PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=36174}
7,7 10 633
oceny
7,7 10 1 10633
6,6 8
ocen krytyków
Lilja 4 ever
powrót do forum filmu Lilja 4-ever

w koronach. Z drugiej jednak strony, autorzy filmu robią wszystko, by jednak nie podać nazwy "byłej republiki sowieckiej", w której to wszystko się dzieje.
Kiedy bohaterka zostaje przez Andrieja zaopatrzona w fałszywy paszport, to jest to zdecydowanie paszport Federacji Rosyjskiej. Słyszałem, że po ogłoszeniu przez Estonię niepodległości nie tak łatwo było ludności napływowej uzyskać obywatelstwo. Czy jednak rzeczywiście wielu rosyjskojęzycznych mieszkańców Estonii przyjęło obywatelstwo rosyjskie? O tym akurat nie słyszałem. Ale może...

ocenił(a) film na 7
Film_Polski

O ile wiem to rosyjskojęzyczni mieszkańcy Estonii nie dostali obywatelstwa estońskiego.

premier1

W sposób automatyczny, pełnię praw politycznych i obywatelskich przyznano po 1990 r. tylko obywatelom bądź potomkom obywateli Republiki Estońskiej istniejącej do 1940 r. Pewien, niewielki procent estońskich Rosjan zmieścił się w tej kategorii, ale większość - z pewnością nie. Podobnie zresztą jak tamtejsi Ukraińcy, Białorusini...
Dla tych, którzy się na obywatelstwo "w pierwszym rzucie" nie załapali - pozostawiono pewną furtkę: można się o owo obywatelstwo estońskie ubiegać pod warunkiem:
- zamieszkiwania w niepodległej Estonii co najmniej od dwóch lat,
- zdania egzaminu z języka estońskiego,
- złożenia deklaracji wierności wobec państwa.
O ile wiem, to właśnie bariera znajomości języka (nieindoeuropejskiego, z 15 przypadkami fleksyjnymi) okazała się trudna do przeskoczenia. Większość Rosjan chyba sobie odpuściła jego naukę i pozostała wierna mediom (na przykład kanałom telewizyjnym) emitowanym z Rosji... Czego chyba same władze Estonii pożałowały, gdy te rosyjskie telewizje w sposób jawny zaczęły nawoływać do rebelii wobec władz w Tallinnie. Zaś żadne kanały rosyjskojęzyczne lojalne wobec Estonii po prostu nie istniały i nie mogły dać kontry.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones