film

Dziesięcioro przykazań

The Ten Commandments
1956
3 godz. 40 min.
7,7 3 540
ocen
7,7 10 1 3540
Wychowany na dworze faraona Mojżesz poznaje swoje prawdziwe pochodzenie. Bóg nakazuje mu uwolnić Izraelitów spod egipskiej niewoli. więcej mniej
Dziesięcioro przykazań zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar, 4 inne nagrody oraz 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Naród żydowski jest w niewoli egipskiej, lecz Bóg zsyła na ziemię swojego sługę, Mojżesza (Charlton Heston). Cudem uratowany i wychowany u boku przyszłego Faraona (Yul Brynner) musi opuścić Egipt. Dopiero sam Bóg każe mu tam wrócić i uwolnić Izraelitów z niewoli. Mojżesz zwraca się z prośbą o uwolnienie Żydów, lecz gdy to nie skutkuje, zsyła na Egipt kolejne plagi.

boxoffice
$65 500 000 w USA
budżet
$13 282 712
studio
Paramount Pictures (przedstawia) / Motion Picture Associates
tytuł oryg.
The Ten Commandments
inne tytuły
Istnieje plotka, że w filmie pojawia się jako statysta kubański dyktator Fidel Castro jako jeden z egipskich żołnierzy. Shirley MacLaine w swojej książce "My Lucky Stars" wspomina, iż pytała o to dyktatora. Nie otrzymała jednoznacznej odpowiedzi.
 

 
Reżyser i producent Cecil B. DeMille chciał by kompozytorem muzyki do filmu był Victor Young, jednak ten z powodu ciężkiej choroby musiał zrezygnować z projektu. Angaż ostatecznie otrzymał Elmer Bernstein.
Charlton Heston został wybrany do roli z uwagi na podobieństwo do wykonanej przez Michała Anioła rzeźby przedstawiającej Mojżesza. Posąg po dziś dzień można oglądać w Rzymie. Ciekawostką jest fakt że Heston dziesięć lat później sam zagrał Michała Anioła w filmie pt: "Udręka i ekstaza".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych