Steve Martin I

Stephen Glenn Martin

7,8
7 365 ocen gry aktorskiej
Steve Martin I
Jako nastolatek Steve Martin dorabiał do kieszonkowego, sprzedając przewodniki po Disneylandzie. Żeby zwrócić na siebie uwagę potencjalnych klientów, grał na banjo i pokazywał różne magiczne sztuczki. Po ukończeniu szkoły średniej postanowił trochę spoważnieć i rozpoczął studia filozoficzne. Nie zabawił na nich jednak długo i skierował swoją całą uwagę na zrobienie kariery artystycznej. Początkowo zajmował się pisaniem tekstów dla innych. Współpracował m.in. z tak znanymi osobami, jak Sonny i Cher, John Denver czy Dick Van Dyke. Z czasem Martin stwierdził, że nie może pozostawać cały czas w cieniu wielkich nazwisk i zaczął występować jako samodzielny komik. W bardzo szybkim czasie zyskał sobie popularność w nocnych klubach i został zaangażowany do filmu. Po raz pierwszy przed kamerami Steve Martin stanął w 1977 r. na planie "The Absent-Minded Waiter", jednak jego prawdziwa kariera aktorska zaczęła się dwa lata później po doskonałej kreacji w obrazie "Szajbus". Talent Martina do rozbawiania widzów sprawił, iż artysta w szybkim czasie stał się jednym z najpopularniejszych komików amerykańskich. Aktora nie interesują jednak tylko role komediowe. Ma na swoim koncie kilka bardzo udanych kreacji dramatycznych w takich filmach, jak "Wielki kanion", "Cudotwórca" czy "Hiszpański więzień". Martin jest również utalentowanym autorem sztuk teatralnych, muzykiem i kolekcjonerem sztuki.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 14 sierpnia 1945

miejsce urodzenia: Waco, Teksas, USA

wzrost: 182 cm

WGA
Zdobył WGA, 5 innych nagród oraz 30 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Victoria Tennant (20.11.1986 - 1994, rozwód); 2. Anne Stringfield (od 28.07.2007), córka Mary (ur. 2012)
Wystąpił w teledysku B.B. Kinga "In the Midnight Hour".
Był brany pod uwagę do roli Billa Harforda w filmie "Oczy szeroko zamknięte", lecz ostatecznie rola ta przypadła Tomowi Cruise'owi.
W 1963 roku ukończył szkołę średnią Garden Grove High School w Garden Grove (Kalifornia, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych