"Spójrzcie czasem za okno"

to ważny cytat z filmu i istota przyczyn końca pewnego (długo zresztą świetnego) okresu w kinie, chyba nie tylko włoskim. To cytat, który zarzuca twórcom (reżyserom, scenarzystom, producentom) utratę kontaktu z życiem, zamknięcie się w swoim wielkim ego, poczuciu, że są niczym bogowie i tkwią z uporem w tym przekonaniu. Zamiast twórczej atmosfery króluje obłuda, kłamstwo, tanie pochlebstwa. Film nakręcony jest w sposób lekki, łatwy i przyjemny - to satyra ze świetnymi, błyskotliwymi dialogami, ciekawymi postaciami i inteligentnym humorem.
Celnie oddany jest fakt, że w tym świecie prawie nie ma kobiet, a jeżeli już są, to w większości jak standardowe głupie blondynki. Jasno widać źródło i przyczyny dzisiejszego ruchu #metoo
Ale ten film w swojej bardziej ogólnej wymowie wcale nie musi dotyczyć tylko kina. Może być metaforą każdej niemalże sfery życia, gdy ludzie z bagażem doświadczeń i dość znaczną ilością lat na karku, zamykają się w swoim spostrzeganiu świata a za dobre i jedynie słuszne uznają to, co sami reprezentują. Do wszystkich tych, siedzących w różnych miejscach naszego życia publicznego, dobrze by było wystosować apel: "spójrzcie czasem za okno". Świat się zmienił.

3

    Zgłoś nadużycie

    Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:
    Ostatnio odwiedzone
    wyczyść historię