film

Książę Egiptu

The Prince of Egypt
1998
1 godz. 37 min.
7,4 33 706
ocen
7,4 10 1 33706
5 725
chce zobaczyć
6,2 4
oceny krytyków
Wychowany przez egipcjan Mojżesz dowiaduje się o swojej tożsamości i zostaje wybrany, by wyprowadzić żydów z niewoli. Więcej Mniej
Książę Egiptu zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar, 3 inne nagrody i 17 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Film animowany podejmujący tematykę biblijną. Historia dwóch młodych ludzi, którzy wychowywali  się razem, przekonani o tym, że są braćmi. Stopniowo ich drogi się rozchodzą: jeden zostaje faraonem (głos Ralpha Fiennesa), drugi - przywódcą Żydów w Egipcie (głos Vala Kilmera).

boxoffice
$218 613 188 na świecie
$101 413 188 w USA
$117 200 000 poza USA
budżet
$70 000 000
na podstawie
Nicholas Meyer (materiały do scenariusza, historia)
studio
DreamWorks Animation / DreamWorks SKG
tytuł oryg.
The Prince of Egypt
inne tytuły
Val Kilmer użycza głosu zarówno Bogu jak i Mojżeszowi. W filmie "Dziesięcioro przykazań" Charlton Heston również grał Boga oraz Mojżesza.
By uniknąć kontrowersji, głos Boga podkładali wszyscy najważniejsi aktorzy z filmu. Wypowiadali oni swoje kwestie szeptem, a jedynym, który miał mówić głośniej był Val Kilmer.
Tylko pięć osób w filmie wykonuje zarówno partie mówione jak i wokalne. Są to Michelle Pfeiffer, Ralph Fiennes, Martin Short, Ofra Haza oraz Steve Martin. Pozostałe osoby mają swoich śpiewaczych dublerów.
A wszystko zaczęło się w roku 1994. Jeden z prezesów The Walt Disney Company – Jeffrey Katzenberg, zażądał podwyższenia swoich przychodów. Król tego rozdania szachowego, prezesi wyższej rangi, wyraźnie się nie zgodził, dzięki czemu Katzenberg cofnięty do roli pionka, postanowił się zbuntować i odejść. Dzisiaj Walt Disney Pictures na pewno pluje... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych