PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32061}
7,3 3 371
ocen
7,3 10 1 3371
6,7 3
oceny krytyków
Moby Dick
powrót do forum filmu Moby Dick

Wybitny

ocenił(a) film na 8

Długo się zabierałem za ten film pełny obaw co do roku produkcji. Co prawda lubię sporo filmów z lat 50-tych ale są to głównie polskie i włoskie dramaty psychologiczne. Przez swoją kameralność, łatwe do nakręcenia. Natomiast epickie filmy kostiumowe z tego okresu, zwłaszcza amerykańskie rażą mnie swoją sztucznością i drętwością.

Koniec końców sięgnąłem jednak po ten film i jestem zachwycony. Scenografia jest perfekcyjna, aktorzy są dobrani perfekcyjnie (poza Queequegiem) Do tego nakręcony jest rewelacyjnie i zagrany rewelacyjnie. Z miejsca zaliczam go do ulubionych pozycji. Nie mogę jednak wystawić oceny 10/10 a jedynie 8/10 ze względu na kilka kwestii.

- Muzyka to typowa sztampa z produkcji tego okresu nie wpisująca się klimatem w przedstawiane wydarzenia.
- Niekonsekwencja w przedstawieniu postaci Starbucka. Przez cały film jest jedynym głosem rozsądku by w finale nagle stracić instynkt samozachowawczy.
- Zbyt krótki czas seansu. Film morski traktujący o długiej podróży przez oceany Atlantycki i Indyjski powinien trwać dłużej 2,5 godziny lub nawet 3 godziny. Powinno być więcej kontemplacyjnych ujęć statku przedzierającego się przez fale i więcej scen z życia załogi, przybliżających wielorybniczy fach.

Pomimo tych wymienionych mankamentów naprawdę warto po ten film sięgnąć. Jest to moim zdaniem najlepsza ekranizacja „Moby Dicka”, najlepszy film kostiumowy z lat 50-tych i drugi najlepszy w historii film marynistyczny zaraz za „Panem i Władcą”

Polecam.

zarptak

Cieszy mnie miłe zaskoczenie osoby, która nie miała wcześniej do czynienia z tego typu filmem. To prawdopodobnie jedyna produkcja z lat 50., którą obejrzałem w dzieciństwie i bardzo mi się podobała, głównie ze względu na charyzmatyczną obsadę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones