PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32061}
7,3 3 371
ocen
7,3 10 1 3371
6,7 3
oceny krytyków
Moby Dick
powrót do forum filmu Moby Dick

mam pytanie: czy film bardzo się różni od treści książki?

davideck

Ogólnie rzecz biorąc - nie, ale w powieści są postacie i wydarzenia, i to nie trzecioplanowe wcale, których w tej ekranizacji nie ma. Jeśli więc masz "Moby Dicka" jako lekturę, to odsyłam jednak do książki (w wersji dźwiękowej przynajmniej), bo inaczej nie będziesz wiedział o tych brakujących w filmie treściach i się skompromitujesz.

Dodam jednak, że film warto obejrzeć swoją drogą.

davideck

Oczywiście Spoilery!!!! Ogólne przesłanie - przeczytać książkę!!


Czytałem książkę, nie widziałem filmu. Zastanawiałem się czy warto go poszukać i czytałem o nim na angielskiej wiki. Są tam wyliczone różnice, które mnie zniechęciły.
Ważniejsze to inna przepowiednia Eliasza (w książce jest bardzo niejasna, możesz tylko przeczuwać, że to nie będzie zwykła wyprawa i czai się tam zło), brak Fedallaha w filmie (demoniczny prorok-harpunnik Ahaba) no i makabrycznie zmieniona scena ostatecznego starcia z Moby Dickiem. Zwłaszcza ta ostatnia spłyca przesłanie, w zamian oferując efekciarstwo ;/
W oryginale Moby Dick bezpośrednio w zasadzie nikogo nie zabija (oprócz załogi szalupy kapitana wszyscy toną), co oczywiście ma ogromne znaczenie, przecież to ludzie sami go szukają, jest to wyraźnie podkreślane. Starbuck do końca nie chce z nim walczyć. Śmierć Ahaba też powinna wyglądać inaczej, gdy Pequod już tonie, ten zamiast uznać klęskę i próbować ratować innych zatraca się dalej w nienawiści i podejmuje kolejną daremną próbę walki, by wkrótce wplątać się w linę.
Zmian jest niewiele, ale obawiam się, że zubażają przesłanie autora ;//

ocenił(a) film na 7
davideck

Różnic między książką a filmem zawsze jest dużo. Nie da się przedstawić książki która ma kilkaset stron w rozsądnej długości filmu. Różnice różnicami ale film należy do klasyki, ma swój klimat i ładne efekty specjalne jak na tamte czasy, jak najbardziej polecam ;)

ocenił(a) film na 8
davideck

W 2h lepiej się nie da tego pokazać. Znakomita adaptacja.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones