Danny Glover 

Danny Lebern Glover

7,7
18 030 ocen gry aktorskiej
Danny Glover
Danny Glover pochodzi z typowej miejskiej rodziny amerykańskiej. Ma czworo rodzeństwa, a oboje jego rodzice byli zatrudnieni w urzędzie pocztowym. Danny był dzieckiem bardzo nieśmiałym, co wraz z jego dużym wzrostem stanowiło częsty obiekt docinków ze strony szkolnych kolegów. Początkowo Glover nie myślał o aktorstwie. Bardziej pociągał go sport, a w szczególności futbol amerykański. Kiedy jednak skończył 16 lat, okazało się, że stan zdrowia nie pozwala mu na uprawianie tej dyscypliny sportu. 

W 1965 roku rozpoczął naukę na Uniwersytecie San Francisco na wydziale matematyki i ekonomii. Czasy jego studiów przypadły na okres wielkich zmian w społeczeństwie amerykańskim i Glover zaczął brać w nich czynny udział. Przyłączył się do ruchu Czarnych Panter, a w 1968 roku mieszkał nawet kilka miesięcy w komunie hippisowskiej. Po ukończeniu uczelni przez kilka lat pracował w Urzędzie Miasta San Francisco. Tak było do roku 1975, kiedy to na poważnie zainteresował się aktorstwem. Ukończył szkołę aktorską i wraz z rodziną przeprowadził się do Los Angeles. Tam przez kilka kolejnych lat występował na scenach różnych teatrów, uzyskując bardzo pochlebne recenzje. 

Swoją wielką szansę otrzymał w roku 1980, kiedy wystąpił na Broadwayu w sztuce "Harold... and the Boys". Został tam dostrzeżony przez reżysera Roberta Bentona, który zaproponował mu jedną z głównych ról w dramacie "Miejsca w sercu". Obraz stał się przebojem, a doskonała kreacja Glovera przysporzyła mu wiele nowych propozycji aktorskich. Jednak prawdziwą gwiazdą został dopiero po filmie "Kolor purpury" w reżyserii Stevena Spielberga. Kolejne obrazy, w tym seria pt. "Zabójcza broń", ugruntowały jego pozycję.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 lipca 1946

miejsce urodzenia: San Francisco, Kalifornia, USA

wzrost: 193 cm

Independent Spirit
Zdobył Independent Spirit, 1 inna nagroda i 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Asake Bomani (1975 - 2000, rozwód), córka Mandisa (ur. 05.01.1976); 2. Eliane Cavalleiro (od 2009)
- 1989 r. - "Liberian Girl" - Michael Jackson;
- 2012 r. - "Cruise Contol" - E-A-Ski feat. Ice Cube.
Od dziecka jest chory na epilepsję. Chorobę wykryto gdy miał 15 lat.
Wystąpił w następujących reklamach:
- 1998 r. - United Nations Development Program;
- 2002 r. - Winsor Pilates;
- 2003 r. - MCI Long Distance.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych