PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=971}

Księżniczka Mononoke

Mononoke-hime
8,0 88 127
ocen
8,0 10 1 88127
8,7 22
oceny krytyków
Księżniczka Mononoke
powrót do forum filmu Księżniczka Mononoke

Bardzo mi się podobał, ale kilka kwestii pozostało dla mnie niezrozumiałych. Mianowicie. Główny bohater zostaje przeklęty [wiadomo czemu] po czym wyrusza w podróż by zdjąć klątwę. I co dalej? Zatrzymuje się w jakiejś wiosce, pojawia się tytułowa księżniczka, film skupia się na wojnie i na obrazie przyrody. Tylko co z tą klątwą? Została w końcu zdjęta czy nie?

Dlaczego na wstępie demon nawiedził wioskę głównego bohatera, z jakiego powodu?

Ponadto czy para głównych bohaterów była w sobie zakochana? Nie zostało to jakoś dokładniej ukazane.
Film obejrzałam kilkakrotnie,lecz mimo to te kwestie nadal są dla mnie niewiadome. Bardzo proszę, może znajdzie się ktoś kto zechce mi wytłumaczyć?

ocenił(a) film na 10
daotch

Co do klatwy do na koncu przeciez widac ze czarne plamy znikly z niego. Sorry ale nie mam polskich znakow,

pi0trus

Nie zniknęły - pozostały.

ocenił(a) film na 9
daotch

Po kolei.

Tak, klątwa zostaje zdjęta, gdy światu w którym żyje Ashitaka zostaje przywrócona równowaga. Klątwa symbolizuje agresję, działania destruktywne i brak równowagi między życiem i śmiercią. W filmie nie ma podziału na dobrych i złych - obydwie strony, ludzie i przyroda, mają zarówno swoje mroczne jak i jasne cechy. W chwili gdy ludzie zaczynają przesadnie eksploatować świat przyrody, równowaga zostaje zachwiana. Powstały w efekcie tego konflikt, w którym Ashitaka chcąc nie chcąc uczestniczy, rozwija się równolegle z jego klątwą i w chwili gdy udaje się go zakończyć (przynajmniej na moment), klątwa się cofa.
To że demon nawiedza akurat wioskę Ashitaki, jest przypadkowe, nie jest przypadkowy fakt że w ogóle jakąś nawiedza i że bóg stał się demonem - stało się to z winy ludzi (znów kwestia zaburzenia równowagi). Akurat innych, żyjących w innym miejscu, co dla szalejącego z nienawiści demona nie stanowiło różnicy;p Ashitaka i jego pobratymcy zostali wciągnięci w konflikt który rozgrywał się opodal - między bóstwami lasu a ludźmi żyjącymi na żelazodajnej górze.

Co do ostatniego pytania - oczywiście że tak.

T3sia

Bardzo bardzo dziękuje ! Niezmiernie mnie cieszy, że znalazła się osoba, która bez zbędnych komentarzy czy nawet bez kierowania wyzwisk w moją stronę, że czegoś nie zrozumiałam, odpowiedziała w tak wyczerpujący sposób. Jeszcze raz wielkie dzięki, pozdrawiam !

ocenił(a) film na 9
daotch

pisanie czegoś sensownego w internecie? z przyjemnością:)

daotch

Ashitaka nie został uleczony, klątwa, która pokrywała już większość jego ciała została po prostu cofnięta do wczesnego stadium. Gniew, nienawiść, strach, agresja karmiąc ją pozwalały się jej rozwijać na ciele i duszy głównego bohatera. Duch Lasu dał po prostu Ashitace drugą szansę na to by zbudować lepsze jutro. Pod koniec filmu widać na jego dłoni nadal widniejące piętno.

T3sia

Bynajmniej, klątwa nie została zdjęta a "cofnięta" do wczesnego stadium. Ashitaka nie umarłby, a zmieniłby się w tzw. boga Tatari (demona) tak jak Nago (bóg, dzik, który naznaczył Ashitake). Ogólnie film jest głębszy niż się może zdawać. Ashitaka zostaje wysłany przez starszą kobietę, nie po to, żeby zostać uleczonym, ale żeby zwrócić tzw. żywą klątwę na władce krainy z której przybył Nago - wierzenia ludzi Jomon, do których należeli również Emishowie, lud Ashitaki. Stara kobieta więc pozbywa się księcia, który mógłby w przyszłości zatracić swoje ludzkie ja i stanowić zagrożenie dla ich ludzi, nie wiedząc czy w ogóle znajduje się ratunek dla głównego bohatera. Drugą osobą, która chciała to wykorzystać i miała własne plany był Jiggo, który opowiedział Ashitace o Duchu Lasu, mając nadzieję, że ten uda się tam, zatraci swoje człowieczeństwo i zaatakuje bóstwo. Kaya, dziewczyna ze wstępu filmu nie jest siostrą Ashitaki (błędne tłumaczenie) w sensie powinowactwa, a jego narzeczoną/ukochaną, która w momencie gdy ten opuszczał wioskę, była z nim w ciąży (potwierdzone przez Myiazakiego). Amulet który od niej otrzymuje, był przysięgą, że nigdy więcej nikogo nie pokocha. Ashitaka i San - w scenie w jaskini (co jest też potwierdzone przez Myiazakiego) przespali się. Wiel
e kobiet miało w Japoni problem z głównym bohaterem: podarunek, który otrzymał od swojej pierwszej miłości jako symbol przysięgi, podarował drugiej, z którą miał romans. Polecam się zagłębić ciut głębiej w prace Myizakagiego :)

ocenił(a) film na 7
Pallantides

Ok, czyli twierdzisz dużo rzeczy, które na ekranie nie miały miejsca, reżyser również. Jednak jeśli coś nie zostało przedstawione, to jest tylko dopowiedziane. Równie dobrze mogło tak być, jak i nie być :)

Deton

I tak i nie. Klątwa Ashitaki (tatari) nie znika, nie jest on kompletnie "uzdrowiony" masz w filmie rzut na jego dłoń i widoczne nadal znamię. To, że Jiggo chciał wykorzystać Ashitake do swoich celów, to też nie jest jakieś dopowiedzenie, a kolejny fakt.
Sam Myiazaki taką miał właśnie wizje i choć rzeczy takie jak np. relacja Ashitaki i Kayi nie była wyłożona wprost, to oglądając film w Japońskiej ścieżce dźwiękowej, ich relacja ma inny kontekst niż ukazana w wersji Angielskojęzycznej (brat, siostra). Należy pamiętać, że Miyazaki jest dość specyficznym człowiekiem + dochodzi do tego sama kultura i etyka Japonii. Pewnych rzeczy po prostu nie można ukazać, przedstawić wprost, stąd subtelna symbolika itp. Chyba najlepiej świadczy o tym to, że o ile taka Mononoke Hime w Japonii była dosłownie skierowana do dzieci i dorosłych w wieku dowolnym, o tyle już na Zachodzie miała restrykcje wiekowe.

Pallantides

Tak z ciekawości podałbyś adres strony albo link do tego wywiadu Miyazakiego

ocenił(a) film na 9
daotch

To ja dodam jeszcze od siebie, że w jednej z końcowych scen, kiedy Duch Lasu odzyskał głowę jest pokazana odradzająca się przyroda. W kolejnej scenie widzimy ocalałych obrońców żelaznego miasta, w tym trędowatych, którzy wyzdrowieli. To samo dotyczy Ashitaki, którego znamiona na ręce zaczęły znikać.

miko_6

Nie. Dlaczego? San w scenie zwrotu Duchowi Lasu głowy również zostaje naznaczona (od krwi wylewającej się z głowy), pod koniec piętno z niej znika. Z Ashitaką jest inaczej. On został naznaczony przez Nago, i o ile Duch Lasu pod koniec oczyścił ciało Ashitaki z rozrośniętego piętna, o tyle nie mógł uleczyć go kompletnie (scena rzutu na dłoń Ashitaki). Dostał on po prostu szanse an nowy początek, tak jak miasto i ludzie oraz las, zwierzęta i San. Początek bez gniewu, nienawiści i agresji - to karmiło i pozwalało klątwie tatari rozwijać się na ciele i duszy Ashitaki.

ocenił(a) film na 9
daotch

Na końcu San mówi, że go kocha, ale dalej nie może wybaczyć ludziom.
Ciekawe, że kiedy Ashitaka spogląda na swoją dłoń po zdjęciu klątwy jest tam jeszcze kilka niewielkich plam, ale nie tak ciemnych jak wcześniej.

Arthass04

Bo nie został on uleczony :) Klątwa tatari na nim pozostała. Myizaki opowiada historię poprzez symbolikę, obraz. Klątwa rozwijała się gdy Ashitaka wpadał w gniew, nienawiść, strach - niszczące emocje, widać to wielokrotnie w scenach gdy zabija samurai atakujących wioskę, interweniuje podczas pojedynku San i Eboshi i ponownie gdy zabija samurai atakujących Żelazne Miasto - każdy czyn w agresji, uczucia gniewu, strachu, nienawiści karmią piętno i powodują jego rozrastanie się. Ashitaka dostaje pod koniec szanse na nowy start i tylko od niego zależeć będzie, czy znamie się rozrośnie i zamieni w demona, czy nie.

ocenił(a) film na 10
Pallantides

Po 6 latach dowiedziałem się ze klątwa nie zniknęła :D Musze jeszcze raz obejrzeć

daotch

Ja odniosłem bardzo silne wrażenie że klątwa została zdjęta, i takie mam zdanie. Jego ciało miało rozległe czarne plamy klątwy, jednak po obmyciu w tym Boskim płynie prawie wszystkie znikły, a została ledwie widoczna, wybladła mała. Moim zdaniem ta co pozostała, jest w stanie odwrotu, że zdrowieje i ta plamka ledwo widoczna szybko zniknie. Po prostu był tak długo w złym stanie, że wszystko tak szybko nie znikło, a to co zostało widocznie pokazane że jest w stanie odwrotu choroby.
Warto zauważyć mały szczegół który pewnie nie został przez wielu zauważony, że na końcu zostali także uzdrowieni cięrpiący na trąd.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones