Łuczak) o polskim świecie przestępczym i swojej w nim karierze oraz wypowiedzi policjantów, przedstawicieli prawa i dziennikarzy o Nikodemie S., rodzimych gangach, przypuszczalnych rodowodach przestępców i ich powiązaniach ze światem polityki, prawa i biznesu.

Kraina złudzeń zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

Filmweb uwzględnia obecność filmów/seriali/programów udostępnianych na wskazanych serwisach streamingowych: Canal+, Netflix, HBO MAX, Player, TVP VOD, Play NOW, Itunnes, Apple TV+, Nowe Horyzonty, vod.mdag.pl, Pięć smaków, MOJEeKINO, Vod.pl, Chili, Amazon Prime, Ninateka, Playstation Plus Video Pass, Canal+ Premiery, Dafilms, Cineman, Outfilm, Kino Pod Baranami, Katoflix, Loomi, Viaplay, 35mm, WFDiF i Polsat Box.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą filmów, seriali, programów i bajek dostępnych na życzenie na platformach VOD.