Film

The Ten Commandments

1956 3 godz. 40 min.
7,7 3 030
ocen
7,7 10 1 3030
2 268
chce zobaczyć
{"id":"31501","linkUrl":"/film/Dziesi%C4%99cioro+przykaza%C5%84-1956-31501","alt":"Dziesięcioro przykazań","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/15/01/31501/7226992.2.jpg"}
Wychowany na dworze faraona Mojżesz poznaje swoje prawdziwe pochodzenie. Bóg nakazuje mu uwolnić Izraelitów spod egipskiej niewoli.
#ZOSTAŃWDOMU
Sprawdź filmy, seriale i gry, które warto nadrobić

Naród żydowski jest w niewoli egipskiej, lecz Bóg zsyła na ziemię swojego sługę, Mojżesza (Charlton Heston). Cudem uratowany i wychowany u boku przyszłego Faraona (Yul Brynner) musi opuścić Egipt. Dopiero sam Bóg każe mu tam wrócić i uwolnić Izraelitów z niewoli. Mojżesz zwraca się z prośbą o uwolnienie Żydów, lecz gdy to nie skutkuje, zsyła na Egipt kolejne plagi.

boxoffice
$65 500 000 w USA
budżet
$13 282 712
studio
Paramount Pictures (przedstawia) / Motion Picture Associates
inne tytuły
Istnieje plotka, że w filmie pojawia się jako statysta kubański dyktator Fidel Castro jako jeden z egipskich żołnierzy. Shirley MacLaine w swojej książce "My Lucky Stars" wspomina, iż pytała o to dyktatora. Nie otrzymała jednoznacznej odpowiedzi.
 

 
Reżyser i producent Cecil B. DeMille chciał by kompozytorem muzyki do filmu był Victor Young, jednak ten z powodu ciężkiej choroby musiał zrezygnować z projektu. Angaż ostatecznie otrzymał Elmer Bernstein.
Charlton Heston został wybrany do roli z uwagi na podobieństwo do wykonanej przez Michała Anioła rzeźby przedstawiającej Mojżesza. Posąg po dziś dzień można oglądać w Rzymie. Ciekawostką jest fakt że Heston dziesięć lat później sam zagrał Michała Anioła w filmie pt: "Udręka i ekstaza".
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Jestem ateistą - Daje 8/10

  Al_Bundy ocenił(a) film na 8

  Dobry film

 • Szkoda,że w dzisejszych czasachnie ma juz takich filmów 

  amorel

  Kiedys to były filmy ,a teraz juz nikt nie kręci biblijnych filmów ,a szkoda

 • ... szkoda ...

  musicmans ocenił(a) film na 9

  ... szkoda że takie produkcje mają tak małą oglądalność … tak … film długi, może i trochę teatralny, na pewno stary … ale piękny. Tak piękny że mimo setek tysięcy innych produkcji, właśnie do tej wracam co jakiś czas… a wtedy ona zachwyca mnie na nowo …

 • Biblijno-kostiumowe widowisko.

  _Andrzej_ ocenił(a) film na 9

  Film jak łatwo się domyślić przedstawia historię Mojżesza, wyprowadzenia Żydów z Egiptu oraz ustanowienia Dziesięciu Przykazań. Jeśli chodzi o zgodność z Biblią przedstawia się to różnie. Jak powiedział De Mille o młodości Mojżesza Pismo milczy więc żadna hipoteza nie jest niemożliwa. Sam ... więcej

  5
  • Dobry film

   nartin ocenił(a) film na 7

   Dobry film. Byłby rewelacyjny, gdyby był krótszy i bardziej szczegółowo trzymał treści biblijnej. Za dużo "telenoweli" na dworze faraona. Drugą część filmu ogląda się ciekawiej. Bardzo dobre efekty specjalne, wyraziste postaci bohaterów, bardzo dobre, "klimatyczne" scenografie.

  Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.